Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

YSK’NIN KARARI HUKUKA AYKIRI

YSK’NIN KARARI HUKUKA AYKIRI

Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz, “Kararın bir hukukçu olarak hukuka uygun olmadığını düşünüyorum. Çünkü itiraz yöntemlerini tamamıyla ortadan kaldırdı.” dedi.

16 Nisan’da yapılan referandumun ardından “mühürsüz oy” tartışmaları devam ediyor. Ordu’da mühürsüz oyların geçerli sayıldığı iddialarını değerlendiren Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz, konu ile ilgili itirazlarının ‘evet’ ya da ‘hayır’ temelli olmadığını belirterek, mühürsüz ‘evet’ veya ‘hayır’ oy pusulalarının geçersiz sayılması gerektiğini kaydetti.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kararını hukuka aykırı bulduğunu ifade eden Başkan Poyraz, “Hukuk kuralları yazılı kurallardır. Hukuk, 289 sayılı seçim kanununun 98. Maddesinin 3. Fıkrasında “mühürsüz oy pusulaları ve zarflar var ise bu oylar geçersizdir. “ diyor. Kanunun açık hükmü. 2010 yılı öncesinde Yüksek Seçim Kurulu’nun bu yöndeki bazı kararları var. Ancak 2010 yılında yasa değişikliği yapılarak geçmiş kanundaki değişikliğin paralelinde yine geçersiz olacağı için yasa hükmü emrinde yeniliyorlar. 2014 yılında da yine Yüksek Seçim Kurulu’nun mühürsüz oyların geçersiz kabul edilmesi gerektiğine ilişkin bir emsal kararı var. Fakat Yüksek Seçim Kurulu bunu tam aksini yorumluyor.  Diyor ki; “kurul başkanı, seçim sandık başkanı ya da üyelerinin ihmali nedeniyle bir vatandaşın oy kullanma hakkı engellenemez” diyor ama bu kanuna aykırı. Yani tam anlamıyla kanuna aykırılık söz konusudur.” diye konuştu.

YSK İTİRAZ YÖNTEMLERİNİ ORTADAN KALDIRDI

YSK’nın açıklamasının itiraz yöntemlerini ortadan kaldırdığına işaret eden Poyraz, “YSK’nın aslında şöyle yapması gerekiyordu; baştan böyle bir açıklama yapmak yerine kendisine mühürsüz oyların geçersiz sayılmasına ilişkin bir itiraz geldiği taktirde durumu her sandığın kendi özelliklerine göre değerlendirip, ona göre karar vermesi gerekirken tam sandıkların açılması arifesinde tüm Türkiye’de geçerli kabul edilecek, bir emsal oluşturacak şekilde bir karar aldı. Bu kararın bir hukukçu olarak hukuka uygun olmadığını düşünüyorum. Çünkü itiraz yöntemlerini tamamıyla ortadan kaldırdı. Mesela o günkü seçim kurulu YSK’nın böyle bir kararı olmasaydı olumlu ya da olumsuz bir karar verecekti. O karar il seçim kuruluna oradan da Yüksek Seçim Kurulu’na zincir şeklinde gidecekti. Nihayetinde en son kararı da Yüksek Seçim Kurulu verecekti. Fakat şimdi ne yapıyor İl veya İlçe Seçim Kurulu; itirazları incelemeksizin talepleri Yüksek Seçim Kurulu’nun bu konuyla ilişkin olarak kararı var diye reddediyor.” şeklinde konuştu.

 YARGI YOLU KAPALI

İtirazların yargı yolunun kapalı olduğuna da dikkat çeken Poyraz, şöyle konuştu: “Bu işin yargı yolu var mıdır? Siyasi partiler yapıyor zaten. Yüksek Seçim Kurulu kararına itiraz ettiler, o itiraz reddedildi.  Şimdi anayasa mahkemesine gidecek. Anayasa mahkemesinin de bunu kabul edeceğini düşünmüyorum.  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yolu var ama Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de bu konuda net bir tavır alacağını zannetmiyorum.  Şekil anlamında kesinleşmiş olsa bile vicdani anlamda, halk nezdinde büyük bir şüphe varlığını devam ettiriyor. Bunun ‘evet’ ya da ‘hayır’ olarak değerlendirilmemesi lazım. Daha üst pencereden bakmak lazım. Eğer mühürsüz oy ‘evet’ de varsa ‘hayır’ da varsa geçersiz olmalı. Oy oranı bu kadar yakınken bu kadar şüpheli durumlarının yaratılması zaten diplere vurmuş olan hukuka olan inancı ciddi bir şekilde daha da sarstı.”  MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?