Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

Ulubey okuyor!

Ulubey okuyor!

Ulubey İlçesi’nde ‘Sevginizi ve Özlemlerinizi Kitaplarda Yaşatın’ isimli proje 2. yılını tamamladı ve çok önemli sonuçlara ulaşıldı.  

Ulubey’de 2015 yılında Ulubey ilk ve Ortaokulu’nda öğrencilerin hemen hemen hiç kitap okumadığı görülünce başlatılan ‘Sevginizi ve Özlemlerinizi Kitaplarda Yaşatın’ isimli proje 2. yılını doldurdu. Bu yıl iki farklı kategoride en fazla kitap okuyan öğrenciler de istedikleri kitabı alabilmeleri için para ile ödüllendirdi. Bu yıl birinci kademede 1782 sayfa kitap okuyan Erkan Karabulut, ikinci kademede ise 1322 sayfa kitap okuyan Meryem Şen ödül almaya hak kazandı. Öğrenciler ödüllerini rehber öğretmenlerinin elinden öğrenci arkadaşlarının alkışları arasında aldı.

Önce tespit sonra çözüm 

Projenin nasıl başladığı ile ilgili bilgi veren Ulubey Ortaokulu Müdürü Zeki Fidan, “Biz 2015 yılında öğretmenler toplantısını yaptığımızda okul kütüphanesinin kullanılmadığını gördük. Hatta hemen hemen hiç kullanılmıyor gibiydi. Bunun nedenini aramızda tartıştığımızda gördük ki kitaplar güncel değil ve öğrencilerin hiç ilgisini çekmiyor. Bu nedenle öğrencilerin okul kütüphanesine pek yaklaşmadığını gördük. Kurulda kitapların tamamen kaldırılmasını ve kitapların yenilenmesi kararını aldık. Ancak bunu nasıl yapacaktık? Onu da aramızda tartıştık. Bu tartışma sonucunda bir proje fikri doğdu. Projenin adını da ‘Sevginizi ve Özlemlerinizi Kitaplarda Yaşatın’ olarak koyduk.” dedi.

Dileyen herkes projeye katılabiliyor

Projenin kapsamını da aktaran Ulubey Ortaokulu Müdürü Fidan, “Bu projeye göre iş adamlarımız, maddi durumu iyi olan insanlar yada normal bir ekonomik duruma sahip olan insanlar katılabiliyor. Onlar kendisinin yada yeni doğmuş birinin yada rahmetli olmuş bir kimsenin adını yaşatmak için okulumuzun kütüphanesine kitap bağışlayabiliyorlar. Kitapları biz belirliyoruz ancak alınan kitaplara eseri kimin aldığını ve kim için aldığını belirten etiketler yapıştırıyoruz. Bu şekilde öğrencilerimiz kitabı aldığında kimin bağışladığını, niçin bağışladığını görebiliyor. Böylece kütüphanemizdeki kitapların tamamın yeniledik. Öğrencilerin ilgisini çeken güncel kitaplardan oluşturduk.” diye konuştu.

Kütüphaneye 3 bin yeni kitap kazandırıldı 

Projede ikinci yılın geride kaldığını ifade eden Ulubey Ortaokulu Müdürü Fidan, “Proje süresini 3 yıl olarak belirlemiştik. Proje önümüzdeki yıl da devam edecek. Üçüncü yıl sonunda nereye vardığımıza bakacağız. Yeniden bir değerlendirme yaparak eğer projeyi farklılaştırmamız gerekiyorsa ona göre bir yenileme yapacağız. Şu ana kadar bağış olarak kütüphanemize tamamı yeni 2909 kitap geldi. Proje kapsamında Sait İnan 5 Bin Lira, Erdinç Tiken 2 Bin Lira, Halim Anıl Poyraz 3 Bin Lira, Seyit Gültepe Bin Lira, Ahmet Yılmaz Bin Lira, Bozkurt Çalışkan 2 Bin Lira olmak üzere toplamda 14 Bin Lira bağış yapıldı. Projeye katılan ve destek olan herkese, her kuruma teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

Çok güzel rakamlar

Sadece Ulubey’den değil İstanbul gibi hatta Japonya gibi çok uzak yerlerden de bağış yapıldığı bilgisini veren Fidan,  “Sadece son 3 ayda 480 öğrenci okul kütüphanesine gelerek bir kitap okudu. Yine bu son 3 ay içinde 1470 kitap okundu. Tabi bunu 2 yıla yaydığımızda rakam çok daha yükselecektir. Normal eğitim döneminde kütüphanenin raflarında kitap kalmıyor. Hatta öğrenciler kitap almak için sıraya geçiyor. Bir kitap en az 7 öğrenci tarafından okunmuş oluyor. Hatta bu sayı 10’un üzerine bile çıkıyor. Daha önce kitaba hiç ilgisi olmayan öğrenciler şu anda kütüphanede sıra bekliyor. Okulumuzda da ilkokul kısmında 238, ortaokul kısmı ile birlikte 480 öğrencimiz var. Tabi ilkokul 1. ve 2. sınıf öğrencileri sınıf kütüphanesinden yararlanıyor. Son 3 ayda okunun kitap sayfa sayısı ise 19 bini geçmiş durumda.” dedi.

TEOG’da net ortalaması yükseldi

Bu durumun öğrenci başarısını da artırdığını aktaran Fidan, “ TEOG sınavın baz alırsak daha önce öğrencilerimizin Türkçede net sayısı 10-12 arasında iken şu anada 15-17 net arasında. Projeye başlarken bizim hedefimizin 5 bin kitaptı. Eğer 5 kitaba ulaşırsak projeyi başarıya ulaşmış sayacağız. İnşallah önümüzdeki yıl 2 bin kitabı da alarak projemizi tamamlamış olacağız. Velilerimizden de çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Hatta çok kitap okuyan öğrencilerimizin velileri bize çocuklarına kitap yetiştirememekten dert yanmaya başladı. Ayrıca öğrencilerimiz kitap okudukları için evlerinde daha az televizyon ve bilgisayar oyunu gibi şeylerle ilgilenmeye başlamışlar. Hatta daha önce hiç kitap okumazken bir günde bir kitap bitiren öğrencilerimiz var. Öğrencilerimizde zorla değil içten gelen kitap okuma alışkanlığı başladı.” diye konuştu.

1 kitapla olsa bile kampanyaya katılın

Ulubey Ortaokulu Müdürü Fidan, sözlerini şöyle tamamladı: “Ben buradan iş adamlarımıza ya da 1 kitapla bile olsa böyle bir kampanyaya katılmak isteyen herkese daha istekli olmaları çağrısı yapıyorum.  Çünkü burada yaptıkları bir bağış günü birlik olmayacak. Yılları kapsayan bir bağış olacak. Hatta belki bir öğrencinin hayatını kurtaran bir bağış olacak. Belki bu vesile ile bir öğrencinin yaptığı bir soru bir öğrencinin hayatını kurtaracak.  Ondan dolayı katılımlarını bekliyorum. Sadece 1 kitap bile bağışlamak isteyen kişinin bizim başımızın üstünde yeri var. İlla 5 Bin Lira, Bin Lira bağış olması gerekmez, 2 kitap, 3 kitap bağışlamak isteyenler de bu kampanyaya katılabilir. Bu arada sistemimizi yeni kurduk, bağışlanan kitap kaç kez okunmuş onu da mesaj olarak bağış yapanlara göndereceğiz.” HASAN CEM ÖZEL-ÖZEL HABER

Eğitim çok önemli, ne yapsak az

Projeye Japonya’dan, 12 bin kilometre uzaktan destek veren Erdinç Tiken ise, “Ben seve seve kampanyaya katılmak istedim. Ben 18 yıldır buradayım. Bir inşaat şirketim var, yıktım zamanı gelen binaları yıkıyoruz. Böyle bir kampanyaya katılmak gurur verici bir şey. Çok sevindirici bir olay. Eğer çocuklarımızı bir parça da olsa memnun edebildiysek ne mutlu bize. Biz yurt dışına çıkan insanlar belki biraz daha net görebiliyoruz. Eğitim çök önemli. Her şeyin başı eğitim. Bunun için ne yapsak az. Ben imkanı olan herkesin böyle bir kampanyaya katılmasını arzu ederim.” diye konuştu.Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?