Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

ORDU’YU İL YAPAN ATATÜRK OLDU

ORDU’YU İL YAPAN ATATÜRK OLDU

Basın tarihimize baktığımızda Türkiye’nin ilk köy gazetesinin Güzelordu olduğunu görüyoruz. Gazetenin künyesinde şöyle yazıyordu: “Her şeyden bahseder; haftalık siyasi gazete. Sahip ve başmuharriri: Şehzade M. Bilal (Köyden) Seneliği 200 kuruştur. Gazete ilandan mesul olmaz. Gelen evrak geri verilmez. İdarehane: Takıl’da N.53 .. Nüshası 5, eskisi 30 kuruştur…”

          Güzelordu Gazetesi Arap harflerinden Latin harflerine geçilmesiyle yayınlarını harf devriminden sonra da devam ettirmiştir.
          Tekâmül Gazetesi’nin basın tarihimizde son derece önemli bir yeri bulunmaktadır. Cumhuriyetimizin 10. yılında 24 sayfalık bir gazete çıkaran Tekâmül Gazetesi, sayfa âdeti bakımından Türkiye genelinde ikinci, birinci sayfadaki Cumhuriyet kompozisyonu ile Türkiye birinciliği kazanmıştır.
            Bu nedenle gazete, Atatürk tarafından o zamanın ölçülerine göre çok büyük bir ödül olan 500 lira ile ödüllendirilmiştir. Önemli bir yanı da ön sayfa ve arka sayfanın renkli basılmış olmasıdır. Sayfalar gece gündüz çalışarak hazırlanmış ve gazete 29 Ekim 1933 sabahı halka otomobille dağıtılmıştır.

 

                                   ATATÜRK’ÜN SÖZLERİ
         Tekâmül Gazetesi’ni tetkik eden Atatürk, birincilik ödülünü verirken gazeteyi çok beğendiğini ifade ederek, zamanın Başvekili İsmet Paşa’yı yanına çağırmış, İsmet Paşa’ya yazılmış o çok mektubu göstererek “ Bak Paşa ne diyorlar Ordulular Giresun’a kaza olarak bağlanmak istemiyorlar. Böyle bir gazete çıkaran vilayet, hiç kaza olur mu?” demiş. Böylece Ordu’yu kaza olmaktan kurtarmıştır.
            1935 yılında ise Tekâmül Gazetesi ismini değiştirerek Gürses Gazetesi adı altında yayına başlamıştır. Bu gazetenin iç sayfasında Ali Rıza Gürsoy imzasıyla İsmet Paşaya yazılan açık mektupta Ordu’nun Giresun’a bağlanması konusu ele alınarak hiç bir şekilde ekonomik, sosyal, kültürel yönden benzerliği olmayan, büyük farklılıklar gösteren Ordu’nun Giresun’a bağlanmayacağı belirtilmiştir.

             Gürses Gazetesi Ordu’da yayınlanan gazetelerden en uzun ömürlüsüdür. Yayın hayatını 50 yıl devam ettirmiştir. Bu gazetenin de Ordu’nun basın hayatında mümtaz bir yeri bulunmaktadır. Gazetenin kurucusu, sahibi başyazarı Ali Rıza Gürsoy,17 yıl uzun bir süre ısrarlı bir mücadele sonunda Ordu’da ilk defa bir lisenin Dernek Başkanlığını üstelenmiş, yakın arkadaşı o zamanlarda Trabzon Lisesi Matematik Öğretmeni olan Can Akbulut’un bu liseye ilk müdür olarak atanmasını sağlamıştır.
             1945 yılında 2. Dünya Savaşı sonunda galip devletlerden Rusların Giresun’a kadar toprak istemesi üzerine kalemi eline alan Ali Rıza Gürsoy’un “Gel de al” diye devam eden makalesinde “Atalarımızın kanları ile sulanan, kemikleriyle çelikleşen bu aziz yurdu kanımızın son damlasına kadar koruyacağız, gücün varsa gel de al diyen” yazısı o yıllar Ankara Radyosu’nda birçok kez okunmuş ve halkın görüşü olarak yansıtılmıştır.1951 yılına kadar haftalık olarak yayınlanan Gürses Gazetesi ondan sonra da yayın hayatına günlük olarak devam etmiştir. Ali Rıza Gürsoy’un,1970’de vefatı üzerine daha önce de gazetenin Yazı işlerine bakan oğlu Uğur Gürsoy, Hürriyet Gazetesi’nin bölge müdürlüğüne atandığı 1973 yılına kadar gazeteyi yönetmiştir.
 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?