depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Zenginleşirken insanlığımızı kaybediyoruz

Zenginleşirken insanlığımızı kaybediyoruz

Ordu Valisi Seddar Yavuz, “Toplumumuzun en çok kaybetmeye başladığı şey; nezaket ve zarafettir. Egoizm, bencillik tavan yapıyor. Dolayısıyla giderek zenginleşiyoruz, ama insanlığımızı kaybediyoruz” dedi.

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi çalışmalarıyla ilgili bilgilendirme semineri yapıldı. Ordu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlene bilgilendirme seminerinde bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, taşeron işçilerin kadroya geçişlerinde 10 günlük müracaat süresinin sona erdiğini hatırlatarak, yaklaşık 7 bin kişinin başvuruda bulunduğunu söyledi. Vali Yavuz, kadroya alınacak işçiler için bir sınav yapılacağını ve işçilere güvenlik soruşturması uygulanacağını da hatırlatarak, müracaat yapan işçilerin kadroya geçişlerinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu şartlarının aranacağını da ifade etti.

 

Herkesin müracaatı değerlendirilecek

 

Hak kaybına vesile olmadan herkesin müracaatının alınıp, değerlendirme ve itiraz komisyonlarınca değerlendirileceğini belirten Vali Yavuz şunları söyledi: “Türkiye’de son 15 yılda sessiz ve büyük bir devrim gerçekleşti. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın talimatlarıyla Hükümetimiz güzel bir çalışma yaptı ve taşeron işçi konusunu kesin olarak çözmek üzere sistem kurdu. Kamu kurumlarında, sürekli işçi kadrosuna alacağımız kişi sayısını 6.971 olarak ön görüyoruz. Bu sayı eksik veya fazla da olabilir. Güvenlik soruşturmalarında ya da başka bir sıkıntısı olmayan arkadaşlarımızı sisteme dahil edeceğiz. O yüzden sınav sistemi dahil olmak üzere, taşeron işçilerin kadroya geçirilmesine yönelik çalışmamızı yapıyoruz. Yapılacak olan sınavın amacı, insanları elemek değildir. Zaten çalışanlar, yıllardır aynı işi yaptıklarından dolayı olabildiğince kalifiye olmuşlardır. Burada bakmamız gereken başka hususlar var. Yani devlet memurları kanununda memur olmak için genel şartlar var. O şartları arayacağız. O yüzden de bununla ilgili Valiliğimizin düşünceleri var. Bu düşünceleri gerçekleştireceğiz. Onu da yazılı sınav, mülakat-sözlü sınav bunlardan herhangi birini seçebilir diyor. Dolayısıyla o başlıkları yerine getireceğiz. Kamu kurum ve kuruluşlarından 3.474, belediyelerden ise 3.487 başvuru var. Belediyelerle diğer kamu kurum kuruluşları alacağı ya da kadro vereceği personel sayısı neredeyse bir birine yakın.”

 

“Devletin görevi gözyaşını silmektir”

 

Vali Seddar Yavuz, devletin görevinin vatandaşını ezmek değil, gözyaşını silmek olduğunun altını çizerek, şunları söyledi: “Bizim anlayışımız, devlet insanı kutsadığı sürece, onu mutlu ettiği sürece değerlidir. Türk Devlet geleneğinde ‘devlet’ çok kıymetlidir. O yüzden bütün dualarımızda “Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin” denir. Bu dualardan hiçbir zaman vazgeçmemeliyiz. Ama devletin görevi de vatandaşını ezmek değil, vatandaşının gözyaşını silmek, onun yüzündeki bir tebessümün vesilesi olmaktır. O yüzden devlet yöneticilerinin asli ve en önemli fonksiyonu, vatandaşını sevgiyle kucaklamak ve onunla pozitif bir duygusal banka hesabı oluşturmasıdır” şeklinde konuştu.

 

“İnsanlığımızı kaybediyoruz” 

 

Konuşmasının devamında, kurum yöneticilerine bazı tavsiyelerde bulunan Vali Yavuz, toplumun nezaket ve zarafetten uzaklaştığını belirterek, yöneticilerin eşitleri ile asları arasında pozitif banka hesabı oluşturması gerektiğini vurguladı. Pozitif duygusal banka hesabı kabarık olan kişilerin işte ve evinde mutlu olacağını ifade eden Vali Yavuz sözlerini şöyle tamamladı: “Toplumumuzun en çok kaybetmeye başladığı şey; nezaket ve zarafettir. Egoizm, bencillik tavan yapıyor. Dolayısıyla giderek zenginleşiyoruz, ama insanlığımızı kaybediyoruz. O yüzden hepimizin bu insani duyarlılığa dikkat etmesi gerekir. Bana deseniz ki, Türkiye Cumhuriyetini tanımlayın, sevgi medeniyeti diye tanımlarım. Pek çok ülkeye gittiğimde, bu topraklardaki insanlığı hiçbir yerde görmedim. Bizi hayran bıraktıkları batıda, insanlığın i’si olmadığını, orada yaşayanlar daha iyi bilir. Ne varsa bu topraklarda var. Türk milletinde var. Çünkü, biz tarih boyunca bizden aman dileyen hiç kimseyi kapımızdan geri çevirmedik. O yüzden bu devletin kıymetini bilelim. Bu devlet de her geçen gün vatandaşını kucaklamayı, daha çok onu sevmeyi bilmeli. Bugün de aslında bunun somut bir adımını hep beraber inşallah atmış olacağız.”

 

Toplantıda, Ordu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Yaşar Günay da bir sunum yaparak, taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi konusunda yapılacak çalışmalar, izlenecek yol ve yöntemler, dikkat edilmesi gereken hususlar, sürecin işleyişine ilişkin takvim hakkında bilgiler verdi. ORDU OLAY

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?