Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

BAŞKANLARI ZİYARETİM VE ÖNERİLERİM

BAŞKANLARI ZİYARETİM VE ÖNERİLERİM

Uzun yıllar önce büyük emek ve mesai vererek kurduğum Ordu Kültürevi (OKE), çeşitli sebeplerle çeyrek asırdan bu güne kış uykusu durumunda idi.

Geçtiğimiz ay benim adıma sürpriz diyebileceğim bir gelişme oldu.

            Araştırmacı-yazarlarımızdan Muzaffer Günay ve Hüseyin Naim Güney’in ısrar ve manevi destekleri karşısında harekete geçmek durumunda kaldım. Üçümüz birlikte yoğun bir çalışma yaparak OKE’yi yeniden aktif hale getirdik.

            Kısa süre önce Muzaffer Günay ile Altınordu Belediye Başkanı Sayın Aşkın Tören’i ziyaret ederek OKE (Ordu Kültürevi) başta olmak üzere şehrimizin tarihi ve kültürel mirası üzerine sohbet ettik. Başkan, tahminimin çok ötesinde ilgi gösterdi. Kendisine büyük boy tarihi Ordu fotoğrafını hediye ettiğimde çok memnun oldu ve anlamlı bir düşüncesini paylaştı bizimle. Şöyle dedi: “ Eğer destek verirseniz bu katı eski Ordu fotoğrafları ile süslemek isterim.”

          On iki gün önce yine Muzaffer Beyle Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’i ziyaret ederek  ile görüştük;  çalışmalarım hakkında bilgilendirmelerde bulundum.  Sayın Başkan’ın Genel Sekreter ve diğer bürokratları ile toplantı halinde olmasına rağmen bizi bekletmeden odasına davet etmiş olması açıkçası bizi çok çok mutlu etti.

            Sayın Başkan’ın nazik teklifi üzerine düşüncelerimi paylaştım hazirunla. Özet olarak şunları gündeme getirdim:

            1-Milletdüzü (Günümüzde Çarşamba pazarı olarak hizmettedir)  Ordu’nun yakın geçmişinin panoramik bir tarihi mekânıdır. Tüm bayramlar, spor karşılaşmaları burada yapılırdı. Cambaz oyunlarının oynandığı ve çeşitli sergilerin açıldığı yegâne açık alan da yine burası idi.

            Sevgili Atatürk, Ordu’yu ziyaretinde bataklık içinde olan Milletdüzü’nü görünce: ‘ Bu güzel şehre burası hiç yakışmıyor, burayı hemen kurutunuz’ diyerek ilgililere direktif vermiştir. Nitekim zamanın Belediye Başkanı Furtun zade Yusuf Sırrı Bey, küçük iskeleden buraya dekovil hattı ( raylı yol) döşetip denizden kum taşıtarak bataklığın kurutulmasını sağlamıştır.

            Ne var ki geçen zaman içinde çok yanlış uygulamalarla bu tarihi doku adeta mahvedilmiştir. Şehrin nabzı mesabesindeki bu mekânın üstü millet bahçesi olarak, altı da çok ihtiyacımız olan otopark olarak düzenlenmelidir. Bu projenin kamuoyun tarafından benimsenmesine katkı yapmak amacıyla 20 sene önce OFSAD bünyesinde ilk Milletdüzü Fotoğraf Sergisi’ni burada açmıştım. Şimdi uygun görülmesi halinde aynı sergiyi tekrardan açmak isterim.

            2-Küçük ve Büyük iskele arasında yapılması düşünülen Rüsumat Gemisi maketinin yanına Atatürk’ü ilk adımını attığı yere(Küçük İskele’nin yanına)  elimizde bulunan bir adet fotoğrafının rölyefinin yapılmasının çok güzel olacağını belirttim. Kabul gördü.                                               

            3-Ayrıca buraya, eskiden açıkta bekleyen yük ve yolcu gemilerine, şileplerine, fındık vagonlarını taşıyan mavnalarımızın güzel bir maket-heykelinin yapılmasının da anlamlı bir görsellik katacağını da ısrarla belirttim. Bu mavnaların-çektirmelerinin fotoğraflarını da arşivimden verebileceğimi söyledim.

            4-20 sene önce, İstanbul Sahaflar Çarşısında, bire-bir ölçüsünde bastırdığım otuz adet eski Ordu kitabının tekrar baskısının yapılmasını ve Ordu kütüphanelerine, okuma evlerine, STK’lara, ODÜ’ye, belediyelere, kaymakamlıklara, muhtarlarımıza, Ordu dışındaki Ordulu derneklere dağıtılmasını önerdim. İlgi bekliyorum.

            5-Ahşap süsleme sanatçımız İhsan Gürdal’a Teleferik çarşısında ufak bir dükkan verilmesini  teklif ettim.  Nazik ilgisinden dolayı Sayın Başkanımıza teşekkür ederim.

            İhsan Gürdal sahasının yaşayan en yaşlı kişisidir. Gönlü, Ordu sevdası ile doludur. O’nun eserlerinin bir biçimde satın alınarak, belediyemizi ziyaret eden önemli kişiler armağan edilmesi hem Ordu’nun tanıtılması ve hem de İhsan amcanın emeğine bir saygı ve destek olacaktır.

            6- Uzun zamandır yapılması istenen ve üzerinde belediyelerimizin çalıştığı “ Ordulu Yerel Sanatçılar Çarşısı projeleri raflarda duruyor. Tahıl Pazarı’nın bu çarşı için en uygun yer olduğu söyleniyor. Ben hatırlatma yapıyorum sadece.   

            7-İki önemli konuya dikkat çekerek sayın B.Şehir Başkanımızdan ilgilenmelerini rica ettim ki şöyle:

            a)Kapsamlı ve izahlı bir Eski Ordu Fotoğrafları Kitabı bu güne kadar ne yazık ki çıkartılmamıştır. Komşu Giresun, Samsun ve Trabzon illerinde bu konuda çok güzel kitaplar çıkartarak, bu arşivi koruma altına almışlardır.

            Ben arşivimi bedelsiz olarak veriyorum; fotoğrafların alt yazı öykülerini Naim Güney ve Muzaffer Günay’ın hazırlayacaklarını belirttim.

            Tam bir kabul gördü ve Sayın Başkanımız tekrar ilgililere talimat verdi. Bekliyorum.

            b)Ordu’da eski fotoğraflar sergisini, kurucusu olduğum ‘ Ordu Fotoğraf Sanatçıları Derneği ( OFSAD) olarak uzun yıllar önce açmış ve slâyt (saydam) gösterilerini geniş kitlelere ilk olarak ben yapmıştım. Çok büyük ilgi görmüştü. Şimdi teknoloji çok gelişti. Slâyt gösterileri tarih oldu. Bilgisayar ortamında artık her şey çok kolay ve daha iyi yapılıyor.

            O zamanlar bu saydam (slâyt) gösterilerini yapmak için büyük emek vermiştim. O günlerin tüm yükünü şu an hayatta olan en yaşlı fotoğraf sanatçımız Feridun Eriş çekti. İlk eski Ordu fotoğraflarını o ve rahmetli Rıza Şimşek ve oğlu Atilla Şimşek ortaya çıkardılar. Ordu Tribün gazetesinde Uğur Gürsoy’un anlatımıyla yayınlayarak bir ekol oluşturdular.

            İşte ‘ Bir Zamanlar Eski Ordu Fotoğrafları ‘ Albümünü bir gerçekler nedeniyle çok istiyorum.

            Sayın Hilmi Güler, beni ilgi ile dinledi.” Bu kitabı çıkarmak inşallah bize nasip olur” dedi. Sabırsızlıkla bekliyorum.                                               

                8-Son olarak, tarihi Keçiköy koyuna kondurulan şaibeli Belde Konaklarını gündeme getirdim. Bu vesile ile belirtmek isterim ki, Keçiköy’deki tarihi Yeşilyurt okulunun isminin bizzat Atatürk’ün verdiğini rahmetli Sıtkı Çebi üstadımızdan dinlemiştim. Bu konuda görsel bir fotoğraf –arşiv albümü hazırladığımı ve kendilerine takdim edeceğimi, gerekirse küçük bir fotoğraf sergisi de açabileceğimi söyledim.

            Tüm bunları tarihe tanıklık olması dileğiyle yazıyorum. Tabiri caizse, ‘ artık top sayın Başkanımız Hilmi Güler Beyefendidedir.’.

            Bekleyip göreceğiz, alkış tutacağız.

            Bu görüşmeler ilk meyvesini birkaç gün evvel verdi. B.Şehir Belediyesi Sanat Galerisinde “ Bir Zamanlar Eski Ordu Fotoğrafları ve özgün görsel objeler sergim Aralık ayı sonlarında açılacak. Bu bağlamda Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Şube Müdürü Abdullah Özkan ve Araştırmacı-Yazar dostlarım Naim Güney ve Muzaffer Günay ile birlikte sergide yer alacak fotoğrafları seçtik ve teslim ettik.

            Bu sergide, Ordulu ressamların yaptığı yağlı boya tablolarını, fotoğraf ve film makinelerini , Sıtkı Çebi’nin tüm kitaplarını ve daktilosunu , Ordu’ya ilk giren lambalı radyoyu ve ilk portatif televizyon gibi materyaller sergilenecektir.

            Bu sergi için katılacak kurum ve kişilerden çiçek göndermelerin istemiyoruz. Solup atılan çelenk ve çiçek yerine, beğendikleri bir kitap getirirlerse çok daha iyi ve kalıcı olur.

            Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım!

            Ordu’nun Şehr-i Emini’ siniz. İşiniz çok. Maddi sıkıntılarınız da çok Ama Ordu, sizden çok şey bekliyor. Yaptıklarınız, inanız ki, adınızı hep Orduluların gönlünde unutulmaz isimleri arasında tutacaktır. Siz Ordu’nun çocuğusunuz. Ordu’nun sokaklarını, okullarını, insanlarını, havasını, suyunu iyi bilirsiniz.

            Kazım Türkmen yapılmasına öncülük ettiği Atatürk Parkı ile anılıyor. Belediye ve Teleferik Seyit Torun’un zamanında yapıldı.  Belediye tiyatro binası ve Tahıl Pazarı düzenlemesi de Fikret Türkyılmaz başkanımız zamanında yapılan işler. Enver Yılmaz döneminde de yapılan işlerden bazıları şunlar: Stadyum, Köprübaşı düzenlemeleri , Süleyman Felek Caddesi’nin yayalaştırılması ve yeni bir görünüme kavuşturulması..

             Milletdüzü , Beldeevleri , Rüsumat Gemisi, Durugöl, Küçük-Büyük iskeleler arası düzenlemeleri.. Size artar da yeter.

            Ha gayret Sayın Başkanım…

Mürsel Engin'in Kaleminden / 02. 12,2019Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?