Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

HALİS GÜREL’İN ANILARI ÖLÜMSÜZLEŞTİ

HALİS GÜREL’İN ANILARI ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Ordu-Perşembeli Bir Muhacir Çocuğu Babinoğlu Halis Gürel’in Anıları isimli kitap için Bilge-Sahaf Kitapevinde imza günü düzenlendi.    

Araştırmacı-Yazar İbrahim Dizman ile Hikmet Pala tarafından hazırlanan ‘Ordu-Perşembeli Bir Muhacir Çocuğu Babinoğlu Halis Gürel’in Anıları’ isimli kitap için imza günü düzenlendi. Bilge-Sahaf Kitapevi’nde düzenlenen imza gününde 1898 ila 1978 yıllara arasında yaşayan Halis Gürel’in anılarından oluşan kitabın imza gününe kitabı hazırlayan isimlerden yerel tarih araştırmacısı Hikmet Pala ile Halis Gürel’in oğlu Hulusi Gürel katılarak kitabı okurlar için birlikte imzaladı.    

 

GEÇMİŞİNİ BİLMEYEN SAVRULUR

Böyle eserlerin hem kültürel hem de tarihe ışık tutan yayınlar olduğunu düşündüğünü ifade eden Hulusi Gürel, “Bizim insanlarımız geçmişimizi iyi bilmiyorlar. Geçmişimizi, özellikle yakın tarihimizi iyi bilmeleri lazım.  Bazen insanlarımızda merak olmadığını bile görüyorum. Geçmişini bilmeyen bir insan sonbahar yaprakları gibi sağa sola savrulur. Bugünlere nasıl geldiğini bileceksin. Ne yazık ki böyle şeylerin değeri pek bilinmiyor. Bütün her şey büyükler öldüğünde kaybolup gidiyor. Böyle olmamalı diye düşünüyorum.   Oğlu olarak böyle bir eserin ortaya çıkmasından ötürü ise çok gururluyum.” dedi.  

‘BU ADAM NEYMİŞ’

Kitaptaki bütün hatıraların kendisi için çok özel olduğunu ifade eden Gürel, “Ancak savaş yılları çok daha başka. Biz babamı hep sıradan bir insan olarak gördük ama daha yeni yeni onun farkına varıyoruz. Bu kitabı tekrar tekrar okudukça bu ‘adam neymiş, neler yaşamış’ diyoruz. Kafkaslar’dan Mekke’ye geçiyor. Mekke’de esir oluyor Mısır’a gidiyor, Mısırdan İstanbul’a geliyor.  Oradan Ordu’ya geliyor. Ordu’dan Amasya’ya geçiyor. Oradan Büyük Taarruz için Batı Cephesine geçiyor. Oradan İzmir’e geçiyor. Savaşı İzmir’de son buluyor. Ondan sonra evindeki yaşamı başlıyor.” diye konuştu.

KEŞKE…                            

“Bence başka aileler de bu tür anıları kayıt altına almalı.” diyen Gürel, “Benim ağabeyimin babamı konuşturarak bunu ses kayıt teybine alması olağan üstü bir olay. Düşünün 1970’li yıllarda kimde teyp var. Çok yok. Başka aileler de keşke yapabilse. Savaşa katılanlar çok, anlattıkları hikayeler çok ama kulaktan kulağa aktarılıyor kayıt altına alınmıyor. Zamanla hikayeler şekil değiştiriyor, çoğu da kayboluyor. Ben oğlu olarak Halis Gürel’in yanında yetiştim, büyüdüm ama ben onu hep sıradan bir insan olarak gördüm. Ama olağan üstü bin insanmış. Bu kadar savaş görmek nasıl bir şey. Yaşı tutsa Çanakkale’ye de gidermiş. Ruslara, İngilizlere ve Yunanlılara karşı savaşmış. Keşke sağlığında bunun anlamını iyi idrak edebilseydim de ona gerçekten sarılsaydım, minnetimi gösterseydim, ‘ne istiyorsan söyle senin için her şeyi yaparım’ deseydim.” şeklinde konuştu.              

İLK ANI KİTABI

Kitabı hazırlayan isimlerden olan yerel tarih araştırmacısı Hikmet Pala ise, “Bilindiği gibi Ordu’ya 1877-1878 Osmanlı-Rus Harsı sonrası bir Gürcü göçü yaşanmıştı. Bu göç Ordu tarihi ile çalışma yaparken bizim de dikkatimizi çeken konular arasında yer alıyordu. İlk kez 1898 yılında doğmuş bir kişi bu göçü, Perşembe’nin Töngeldüzü Köyüne yerleşirken yaşadığı sıkıntıları anlatıyor. Biz kitapta geçen anıları tarihlendirdik, bugün kullanılmayan yer adlarını açıkladık. Bir de fotoğrafladık. Biz bu kitabın çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’de Gürcü göçünü birinci elden anlatan bir anı kitabı yok. Bunu literatüre kazandırdık. O nedenle önemli bir referans kaynağı olacağını düşünüyoruz.” dedi.    

HAYATA SIFIRDAN BAŞLAMAK

Kitabı hazırlarken kendisine en ilginç gelen hatıra hakkında da bilgi veren Pala, sözlerini şöyle tamamladı: “Bana şu durum çok dramatik gelmişti. İnsanlar bilmedikleri bir coğrafyaya göç ediyorlar. Düşünün Batum’da yaşıyorsunuz Osmanlı-Rus Harbi’nden Osmanlı yenik çıktığı için Batum’u ve havalisin Ruslara bırakıyor. Siz de elinizde silahınızla bilmediğiniz bir coğrafyaya göçüyorsunuz ve size köylerin yan taraflarında kullanılmayan yerler tahsis ediliyor. Su sorununuz var, ev sorununuz var, tarla sorununuz var. Bu insanların tarla açmak, evlerin yapmak, camilerini yapmak, çeşmelerini oluşturmak için yaptığı mücadele bana çok dramatik gelmiştir. Empati kurduğumuzda çok zor bir şey. Hiç bilmediğiniz bir coğrafya üzerinde hayata sıfırdan başlamak, ormanlık arazide ev yapmak,  kıraç bir arazide tarla yapmak, suyu olmayan bir yerde çeşme yapmak bana dramatik geldi.”                         

 

Tanıtım Yazısı

 

Gürcü Göçü ve Ordu Yakın Tarihine Işık Tutan Anılar Yayınlandı... Gürcistan’dan Anadolu’ya büyük Gürcü göçüne ilişkin anılar henüz pek gün yüzüne çıkmamıştır. Yaklaşık 150 yıl önceki göçün arka planı, ailelerin yaşadıkları yeterince bilinmemektedir.

Halis Gürel’in anıları Ordu yöresi yakın tarihinde yaşanan birçok olaya ışık tutuyor. Gürcü kökenli Halis Gürel, babasının memleketinden Ordu Perşembe’ye uzanan bir aile serüveninin üzerine kendi yaşadıklarını ekliyor.

Rize’de Ruslarla savaşın ardından, Batum; oradan Ortadoğu çölleri ve Birinci Dünya Savaşı… Kurtuluş Savaşı’nın en şiddetli muharebelerine tanıklık… Cumhuriyetle Ordu Perşembe’de süren uzun bir hayat… Anılar, katman katman etnik sosyal olaylara da değiniyor.

Özetle, acılı bir kuşağın gerçek öyküsü anlatılırken araştırmacılara, akademisyenlere ufuk açıcı bilgiler sunuluyor.

                        Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?