Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

“TARİHE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

“TARİHE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, “Bir şehri değerli kılan o şehrin kültürel varlıklarıdır, geçmişidir, tarihidir. Bu tarihe ve geçmişe hep birlikte sahip çıkacağız” dedi.

Ordu’nun önde gelen sanat insanları Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak ile birlikte Taşbaşı Kilisesi’nde devam eden restorasyon çalışmaları hakkında bilgi alarak bazı öneri ve tekliflerini dile getirdi. Taşbaşı Kilisesinin kentsel sit alanı içeresinde yer aldığını hatırlatan Uğur Toparlak, “Ortodoks Hıristiyanlar tarafından 1853 yılında yapılan Taşbaşı Kilisesi’nin bu yıl kuruldan çıktığı şekilde kubbeden zeminine kadar restorasyonunu gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki temmuz ayı itibariyle buradaki işin bitmiş olması gerekiyor. Bunun dışında kilisenin olduğu bölgede sokak sağlıklaştırması da yapıyoruz. Böylece burada yeni bir kültür alanı oluşturuyoruz. Burası bilindiği gibi Ordu’nun ilk kurulduğu yer. Tarihi değeri, geçmişi ve misyonu olan bir yer. Bu değerlerimizi ayağa kaldırarak yeni kuşaklara aktarmak arzusu içerisindeyiz” dedi.

RESTORASYON HATALARI GİDERİLECEK

Taşbaşı Kilisesi’nin çevre düzenlemesi yaptıktan sonra Orduluların ve turizmin hizmetine sunacaklarını ifade eden Toparlak, “Bir şehri değerli kılan o şehrin kültürel varlıklarıdır, geçmişidir, tarihidir. Bu tarihe ve geçmişe hep birlikte sahip çıkacağız. Eski bakanımız Numan Kurtulmuş ile Valimiz Seddar Yavuz’a şükranlarımı sunmak isterim. Bu restorasyonun yapılmasında önemli katkıları oldu. Bu restorasyon yaklaşık 1,8 milyon liraya mal olacak. Ancak bazen ön görmediğimiz maliyetler çıkabiliyor. Kubbesi, giriş kapısı, sütunları gibi bir önceki restorasyonda aslına uygun olarak yapılmayan unsurları da bu restorasyonda aslına uygun hale getireceğiz. Ondan sonra da burayı anıt müze ve çok amaçlı sergi salona olarak kullanacağız” diye konuştu.

TAŞ FARKLI RENGE NEDEN OLUR MU?

Ordu’nun yetiştirdiği önemli resim sanatçılarından biri olan Emin Öztürk ise en büyük dileğinin daha önce yapılan hataların tekrarlanmaması olduğunu belirterek, “Gördüğüm kadarıyla daha bilinçli bir ekip çalışıyor. Aklıma takılan küçük bir detay var. Bu kilise daha önce Gümüşhane Mahallesindeki taş ocağından çıkarılan taşlarla onarılmıştı. Şu an restorasyonda kullanılan yeni taşlar traverten. Acaba zaman içinde taşın doğaya vereceği cevap renk olarak farklı olabilir mi? Böyle küçük bir endişem var. Onun dışında bir endişem yok” ifadelerinde bulundu.  

TAŞBAŞI İÇİN MODERN SANATLAR MÜZESİ ÖNERİSİ 

Taşbaşı Kilisesi’nin restorasyonu bittikten sonra daha özgün bir işlev kazanmasını arzuladığını dile getiren Öztürk, “Üst düzey bir yer olabilmesi ve içinde gerçekten insanları buraya davet eden özelliklerin olabilmesi gerekir. Benim burası için 7-8 yıl önce hazırladığım modern sanatlar müzesi projesi vardı. O müzenin şöyle bir içeriği vardı. İstanbul’daki İstanbul Modern Sanatlar Müzesi’nin bir taşra ölçeği olacaktı. İçinde çok değerli sanatçılardan bağış yoluyla alınmış eserlerden oluşan kalıcı bir sergi, güncel bir sergi olacağı zaman anında dönüşebilen bir yapı olacaktı. Yine içinde çok güzel bir sanat kütüphanesi olacaktı. Ayrıca burası çok iyi seyir teras olan bir yer. O nedenle insanların çay kahve içebilecekleri bir yer olacaktı” şeklinde konuştu.   

BİR AYAĞI KIRDA DİĞERİ YAYLADA

Projenin mobil sergi tarafını da olduğunu belirten Öztürk, “Buraya yani modern sanatlar müzesine ait bir giydirilmiş TIR ya da otobüs düşünün. İçi aynı zamanda bir galeriye dönüşebilen sergi salonu olacaktı. Kırsaldaki insanlara bununla sanat götürülecekti. Buradaki tüm üst düzey işleri kırsala taşıyabilecek bir yapı olacaktı. Ayrıca Çambaşı Yaylası’nda bizim Gavurbükü dediğimiz çok güzel bir yer var. Orada yine bu yapıya bağlı yayla dokusuna uygun içinde atölyesi olan evler olacaktı. Buraya dünyanın birçok yerinden çok ünlü sanatçıları çağırarak, orada misafir edip iş ürettirilecekti. Çünkü onların bir defter sayfasına çizdikleri bile iyi paralar ediyor. O ürünler buradaki modern sanatlar müzesine bağışlanarak böylece her sene burada çok zengin bir eser koleksiyonu oluşturulacaktı. Bu hala yapılabilir. Benim en büyük hayalim bu. Bunun için çok büyük paralar da gerekmiyor sadece irade ortaya koymak yeterli” dedi.

O ZAMAN PARA BOŞA HARCANMIŞTI 

Çocukluğunun Taşbaşı Mahallesi’nde geçtiğini belirten Kurul Kalesi, Yason Burnu, Ordu sahilinin kurtarılması gibi pek çok etkinliğin öncü isimlerinden olan Enis Ayar ise, “Bu mahallede doğup büyümem nedeniyle Taşbaşı Kilisesi’nin restorasyonunun benim için çok özel bir konu. Benim şöyle bir üzüntüm var. Bu bina restore edileli tam 20 sene oldu. 20 sene önce 2000 yılının mayıs ayında buranın açılışı vardı. O zaman buraya 1 milyon 100 bin dolar harcadılar. O zaman Kültür ve Turizm Bakanlığının bir genel müdürü bunu burada iftiharla söyledi. 20 sene sonra bu parayı çöpe attılar çünkü yapılanların hepsi yanlıştı. Bu sefer yapılanları gördüğümüzde biraz içimiz rahatladı. Çünkü şu anda yapılan çalışmalar aslına daha uygun olduğu için ortaya güzel bir şeyler çıkacağını düşünüyoruz. İnşallah böyle bir felaketi bir daha yaşamayız.” dedi. HASAN CEM ÖZEL-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?