Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

TAVAN ARASINDAKİ TARİHİ ESERLERİNİZİ MÜZEYE VERİN

TAVAN ARASINDAKİ TARİHİ  ESERLERİNİZİ MÜZEYE VERİN

Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Ordululara atadan, deden ve tavan arasında kalan eserlerini Müzik Aletleri Müzesi’ne getirmeleri çağrısında bulundu.

İlk kez geçen yıl açılan Müzik Aletleri Müzesi’nin bu yıl da açıldı. Müzede çeşitli ülkelerin tarihi, 300 yıla uzanan ve halen çalışan müzik aletleri bulunuyor. Bizde tarih kokan bu müzeyle ilgili Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak ile görüştük. İl Müdürü Toparlak, müzeye yeni eserleri kazandırmak için Orduluların atadan, deden ve tavan arasında kalan eserlerini beklediklerini ifade etti. İşte müzik dolu o röportajımız:            

Bu müze ilk kez ne zaman açıldı?

Müzik Aletleri Müzesini kendi bünyemizde ilk kez geçen yıl açmıştık. Bu yıl da bir önceki yılki hizmetin devamı olarak sunduk. Oraya bir görevli atadık. Arkadaşımız orayı her gün özellikle öğrencilerin beğenisine sunuyor. Öğrenciler düzenli olarak gelip müzik aletlerini görüyorlar, bakıyorlar, dokunuyorlar, sonra da dönüyorlar.

Böyle bir müzenin Ordu’ya kazandırılması nasıl oldu?

Müzik aletlerinin hikayesi çok enteresan. 3 yıl önce Avrupa’nın 8 ülkesinden sosyal sorumluluk projesi kapsamında ralli grubu oluşturuldu. O ralli grubu Türkiye’de İstanbul’dan giriş yaptıktan sonra Ordu’yu da programına aldı. Orduya gruplar araçlarıyla geldiler Ordu’nun yaylarını gezdikten sonra bir okulumuzu boyadılar.

Yani dünyanın birikimi burada mı?

Evet, onlar Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze de atadan deden yadigar olan müzik aletlerini getirdiler. Bu müzik aletlerinin her biri aktiftir. Onlar bize sahnede onları çalarak farklı bir müzik ziyafeti sunduktan sonra onları sahneye bıraktılar. Yaklaşık 2 yıl bu organizasyon devam etti.  Bu 2 yıl içinde 2 dönem etkinlik yapıldı.  Bu şekilde yaklaşık 300 civarındaki müzik aleti Müzik Aletleri Müzesi’ne kazandırıldı.

Burayı kurarken hangi amaçlar hedeflendi?

Amacımız Ordu’nun geçmişten günümüze kalan başka müzik aletlerini de müzeye kazandırmak. Atadan deden kalan başka müzik aletlerini de Ordu Müzik Aletleri Müzesi’ne kazındırmak istiyoruz. Daha geniş alanlarda daha geniş mekanlarda Ordu’ya Müzik Aletleri Müzesi’ni kazandırmak istiyoruz. Şimdilik başlangıç olarak eserleri burada koruyor ve sergiliyor gelen müzik aletlerini de envanterimize alıyoruz.

Yani insanlar buraya bağışta da bulunabilir mi?

Evet. Bu bağış olabileceği gibi ücreti mukabilinde de olabilir. Eğer ellerinde atatan dedene kalma müzik aletleri varsa bizlere getirsinler. Atasının dedesinin müzik aletinin sahibini ismini yazarız teşhir ederiz. Orduluların beğenisine sunarız. Orduya misafir gelen yerli ve yabancıların beğenisine sunarız. Ve onların korunmasını yaşmasını sağlamış oluruz. Ordu’ya da katkı sunmuş olurlar. Sizin arıcılığınız ile de bunu ifade etmek isterim.

Kimler hangi müzik aletlerini size getirebilirler?

Bilindiği gibi bizim kemençemiz sazımız klarnetimiz kavalımız var. Bunlar yaygın. Düdüğümüz da var bu arada. Bunlardan elinde olan atadan dededen kalan kullanılmayan, tavan arasına sıkışmış eserleri tozlar arasında kalmasın diyoruz.  Onları getirsinler biz hem bakımını yapalım hem de yaşatalım. İsimlerini yazalım sahiplerinin isimleri de yaşasın.

Eserler içinde ilginç olanlar var mı?

Aslında hepsini çok ilginç hikâyesi var. Orduya gelen müzik aletlerinin her birinin tarihi bir asırdan fazla. Hepsi de çalışır vaziyette.  Bu da enteresan olan bir şey. Bu aşamadan sonra kim gelirse gelsin mesai saatleri içinde Müzik Aletleri Müzesini açık bulacaktır.  Dileyenler istediği zaman gelerek müzik dünyası içine dalacaktır. Kültürümüzün bir parçasını, yerel kültürümüzün bir parçasını yaşayacaktır diye düşünüyorum.

Avrupa dışındaki ülkelerin müzik aletleri da var mı?

Evet. Burada Avustralya yerlileri olan Aborjin yerlilerine ait üflemeli müzik aletleri de var. Orta Asya Türki Cumhuriyetlerine ait tarlar da var. Bugün hayatta olmayan sanatçıların plakları da var. Ayrıca Ordu genelinde Cumhuriyetin ilk yıllarına ait öğrencilerin okul kayıtları var.

Bu müzeyi gezmek ücretli mi?

Hayır ücretsiz. İsteyen mesai saatleri içinde gelerek Müzik Aletleri Müzesini ziyaret edebilir.

Burayı gezen bir insan nasıl bir yolculuğa çıkmış olur?

Gerçekten müzeyi gezen bilinçli bir vatandaş günümüzden 300 yıl öncesine uzanan bir yolculuk yapmış olur. Tarihin müzik aletleri koridorundan yürümüş olur. En yatkın tarihten en geç tarihe kadar müzikli ilgili neyi merak ediyorsa burada görmüş olur.

Müzeye gelenlerin tepkileri nasıl?

Şu ana kadar çok olumlu. Burada Avrupa’nın 8 ülkesinden toplanan müzik aletleri var.  Burada tarihi 300 yılı aşan müzik aleti var. Hata birden fazla müzik aleti var. Bu işinin tarihi ile ilgilenenler onların tarihi ile ilgili çok ilginç şeyler de söylüyorlar.  Onlar da hayret ediyorlar, hayranlık için de izliyorlar. Sesleri düzenleri hiç bozulmamış. Mesela 300 yıllık bir keman var. Hiçbir şekilde düzeni bozulmamış şu anda aktif olarak çalışıyor.  Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?