Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

BİR CİNAYET DAVASININ İÇYÜZÜ

BİR CİNAYET DAVASININ İÇYÜZÜ

ORDU’NUN EN KIDEMLİ AVUKATI GÜNER SAĞRA’DAN AVUKATLIK MESLEĞİNİN SIRLARI

Güner Sağra: “Avukatlık çok güzel ve şerefli, çünkü her şeyden önce konusu insan olan bir meslektir”

Ordu Barosuna kayıtlı en kıdemli avukat Güner Sağra’dır. Ordu’da 49 yıldır avukatlık yapan Güner Sağra, gelecek yıl yarım asrı devirmiş olacak! O’nunla konuşmak, mesleğinin sırlarını merak etmek, sanıyorum size de ilginç gelebilir.. Bu nedenle kendisine öncelikle avukatlığın ne olduğunu soruyorum, şöyle diyor:

“Avukatlık çok güzel ve şerefli, çünkü her şeyden önce konusu insan olan bir meslektir. Ve de çok güçlü bir meslektir. Bize gelen insanların hepsi de mutsuzdur. Kimi insanın başı derde girmiştir davası vardır, cinayet olabilir, yaralama olabilir, kiminin alacak verecek sorunu olabilir. Dolayısıyla hayatımız hep problemli insanlarla geçti.. Bu meslekte o insanları hem mutlu edeceksin hem de sorunlarını çözeceksin.. Bunun için sadece hukuk bilgisi yeterli değildir; bir takım yan bilgileri, mutlaka kendi mesleğinle birleştirmek zorundasın.. Yani sırasında sosyolog olacaksın, psikolog olacaksın, kimi zaman da artistlik yapacaksın.. Her şeyden önce bu meslekte başarılı olabilmek için işini seveceksin.

Her işte böyledir, sevmezsen başarılı olman mümkün değildir.. Hele de avukatlık gibi, çok taraflı bir meslekte sevgi çok önemlidir. Bunu şu bakımdan söylüyorum. Birincisi vatandaşla ilgili tarafın var, ikincisi adliyede, hakimlerle, savcılarla, mübaşirle, kâtiplerle ilgili tarafın var.. Ve bu problemlerin içerisinde tezgâhtarlık da yapacaksın, yani para kazanacaksın… Ve bunun da makul, hukukun içinde kalacak şekilde ve de belli nizamı aşmadan yapacaksın. Çünkü avukat, dilediği gibi çalışamaz, bunun yasal kuralları vardır..”

AVUKATLIK MESLEĞİNİN SIRRI

Araya giriyorum ve “Sizin sırrınız bu nedenlerden mi kaynaklanıyor?” diyorum.. Şöyle devam ediyor: “Bu işi uzun süre yapabilmek için önce seveceksin. Sonra sabredeceksin. Avukatlığa yeni başlamış arkadaşlarımıza, özellikle stajerlere tavsiyen hep bu olmuştur. İlk başta moraliniz bozulabilir, dava kaybedebilir, kazanabilirsiniz; bunlar mesleğin içinde olan şeylerdir. Hukuk aslında bir matematik işidir, problem çözme işidir, yanlış da olur, doğru da.

Ayrıca Türkçeyi çok iyi kullanacaksınız. Yani avukat güzel konuşmalıdır, güzel giyinmelidir, örnek insan olmalıdır. Avukat kimi zaman artistlik yapıp vücut dilini iyi kullanmalıdır. Tabi bu arada hukuku da iyi bilmelidir. Sadece hukuk bilgisiyle de avukatlık olmaz. Hukukun yanı sıra, sosyal bir muhitin içinde olduğunuzu unutmayacaksınız. Yani bulunduğunuz ortamlarda siyasi partilere, derneklere katılacaksın ki, sosyal çevreniz geniş olsun..”

“AVUKAT ÇOK OKUMALI ARAŞTIRMA YAPMALIDIR”

Tüm bunlar, iyi bir avukatlık için yeterli miydi? Güner Beye bunu da sordum, şöyle ilave etti: “Genelleme yaparak söyleyebilirim ki, hukukçuların en büyük eksiği okul bittiğinde her şeyin bittiğini sanıyorlar, aslında yeniden başlıyor. Yani araştırma yapmayan, okumayan bir avukatın başarılı olma şansı yoktur. Hâkimler kararlarını sadece okulda aldıkları bilgilerle değil, o gün meriyette (yürürlükte) olan Yargıtay kararlarını ve görüşlerini dikkate alarak verirler. O nedenle avukatların okuyarak, araştırarak kendilerini hazırlamaları gerekir. Eskiden o kalın-kalın kitapları karıştırırdık, artık internet var.. Çok daha kolay araştırma yapma imkânımız var. Zamanı kullanma adına bu teknoloji, avukatlara çok büyük ve önemli imkânlar sağlamaktadır…”

BİR CİNAYET DAVASI Kİ SONUCU ÇOK FARKLI !

Güner Beye, başından ilginç bir davanın geçip geçmediğini soruyorum, şöyle anlatıyor: “Mesleğimin ilk yıllarında bana bir cinayet davası geldi. Bir adam eşi ve çocuklarının rızkı için Almanya’ya çalışmaya gitmiş, geride 22 yaşında karısı ve 3 çocuğunu bırakmış. Yüksek ve ıssız bir köyde oturdukları için adam giderken tabancasını da, ne olur ne olmaz diye karısına bırakmış. Adam gittikten bir müddet sonra köyün hovardaları genç ve güzel kadını rahat bırakmamış.. Ve bir gece kapısına dayanan adamı tabanca ile vurarak öldürmüş. Ben davada kadını meşru müdafaa üzerinden savundum ve  birkaç duruşmanın ardından kadın, belki de 30 yıl hapis yatacakken beraat etti..

CİNAYETİN SIRRI

Davadan sonra kadını bir defa dahi görmedim, gerçi alacağım yoktu ama belki gelir teşekkür eder diye düşünüyordum.  Aradan 10 yıl kadar sonra büroma bir adam geldi. Kadının kocasıymış, Almanya’dan dönmüş. Tabi ben haliyle karısını sordum, adam tebessüm etti ve  (Güner Bey, siz O’nu bir melek gibi görüp, savundunuz ama o iyi bir insan değildi.. O cinayeti, o da işlemedi) dedi.. Çok şaşırdım, allak bullak oldum. Kadının meğer iki dostu varmış. Birinci dostu kapıya dayanınca, o sırada içerde olan ikinci dostu adamı tabanca ile vurarak öldürmüş.. Kocasının bana söylediğine göre, geçen zaman içersinde kadın çok iyi para kazanarak(!) zengin olmuş…”

GÜNER SAĞRA KİMDİR?

Güner Sağra 1940 Ordu Uzunisa’da dünyaya geldi. İlkokulu Uzunisa’da, orta ve liseyi Merkez’de okudu. 1959-60 yıllarında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. 1964 yılında mezun oldu. Stajını Ordu’da Avukat Orhan Eroğlu’nun yanında tamamladı. Askerden sonra, 1968 yılının 5 Nisan’ında (Avukatlar günü) avukatlık bürosunu açtı. O yıllarda Ordu’da günlük yayınlanan Havadis Gazetesinin uzun süre yazı işleri müdürlüğünü yaptı. O günlerden bugüne, aradan tam 49 yıl geçti.. Güner Sağra şimdi Ordu Barosunda kıdem olarak en aktif avukat olarak ilk sırada gösteriliyor.

Güner Sağra eczacı İncila Hanımla evlidir. Çiftin iki erkek çocukları bulunuyor. Çocuklarından biri Erkan iktisat okudu, diğer Serkan da inşaat mühendisliği yapıyor.

Güner Sağra, birçok dernekte üst düzey görevlerde bulundu. Adalet Partisi ve Doğru Yol Partisinin Ordu İl Başkanlıklarını yaptı. Bir dönem DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’in talimatı ile Ordu Belediye başkanlığına aday gösterildi, ancak kazanamadı.. Sağra, 13 Mayıs 1977 ve 29 Mayıs 1978 tarihleri arasında Orduspor kulüp başkanlığı görevinde de bulundu. Baro başkanlığı da yapan Güner Sağra, çok yönlü sosyal kişiliğiyle tanınıyor.

 

AHMET GÜRPINAR

 

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?