Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

AKKUŞ SEÇİMDEN NE BEKLİYOR?

AKKUŞ SEÇİMDEN NE BEKLİYOR?

Akkuş’un bu seçimden Akkuş Cezaevi ve Anadolu Lisesi gibi başlayan kamu yatırımlarının hızlıca bitirilmesi, yol ve su sorunun çözümüne öncelik verilmesi, tarıma özel bir gözle bakılması özellikle de Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleri adil dağıtması bekliyor.

‘Yol’’su’zluk Bitmeli!-Tarıma Önem Verilmeli-OBB Hizmeti Adil Dağıtmalı-Göçe Çözüm Bulunmalı-Ünye-Akkuş-Niksar Yolu Yapılmalı’  

İşte Akkuş’taki ve Akkuş dışındaki sivil toplum örgütlerinin 31 Mart seçimlerinden beklentileri:      

AKKUŞ CEZAEVİ HİZMETE AÇILMALI- SÖZ VERİLEN YOLLAR YAPILMALI

Akkuş Esnaf Odası Başkanı Halil Altun: Akkuş’un bu seçimler vesilesiyle siyaset kurumundan en büyük beklentisi başlayan ve devam eden yatırımların bir an önce tamamlanmasıdır. Bunlarında başında da cezaevi geliyor. Akkuş Cezaevi bitmek üzere. Biz onun hızlıca bitirilip faaliyete geçirilmesini istiyoruz. Akkuş Anadolu Lisesi de aynı durumda. Bir de Akkuş’a 25 yataklı hastane yapılıyor. Bunların bir an önce bitirilerek hizmet verir hale gelmesini istiyoruz. Bunların dışında da yol, su ve elektrik gibi işlere önem verilmesini istiyoruz.

Özellikle yol konusunda bir beklenti var. Enver Yılmaz’ın Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Ordu genelinde 752 kilometre sıcak asfalt yol yapılacaktı. Bunun 84 kilometresi Akkuş’ta yapılacaktı. Ancak Akkuş’ta 15-20 kilometre kadar sıcak asfalt yapıldı. Bu söz verilen yolların, özellikle grup yollarının sıcak asfalta kavuşturulması Akkuş’un arzusu. Bunun dışında kalan mahalle yollarının da belli bir seviyede Akkuş Belediyesi tarafından yapılması önemli. Bazı eski beldelerde su sorunu var. Bunlar da çözüme kavuşturulmalı.                                        

SİYASET BİZE DESTEK VERMELİ- MARKA ÜRÜN ÜRETİMİ OLMALI

Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya: Akkuş’un siyaset kurumundan büyük beklentileri var. Bugün kıyıdaki ilçeler siyasetten beklediklerini hayli hayli alabiliyorlar ancak Akkuş gibi kırsaldaki ilçelerde çoğu zaman böyle olmuyor. Bizim beklentilerimizin başında tarım geliyor. Çünkü zaten kamu adına yapılacaklar yapılıyor. Siyasetin tarıma farklı bir gözle bakarak eğilmesi gerekiyor. Bizim beraber yürümemiz gerekiyor. Bize siyasetin hedeflerimizi sorması gerekiyor. Bu hedeflere de destek olmaları gerekiyor.

Bunları yaparsak Akkuş’taki göçü bir nebze olsun önlemiş oluruz. Akkuş’tan giden insanlar da çoğu zaman asgari ücretle çalışıyor. Yani çok zor şartlar altında çalışıyor, çok da kolay şartlarda çalışmıyor. Bizim Akkuş olarak Çarşamba Ovası gibi, Bafra Ovası gibi,  Konya Ovası gibi geniş tarım arazilerimiz yok. Bizim arazilerimiz parça parça. O nedenle bizim markalı ürünler üretmemiz gerekiyor. Biz bu markalı ürünleri yetiştirirken siyasilerimizin de bize güç vermesi, destek olması gerekiyor.            

                       

SEÇİM ÖTEKİLEŞTİRMEMELİ- OBB HİZMETİ ADİL VERMELİ

İstanbul Akkuş Dernekler Federasyonu (AKDEF) Başkanı Avni Kargacı: Biz federasyon olarak hiçbir adayın yanında da karşısında da değiliz. Bizim beklentimiz adaletin gözetilmesi ve işin ehline verilmesi, adil davranılması. Hizmet yaparken de kayırmacılık yapılmaması ve hakkaniyetle davranılması. Bu seçimin toplumu ayrıştıran, ötekileştiren değil bütünleştirmesi gereken bir seçim olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu seçimlerde kimsenin kimseye asla bir üstünlüğü yok. Sadece adayların yaptığı işlerde yarışması gerekiyor.           Ordu’da Ordu Büyükşehir Belediyesi yönetiminin de ilçeleriyle bütünleşmesi gerekiyor. Her bir ilçeye kayırmaca usulü ile değil de adil bir hizmet dağıtımının yapılması gerekiyor. Biz de bunu yani hizmetlerin adil bir şekilde dağıtılmasını bekliyoruz. Ordu’nun en ücra köşesinde Akkuş bulunuyor. Ancak dünyada yol alanında gösterilen ilerlemeden Akkuş faydalanamıyor. Biz bu sorunların çözümü için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Belediye başkanı kim olursa olsun Akkuş’un haklarının üst seviyede savunacağız.

 

İÇME SUYUNU İÇEMİYORUZ-KONAKLAMA SORUNU YAŞIYORUZ

 

Ankara Akkuş Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Niyazi Çelebi: Akkuş’taki sorunları yol, su ve elektrik olarak özetleyebiliriz. Dolayasıyla siyasetten beklentilerimiz bunlar. Akkuş’un hem merkezinde hem de mahallerinde köylerin daha sağlıklı yapılması gerekiyor. Çünkü bu yollardan gidilmiyor. Sık sık elektrikler kesiliyor. Bir de bazı yerlerde su sorunu olduğu gibi Akkuş merkezinde de akan su kirli olduğu için içilmiyor. Belediyelerin de özellikle gurbetteki sivil toplum kuruluşlarıyla daha duyarlı olması gerekiyor.    

Ünye’de ve Niksar’da doğalgaz var ama ikisinin ortasındaki Akkuş’ta yok. Olursa ormanların korunması açasından da iyi olur. Akkuş Şeker Fasulyesinin daha çok desteklenmesi ve daha çok üretilmesi gerekir. Ayrıca dışarıdan cenaze için gelenler konaklama sorunu yaşıyor. Bir sosyal tesis yada misafirhane ile bu sorun çözülürse daha güzel olur. Bir de özellikle köylerde ev yaptırmak isteyenler bürokratik sorunlar ile karşılaşıyor bu aşılırsa iyi olur.                        

 

ÜNYE-AKKUŞ-NİKSAR YOLU YAPILMALI-KÜÇÜK ATÖLYELER KURULMALI

Ünye Akkuşlular Derneği Başkanı Kadir Gül: Akkuş’un sorunlarının başında göç geliyor. Olmaz ise olmazın bu nüfus hareketinin önüne geçmek olmalıdır diye düşünüyorum. İstihdam oluşturacak adımların atılması gerekiyor. Her iki belediyeye düşen görev de bu. İşsizlik nedeniyle insanlar bir umut diye büyükşehirlere gidiyor. Gidenler gittikleri yerde türlü sıkıntılar çekiyor. Akkuş’ta da insan olmadığı için sosyal ve ekonomik hayat günden güne zayıf düşüyor.   

Akkuş’ta göçü önlemek için küçük atölyeler kurulabilir, tekstil gibi. Aslında bir zamanlar küçük bir atölye vardı ama ilgisizlik diyelim işletmecisi kapattı gitti. Oysa orada 80 kişi çalışıyordu. Aslı önemli olansa Ünye-Akkuş Niksar Karayolu’nun yapılması olur. Bu yol yapılırsa Akkuş’un doğal ve turistik değerleri ekonomik değer kazanacaktır diye düşünüyorum. Mesela bir Argan Yaylası ki özel bir yayladır burası çekim merkezi olur.Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?