Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

YENİ ŞEHİRCİLİK KANUNU YAPILMALI

YENİ ŞEHİRCİLİK KANUNU YAPILMALI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Göğe değil toprağa yakın şehirlerin inşa edilmesi açıklamalarına Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş ile ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül değerlendirdi. İki başkan, söylenen sözlerin yasalaşması gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası'nda düzenlenen 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi'nde konuştu. Şehircilik ilkelerine değinen Erdoğan, “Şehirlerimizi birer mektebe, sakinlerini de talebeye benzetebiliriz. İstanbul başta olmak üzere kadim şehirlerimizin her biri birer mekteptir. Son bir asırdır yaşanana sıkıntılar şehirlerimizin rengini ve ahengini epeyce soldurmuştur. Şehirleri çirkinleşmiş, ruhsuzlaşmış, fiziki ve manevi olarak yıkıma uğramış bir medeniyetin öne çıkma ihtimali yoktur. Bu kayıpları kısa sürede telafi edeceğimize yürekten inanıyorum. Son yıllarda şehircilik alanında çok ciddi bir hassasiyetin geliştiğini görmekten memnuniyet duyuyorum. Millet bahçeleri betonlaşmaya karşı bir çıkış olduğu gibi, ailelelerin yatıp yuvarlanabilecekleri yerler. Şehirlerin ruhu ve ortak bir şuuru olduğunu en iyi bizim milletimiz bilir. Antep Gaziantep, Maraş Kahramanmaraş, Urfa Şanlıurfa olmazdı. Şehirlerimize kendimize nasıl bakıyorsak öyle davranmalıyız. Bir süredir marka şehirler diyoruz. Dikey değil yatay mimari diyoruz, sebebi bu. Göğe değil toprağa yakın olmanın faziletini anlatıyoruz. Yatay mimari ile bunu inşa etmemiz mümkün. Hem medeniyetimizin izlerini koruyacak hem modern dönemin şartlarına uyum sağlayacak hem de küreselleşen dünyada 'Ben de varım.' diyebilen şehirler kuracağız” dedi.

Ordulu başkanlardan kanun çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş ile Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, değerlendirmelerde bulundu. İki başkan, Erdoğan’dan şehircilikle ilgili yeni kanunların çıkartılması gerektiği çağrısında bulundu.

Eriş: Yeni bir şehircilik kanunu yapmamız gerekiyor

Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, tüm paydaşların bir araya geldiği yeni bir şehircilik kanununa ihtiyaç duyulduğunu belirten Eriş, “Yeni oluşturulacak veya revizyona ihtiyaç duyulan kentleşmelerde, tamamıyla insan ve diğer ekolojiyi tamamlayan canlılar odaklı, daha az yoğunluklu, daha az katlı yapılaşma planlaması yapılmalıdır.  Tabi ki iş merkezleri oluşturulması istenen bölgelerde yüksek katlı prestij yapılar öngörülebilir. Fakat yaşamsal alanlarda odamız olarak benimsediğimiz tarz yukarıda dediğim şekildedir. Sayın cumhurbaşkanımızın şehircilikle ilgili düşünceleri desteklediğimiz niteliktedir. ancak günümüzde birçok yerel yönetimler bu nitelikte bir uygulama yapmadıkları gibi tam tersini şehirleri tamamen betona boğan, ranta dayalı planlar yapmaktadır. Biz hem dönemin izlerini koruyacak, hem de modernizmi yansıtacak şehirler kurmak istiyorsak, tüm paydaşların bir araya geldiği yeni bir şehircilik kanunu yapmamız gerekiyor. Ne kadar söz söylenirse söylensin, kanunda bir karşılığı olmadığı müddetçe şehirlerimizle barışamayız” diye konuştu.

Gönül: Toplum kanunlarla yönetilir, sözlerle değil

ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül ise, toplumun sözlerle değil, kanunlarla yönetileceğini kaydederek yeni bir şehircilik kanuna işaret etti. Gönül, “Cumhurbaşkanının bunları söylemesinin yasa karşısında hiçbir önemi yok. Niye önemi yok? Çünkü kanunlarda ne deniyor o uygulanıyor ve yapılıyor. Eski yasalar kalkmadığı müddetçe, bu sözlerin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden yasa olarak geçmediği ve bunların yerine yeni şehir planları yapılmadığı sürece hiçbir önemi yok. Bir kişinin iki dudağı arasındaki olumlu veya olumsuz söylemlerin yasalar karşısında hiçbir karşılığı yok. Şehircilikle ilgili kanunlar kamu yararı için yeniden yapılmalıdır. Cumhurbaşkanının söylediği sözlerde Meclis kararı var mı? Yok. Bir yazılı yasa maddesi haline geçmiş mi? Hayır. Bu ülkedeki öyle bir yasa olmalı ki, bu ülkede yasaya aykırı hareket edenleri de yargılamalıdır. Çünkü kamu yararına hareket eden kurumlar, kamuyu zarara uğratıyor. Toplum kanunlarla yönetilir, sözlerle değil. Cumhurbaşkanının bu söylemi de Meclis’te bir kanunlaşırsa bir geçerliliği olur. Dünyada mahkeme kararının üzerinde bir karar olamaz. Bu nedenle mahkeme kararlarına uyulmasını istedik. Biz dernek olarak bir şey istemiyoruz. Biz her yurttaş gibi mahkeme kararlarının uygulanmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?