Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

DURUGÖL’Ü KURTARMAK ELİMİZDE

DURUGÖL’Ü  KURTARMAK  ELİMİZDE

Durugöl Mahallesi sakinleri, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş’a seslenerek; mahallede konut inşaatına açılan 71 dönümlük rekreasyon alanında uygulanacak olan projenin iptal edilmesini istiyor.

’Her yeri beton yaparak nereye gidiyoruz?’

 

İşte dün Ordu Olay’a konuşan Durugöl Mahallesi sakinlerinin konuyla ilgili görüşleri.   

 

ORDU ORDULUKTAN ÇIKMAMALI

İlhan Köksal: Durugöl yeşil alan olarak kalmalı diyorum. Bunu da sadece Durugöl için değil Ordu için istiyorum. Ordu’ya bir turist geldiği zaman nereyi gezecek? Beton binaları mı gezecek? Durugöl’de göl büyütülsün içine kuğular bırakılsın, ördekler bırakılsın. Ankara’da Kuğu Park var. Burada da olabilir. Bizden geçti ama torunlarımız var. Onları düşünelim. Böyle beton yapa yapa Ordu’yu Ordu’luktan çıkarıyoruz. Çıkarmayalım.

 

UMUDUMUZ BAŞKAN TEKİNTAŞ

 

Uğur Ünal: Durugöl sadece Durugöl Mahallesi’nin değil Ordu’nun sorunudur. Bizim betonlaşmaya müsaade etmememiz gerekir. Burada stat yapıldı. Bu çok büyük bir hata oldu. Stat başka bir yere yapılarak oraların da gelişmesi sağlanabilirdi. Burada hava sirkülasyonu da kalmadı. Yeni başkana güveniyoruz. Umudumuz, ümidimiz Tekintaş. Burası millet bahçesi yapılabilir. Bana göre en güzeli ise Botanik Parkın buraya yapılması olur. Bu yönde bir karar alınmasını arzuluyoruz.

 

HER YER BETON OLMAMALI

Göksel Uçar: Buraya yüksek katlı yapılar yapılmasını istemiyorum. Her yer kapanıyor. Bir stat yaptılar o kadar şekilsiz oldu ki. Artık nefes alacak yer kalmadı. Bu alanın park olarak değerlendirilmesi gerekir. Buranın adı Durugöl ise o gölünün korunması gerekir. Burası park olsun insanlar gelsin, çocuklar gelsin, nefes alsın. Her yeri beton yaparak nereye gidiyoruz? Yeni başkan buraya farklı bir gözle bakmalı.   

 

BİZE GÜZEL ÖRNEKLER GETİRSİNLER

Fatma Yılmaz: Burada en eskilerden biri benim. Göle bakarak çok zaman geçirdim. Özellikle kar yağdığında daha da güzel olurdu. Bu alana beton yapılmasını istemiyorum. Beton yapılarak İstanbul bitti. Şimdi buralara gelmesinler. Yüksek katlı binalar için tepelere çıksınlar. Bu alan aileler için çocuklar için park olsun. Bize Eskişehir’den güzel örnekler getirsinler.

 

O ZAMAN BETON MAHALLESİ OLSUN

Cahide Zengin: Burada ekolojik dengenin bozulacağı stadın yapılması ile ortaya çıktı. Sadece stat bile tek başına dengeyi bozdu. Bizim mahallemizde martılar çok olurdu artık yoklar. Doğa sadece bize ait değil. Başka canlılara da ait. Bir şeyi sitem ederek söylemek istiyorum. Eğer illaki bu alana binalar yapılacaksa o zaman bu semtin adının da değişmesi lazım. Çünkü bu semtin adı o arsada olan Durugöl’den ileri geliyor. Hatta buna uygun olarak ‘beton mahallesi’ denebilir. Yeni başkanı, eşini tanıyorum. Çocuklarının öğretmeniyim. Böyle bir şeye tevessül etmeyeceğini ümit ediyorum ve kendisinden bekliyorum.                         

 

DURUGÖL ÖLÜRSE ORDU DA ÖLÜR

Pedizat Gönül: Tüm kalbimle bu alana beton binalar değil gölün de korunduğu bir park yapılmasını istediğimi ifade etmek istiyorum. Buraya yapılan stat çok çirkin oldu. Buraya çok zararlı oldu. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin yeni başkanı olan Engin Tekintaş’a güveniyorum. Burası beton olursa hava alamayız, sahil ziyan olur. Böyle sahil nerede var? Karadeniz bari bozulmasın. Burası betonlaşırsa Ordu da ölür.

 

UMUYORUM Kİ PROJE DEĞİŞİR

Nihal Bol: Durugöl’e adını veren göl yeşil alan olarak korunmalı. Çünkü burası Karadeniz’e en yakın yerdeki tatlı su gölü. Burası betonlaşırsa çok yazık olur. Yeni başkana güveniyoruz. Umuyorum ki burada proje değişikliğine gidilir ve yeşil alan olarak burası korunur. Ordu açısından da bakıldığında buradaki gölün kaybedilmesi çok yazık olur. Deniz kenarında 26 kat gibi bu kadar çok katlı yapılar olmamalı. Bunun olmaması gerektiğini biz stada baktığımızda daha iyi anlıyoruz.

 

ORDU İÇİN DURUGÖL KORUNMALI

İlke Yılmaz: Kesinlikle o betonlaşma burada olmamalı. Çünkü başka yerlerde yapay yani suni göller yapılıyor. O nedenle bizim Durugöl’e adını veren gerçek bir gölü korumamız gerekiyor. Aslında oraya bina yapma düşüncesini bile ortaya konması kabul edilemez bir fikir. İnşallah yeni başkanımız buna izin vermez.  Bu alan kesinlikle ve kesinlikle yeşil alan olmalı. İnsanların çocuklarıyla, arkadaşlarıyla temiz hava alabileceği, kendini dinleyebileceği belki de kitap okuyabileceği bir yer olmalı. Ordu turizmi açısından da o göl kesinlikle korunmalı.

 

ÇOTANAK ŞEKLİNDE GÖL OLSUN

Ayla Alime Köken: Ben emekli öğretmenim. Burada yapay olmayan doğal bir göl var. Orada başka canlılar da var. Biz onu bozduk şimdi onu nasıl kurtarabiliriz ona bakmamız gerekiyor. Daha iyi bilecekler vardır ama gölü bir çotanak şekline yada balık şekline koyabiliriz. İçine kuğular koyabiliriz. Etrafına insanların gelebileceği yerler yapabiliriz. Süs bitkilerinin olduğu Botanik Parkı buraya yapabiliriz. Kır düğünleri burada olabilir. Ben öğretmenken öğrencileri götürecek yer bulamazdık. Burada 20-25 kat yapıların yapıldığını düşünmek bile istemiyorum. Başkanımıza güveniyoruz inşallah buna dur der. Çocuklarımızın geleceğini katletmeyelim.

 

TOPLUMDA İNFİAL UYANDIRILMAMALI

Yasemin Özdemir: Burası Ordu’daki tek ekolojik alandı. Baykuş sesleri vardı, kanaraya sesleri vardı, gelincikler vardı. Biz onları hayranlıkla izliyorduk.  Burası biraz düzlendi ekolojik sistem tamamen bozuldu. Buna çok üzüldüm ben. Bir de bina yapıldığını düşünemiyorum bile. Başkanımız da bir mesajım var. Ne kadar hizmet yaparsanız yapın toplumda infial uyandıracak bir iki olay çıktığında sizin hizmetlerinizi perdeler. Burada yapılması düşünülen projede olduğu gibi. Yeni başkandan ricamız bu infiali uyandırmaması. Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın el atıp bitiremeyeceği ve el atıp durduramayacağı proje yoktur. Biz halk olarak buna inanmışız. Bu vesile ile projenin ona ulaşılıp durdurulmasını istiyoruz.                 

 

MÜMKÜNSE STAT BİLE YIKILMALI 

 

Emine Ünal: Samsun Büyükşehir Belediyesi Sevgi Gölü altında şehre suni bir göl kazandırdı. Samsun şehri bir göl kazandırırken Ordu’nun doğal bir gölü beton haline getirerek öldürmesi çok yanlış olur. Burası yeşil alan olarak korunmalı. Yanında tek katlı insanların balık yiyebileceği yerler olabilir. Kesinlikle burası yeşil alan olmalı. Buraya yapılan stat bir hata oldu. Mümkünse o da yıkılmalı. Bizim belediyemiz, güzel Ordu’muzun belediyesi ikinci kez bir hataya düşmemeli. İhtiraslarının kurbanı olmamalı. Karadeniz’e baktığınızda bir Trabzon’da bir Samsun’da böyle muhteşem bir kıyı yok. Bu kıyıyı betonlaşmaya karşı korumamız gerekir.

 

YANLIŞ YAPA YAPA ORDU’YU MAHVEDERİZ

Ali Uğur Özdemir: Burası yeşil alan kalmalı. Ben çok dikkat ettim. Sahildeki masalarda ramazan ayında bir tane boş yer kalmıyor. Demek ki burada bu tür şeyleri ihtiyaç var. Bu böyle iken buraya 1.000 konutluk bir proje olabilir mi? Stat burada, alışveriş merkezi burada. Burada o yoğunluğu kaldıracak durum yok. Kamu yararı diye yapıyorlar belki ama kumu vicdanı diye de bir şey var. İnsanların bir vicdanı var. Bunu yaralamak lazım. Mümkünse yeşil alan olmalı değilse, illa yapılacaksa yoğunluğu minimum seviyeye çekilmeli. Yanlış yapa yapa bu şehri mahvederiz.

 

BİZ KANDIRILDIK MI?

Ömür Yüce: Biz buraya gelmeden çok araştırma yaptık. Önümüz yeşil alan diye burayı seçtik. Çünkü belediye planlarında öyle görünüyordu. Şimdi ise buraya çok katlı büyük binalar yapılacağı söyleniyor. Bu bizi çok üzüyor, kendimizi kandırılmış hissediyoruz.  Bu alan yeşil alan olarak değerlendirilmeli. Sadece bizim açımızdan değil Ordu açısından da burası yeşil alan olmalı. Ordu turizmi açısından yeşil alan olmalı. İnsanlar buraya gelip nefes almalı. Aksi durumda sadece bu mahalle değil Ordu çok şey kaybeder. Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?