Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

ŞAYİB KİTABA GİRDİ!

ŞAYİB KİTABA GİRDİ!

Ordulu yazar Hikmet Pala, beşinci kitabı olan Ordu Şayib (Güzelyurt) Köyü Tarihi’ni okuyucularla buluşturdu. Pala, yeni kitabını Ordu Olay okuyucularına anlatarak, iki de müjde verdi.

Şayip, Ordu’nun büyükşehir statüsü almasıyla birlikte Ulubey ilçesinde köyden mahalleye dönüşen Güzelyurt Mahallesi’nde (Köyü) bulunuyor. 1455 tarihli tahrir defterinde “Niyabet-i Geriş-i Şayiblü” olarak kaydedilen Şayib, “Vilayet-i Bayramlu”ya yani Ordu Vilayeti’ne bağlı bir niyabet durumunda… Şayib Niyabeti’ne bu yıllarda 16 köy bağlıdır. Şayib, bölgeye yerleşen Türklerin lideri durumdaki beyin adıdır ve “ak saçlı” anlamına gelmektedir. Niyabet-i Geriş-i Şayiblü’nün yanına yazılan “Ez-Takrir-i İsmail Kethüda” notundan ise Şayib nahiyesinin yazıcısının ve yöneticisinin İsmail Kethüda olduğu belirtilmektedir. Ulubey ilçe yapıldıktan sonra Güzelyurt adıyla Ulubey ilçesine bağlanmıştır.

Pir Sultan Abdal ve Kalsın Benim Davam Divana Kalsın, Bir Kentin Tarihi Ordu, Unuttuğumuz İnsanlığı Hatırlamak İçin Ütopyalar Tarihi, Ordu Tarihinde Olaylar ve İnsanlar olmak üzere dört kitap kaleme alan Ordulu yazar Hikmet Pala, son olarak Ordu Şayib (Güzelyurt) Köyü Tarihi’ni okurlarıyla buluşturdu. Hikmet Pala ile 8 Temmuz’da raflarda yer alan Ordu Şayib (Güzelyurt) Köyü Tarihi kitabı üzerine konuştuk. Pala, Şayip’ye yaşayan bir arkadaşının talebi üzerine kitabı kaleme aldığını belirterek, okuyucularını iki kitap müjdesi daha verdi. Gerisini Hikmet Pala’nın anlattıklarından okuyalım…

Hikmet Bey, daha önce iki defa şehir tarihi ile ilgili kitap kaleme almıştınız. Şimdi ise Ordu Şayib (Güzelyurt) Köyü Tarihi kitabı ile karşımıza çıktınız. Bu kitabınızı neden yazmayı düşündünüz?

Hikmet Pala, “Şayip, Ordu’nun önemli köylerinden biridir.” diyerek başlıyor anlatmaya; Bu Şayip Köyü’nden Öznur Özkul arkadaşımız birkaç yıl önce beni buldu. Bana, köyünün tarihini yazdırmak istediğini ve tarihini ortaya çıkartmak istediğini söyledi. Bu kitap için yaklaşık bir yıldır Öznur ile birlikte köy gezileri yaptık ve köydeki yaşlılarla görüştük. Bu ziyaretlerimizde tarihsel olarak Türklerin bu bölgeye yerleştikten sonra başladıkları Karakucak Güreşleri’nin yapıldığını öğrendik. Burada bu güreşlerin yapıldığı Karakucak Güreş Meydanı da bulunmaktadır.  Bu alana da Şayip Düzü denilmektedir. Son 6 yıldır da bu güreşler yeniden yapılmaya başlamış.  Öznur Beyde, böyle önemli bir köyün insanı olarak bu köyün tarihini ön plana çıkartmak için ve köyüne hizmette bulunmak düşüncesiyle Şayip Köyünün tarihini yazmamı benden rica etti. Bende yaklaşık bir yıl çalışma sonucunda Şayip Köyü’nün tarihini ortaya koyarak, yaklaşık 100 sayfalık bir kitap hazırladım.

Peki yaptığınız bu araştırmalar sonucunda Şayip’in tarihi değeri ve önemi nedir?

Şayip bazen Şuayip olarak da söylenmektedir ama 1450’li yılındaki Osmanlı kayıtlarına baktığımızda köyümüzün adı Şayiplü’dür. Aslında bir köyde değil bir idari merkez bugünkü adıyla Nahiye merkezi. 17-18 köyün bağlı olduğu Osmanlı dönemimdeki Ordu vilayetindeki Ordu kazası içerisinde bir idari bölüm burası. Nihayet-i Şayiblü olarak da geçiyor.

Aslında tam olarak şöyle geçiyor. 1450 yıllarından itibaren Şaip, bir köy olarak 1642’de Osmanlı kayıtlarına girmiş. 1644 yılında yapılan ilk caminin kitabesinde bugün köyde muhafaza altında tutuluyor. Çok önemli 1640 yılına ait camii kitabesi var. Bu köy Türkler bu bölgeye geldikten sonra onların beyi konumundaki Şayip isimli bir beyin önderliğinde oraya yerleşen Türklerin kurduğu bir köy.  Şaüplü demek Arapça bir isimdir.

Bu kitaptan sonra Ordu tarihi ile ilgili ne projeniz var?

Bir-iki köy tarihi talebi daha var. Birkaç kişiden de kendi köylerinin tarihini yazmam konusunda talep geldi. Şimdi onlara başladım.  Çamaş-Bayadı Köyünü yazmaya başladım. Bir taraftan Eymür Köyünü de yazmaya başladım. Ama bir taraftan da Ordu tarihine ilişkin makalelerden oluşan 2 kitabım vardı. Aynı özellikte yeni bir kitabında hazırlıklarını sürdürüyorum. Bir de Gazi Üniversite’sinde yapmış olduğum Yüksek Lisans tezimin adı Ordu Halk Evi çalışmalarıdır. Bu tezim Ordu’nun modernleşme tarihidir. Bunu kitap formatına çevirmeye çalışıyorum.

Hikmet Bey, bize ayırdığınız süre için size teşekkür ediyorum. Bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Son olarak eklemek istediğiniz veya şunu da söyleyelim demek istediğiniz bir husus var mıdır?

Ben de sizlere bana kitabımı anlatma fırsatı tanıdığınız için teşekkür ediyorum. İnşallah tüm okuyucularımız memnun kalır.

 

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?