Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ORDUNUN KÜLTÜR ve SANAT MEŞ'ALESİ “AYDIN ÜSTÜNTAŞ”

ORDUNUN KÜLTÜR ve SANAT MEŞ'ALESİ “AYDIN ÜSTÜNTAŞ”

Aydın Üstüntaş Ordu’da bir dönemin sanat meşalesini başarıyla taşıyan önemli bir kültür emekçimizdi. Bugün (8 Mayıs) onun 14. ölüm yıldönümüdür… Onun eserlerini ve yaptığı değerli hizmetleri bu vesileyle sizlere tekrar hatırlatmak istiyorum.

NOT: YAZI NAİM GÜNEYİN….

Aydın Üstüntaş, 1937 yılında Ordu’nun Kirazlimanı mahallesinde doğmuştu. İlk, Orta ve Liseyi Ordu’da okuyan Aydın Üstüntaş, 1962 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu. Ordu’da profesyonel olarak birkaç ihracatçı firmanın mali müşavirliğini yapan Aydın Üstüntaş, Gülçin Özova Üstüntaş ile evli ve üç çocuk sahibidir. Mali Müşavirlik mesleğinin yanında Ordu Belediyesi Karadeniz Genel Sanat Yönetmenliğini de birlikte yürüten Aydın Üstüntaş, tiyatroya 11 yaşında “Göçmen Çocuğu” adlı oyunla başlamıştır.

 

Ankara’da Halkevlerinin açtığı tiyatro kurslarını bitiren Aydın Üstüntaş orada “İkinci Baskı” oyununda rol almıştır. Okul ve derneklerdeki amatör tiyatro çalışmalarından sonra 1961 yılında Ordu Halkevi bünyesinde birkaç arkadaşı ile birlikte Gençlik Tiyatrosunu kurmuşlardı. Ordu tiyatro sahasında yaptığı her türlü hizmetlerle, Aydın Üstüntaş, Ordu’da yarım yüzyıla yakın bir süre tiyatro çalışması yapmış unutulmaz bir sanatçıdır.

 

Aydın Üstüntaş, Ordu’nun tiyatro sanatındaki gelişimine daima ışık tutmuş, Ordu’nun sanatsal ve diğer alanlarda tanıtımına çok değerli katkılar sunmuş, marka bir değerdir.

Ordu Gençlik Tiyatrosunun olumlu eserler vermesi sonucu, Aydın Üstüntaş, 1964’de resmen kurulan Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosuna girerek uzun yıllar oyuncu, 1974’ de de bu tiyatronun Genel Yönetmeni olmuştur.

 

Yıllar boyu Karadeniz Bölgesine sanat ve kültür hizmetlerini aralıksız götüren Aydın Üstüntaş, Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosunda da gönüllü olarak 40 yıl oyunculuk, 30 yıl Genel Sanat Yönetmenliği yapmıştır. 1991’de ORSEV’in kurucuları arasında da yer alan Aydın Üstüntaş, yüklendiği her türlü görevi büyük bir ciddiyetle ve özveriyle yapmaya çalışmıştır.

 

Aydın Üstüntaş, adı gibi, tam bir Anadolu aydınıdır. O, bir oyuncu, bir yönetmen, bir öğretmen, bir yazar, bir toplumsal araştırmacıdır. Tüm kültürel değerlere, görüşlere, etnik kökenlere saygıyla yaklaşmış; oyunları seçerken ve yönetirken çağdaşlıktan ve hoşgörüden hiç ayrılmamıştır. Yerel Televizyonlarda belgeseller hazırlamış, altmışın üzerine hem oyuncu hem de yönetmenlik yapan Aydın Üstüntaş, sanatsal etkinliklerin çalışma, araştırma ve okuma gerektirdiğini, yapılan her işin aşamalarını takip edip, bilmek gerektiğini öğüt olarak, sürekli vurgulamıştır.
 

Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’nun Ordulu sanatseverle kaynaşmasını ve bütünleşmesini de sağlamıştır. Her kesimden insanın tiyatroya ilgi duymasını, özellikle çocuk oyunlarını destekleyerek geleceğin tiyatro oyuncularının ve izleyicilerinin yetişmesinin yolunu açmıştır. OBKT’nin yerelden ulusala hatta uluslararası alana açılmasını sağlamıştır. Ordu’daki tiyatro çalışmaları ile Ordu’nun kültür ve sanatı dünyaya açılmıştır. OBKT’de ve Ordu Belediye Konservatuarı’nda yüzlerce kişinin tiyatro sanatıyla tanışmasına ve bu alanda çalışmasına, ilerlemesine vesile olmuştur. Turizm İl Müdürlüğünce turizme katkısından dolayı “Ordu İl Özel Ödülü” almıştır.

 

Aydın Üstüntaş’ın kendi ürettiği eserleri şunlardır: “ Ordu Tiyatro Tarihi, Koca Seyit, Bir Turist Geldi, Hekimoğlu, Ordu’nun Dereleri, El Üstünde Kimin Eli, Bir Oyun Oynayalım, Ahmet’in Gemileri, Duvar, Okumak İstiyorum, Çocuklar Oyun Oynasın, Dal Köprü, Karacaoğlan, Dostlar Beni Hatırlasın, Düz Mahalle İçinde, Aşkımızın Adı Fındık Tadı, Gökte Kaç Yıldız Var, Öteye Giderken, Altın Post, Yitik Kız Tamama, Halil İbrahim, Paşaoğlu Konağı, Tıflı, Şair Nigar, Delinin Zoruna Bak.”

 

1996 yılında, Ordu Belediye Konservatuvarının kurucuları arasında yer almış ve yaklaşık 10 yıl Konservatuvar Tiyatro Bölüm Başkanlığı görevini sürdürmüştür. Aydın Üstüntaş, 8 Mayıs 2006 tarihinde vefat etmiştir. Aydın Üstüntaş’a Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun. Hayat arkadaşı sayın Gülçin Üstüntaş Hanımefendiye de sabırlar diliyorum.

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?