Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Rus Pazarı’nı kupon arazi olarak görmüyoruz

Rus Pazarı’nı kupon arazi olarak görmüyoruz

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, “Biz mevcut Rus Pazarı’nı açık ifade etmek gerekirse borçtan kurtulalım diye kupon bir arazi olarak görmüyoruz” diyerek,

Altınordu Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı Belediye Meclis Toplantı Salonunda yapıldı. Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören Başkanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti’li meclis üyeleri katıldı. Toplantıda Akyazı Mahallesi’nden taşınması planlanan Rus Pazarı için Karşıyaka Mahallesi’nde inşa edilen yeni iş yerlerinin satışı ve kiralanması için yetki verilmesi gündeme getirildi. 38 iş yeri için değişik sektörlerde ticari faaliyette bulunan esnaf ve yatırımcılar tarafından uzun vadede yatırım yapıp, kullanmak üzere satın alma talebinde bulunulduğu ifade edilen toplantıda, iş yerlerinin 10 yıllığına kiraya verilmesi veya satılması görüşüldü.

Piyasa araştırmasına göre satılacak

Gündem maddesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, “Karşıyaka Mahallesi’ndeki Kıbrıs Caddesi üzerindeki yeni ‘Rus Pazarı’ diye tabir ettiğimiz inşaatına 2017 yılında başlanan, 2019 yılında da inşaatı tamamlanan 38 iş yerinin 2886 sayılı devlet ihale kanunun 45’inci maddesine göre satılabilmesi veya kiralanabilmesi için meclisimizin tarafından yetki verilmesi gerekmektedir. Bu yetki verildikten sonra şahsen kamu yararına aslında hangi tercihin doğru olacağı konusunda yapacağımız piyasa araştırmasından sonra bununla alakalı kararımızı vereceğiz. Hep söylediğimiz gibi iktisadi manada, şehir kimliği ve estetiği, çevre dâhil olmak üzere taahhüt ettiğimiz şehrimizin kalkınmasına, gelişmesine katkı sağlayacak yatırımlarımıza ve çalışmalarımıza bir kaynak olarak dönüştürmeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.

Borçlara karşı kupon arazi olarak görmüyoruz

Tören, “Söz konusu yeni Rus Pazarı ile alakalı esasen sosyal sorumluluğumuz gereği mevcut yapılış amacında oradaki esnafa bir öncelik verilmesi düşüncesi prensip olarak aslında benimsenmiş. Biz bu manada arkadaşlarımızla da görüştük. Genel ekonomik durum, inşaat sektöründeki durağanlığı dikkate aldığımızda biz mevcut Rus Pazarı’nı açık ifade etmek gerekirse kupon arazi olarak görmüyoruz. Bu şehir Belde Otel meselesinde nasıl tek yürek olduk, kıyı kenar nasıl halkındır dedik, tüm siyasi partiler olarak şehrimizin hak ve menfaatlerinde birleştik burayı da borcumuz var, dolayısıyla borçtan kurtulalım diye kupon bir arazi olarak görmüyoruz. Söz konusu Rus Pazarı dönemimizde bu yüce meclisimize nasip olur ve belki ödüllü bir projeyle de şehrimize kavuşturmayı Allah bize nasip etsin. Ancak bunun yanı sıra mevcut oradaki esnafa yapmış olduğumuz ve onlardan da gelen talep doğrultusundaki görüşmelerde şahsen biz onların özellikle de emekçilerimizin yani Bağ-Kur ile hayatlarını asgari tutara yakın bir gelirle devam ettiren insanlara belki bu ömür hayatlarında kendi kuşaklarına bırakabilecekleri bir imkanı da tanıyabiliriz. Bu karşılıklı bir müzakere. Kamu yararından ve etik ölçülerden taviz vermeden uzlaşabilirsek arkadaşlarla bu konuyu yetki vermenizden sonra konuşabilirim” ifadelerinde bulundu.

 

“Kaynak yaratmamız gerekiyor”

Tören, “Maliye dengelenmeyle birlikte önümüzdeki yıl içerisinde artık sosyal, ekonomik ve kültürel yatırımlarımızla şehir kimliği ile ilgili kaygılarımızı değil iddialarımızı hep birlikte hayata ve inşallah hizmete dönüştürecek adımları atmamız gerekiyor. Bunun için de kaynak yaratmamız gerekiyor. Kaynak yaratmak varlık satışı enstrümanını kullanarak bir kaynak yaratmak değil. Kaynak yaratmak kaygısıyla hareket etseydik bugün kupon diyebileceğimiz arazilerin satış yoluna giderdik ama kamunun malı beytülmaldır. Beytülmal da bu meclisimize emanettir. Dolayısıyla vereceğimiz kararlarda vidanı, aklı ve gerçekleri yok saymaksızın hareket etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Meclis üyeleri oybirliği ile söz konusu iş yerlerinin satılması veya kiralanması için Başkan Tören’e yetki verdi.

Eski alanda meydan projesi uygulanacaktı?

Öte yandan Akyazı Mahallesi’ndeki Rus Pazarı’nın Karşıyaka Mahallesi’ndeki yeni alana taşınmasının ardından eski Rus Pazarı alanında meydan ve otopark çalışması yapılacaktı. Başkan Tören’in bu açıklamaları ‘belediyenin meydan projesinden vaz mı geçti’ sorusunu akıllara getirdi.  MUSTAFA KIRLAKEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?