Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

DÖVME GENÇ KIZLARIN YENİ TUTKUSU OLDU

DÖVME GENÇ KIZLARIN YENİ TUTKUSU OLDU

SÜS VE MODANIN GELDİĞİ NOKTA DÖVMEYE KADAR UZADI ANCAK BEDELİ HİÇ DE UCUZ DEĞİL!

Seçkin Bey “İşin sırrı önce özgüvendir. Kendine güveneceksin, bir de resim bilgin olacak, becerikli olacaksın ve her şeyden önce bu işi seveceksin” diyor.

Gelişen teknoloji ile birlikte dövmecilik Ordu’da da giderek yaygınlaşıyor.  Özellikle de gençler dövmeye daha fazla itibar ediyor. Gençler arasında  bu kalıcı izlere sahip olmaya can atanların başında da genç kızlar geliyor!..

Ordu’da orijinal İngilizce ismi “tattoo”yu meslek edinen dövmeci Seçkin Çamur’la beraberiz. Şarkiye Mahallesi Tenekeciler Sokak No. 6 kat. 3’de işyeri açmış. Seçkin Bey bu mesleğe 2010 yılında başlamış. Bu işin resim bilgisi olan kişilere mahsus olduğunu söylüyor. Bir de yetenekli olmanın gereğinin altını çiziyor.

Ordu’da bu işi yapan 5-6 kişi varmış ama bana tavsiye edilen kişi Seçkin Bey oldu..O nedenle yanındayım…

İŞİN SIRRI: ÖZGÜVEN

Acaba neden bu işi seçtiniz demeye gerek duymadan işin sırrını soruyorum. Seçkin Bey “İşin sırrı önce özgüvendir” diyor. “Yani kendine  güveneceksin, bir de resim bilgin olacak, becerikli olacaksın ve her şeyden önce bu işi seveceksin” diyor.

Yanına gittiğimde bir bayana dövme yapmaya hazırlanıyordu. Daha sonra genç kadının koluna dövme yapmaya başladı. Önce istenen dövmenin şeklini bilgisayardan çizdi, çıktısını alıp kola yapıştırıp kopyasını aldı, sonrada matkap gibi bir küçük makine ile şekli derinin üzerine çizmeye başladı. Dikkat ettim, bayanda hiçbir acı emaresi yoktu.. Bunda, Seçkin Beyin dikkati de çok önemliydi.. İşi son derece hassastı, en ufak bir hatanın herhalde bir bedeli olmalıydı..

ATATÜRK MOTİFLERİ TERCİH EDİLİYOR

En çok ne tür dövme yapıldığını soruyorum, Seçkin Bey “Daha çok yazı yaptırıyorlar. Sevdiklerinin isimlerini yazdırıyorlar, resimlerini yaptırıyorlar. Artık büyük boy dövmeler pek istenmiyor. Daha küçük ebattaki dövmelerin tercih edildiğini gözlemliyorum. Şimdi moda bu.. Atatürk’ün adı ve Türk Bayrağı motifleri moda oldu. Müşterilerim genelde genç kızlar, ama ben onlara her dövmeyi tavsiye etmiyorum. Çünkü bu kalıcı dövmeler ileriki yıllarda kendileri için bazı zorlukları, pişmanlıkları ortaya koyabiliyor. Onları ikna ettikten sonra vazgeçirdiğim kişiler çok oldu, kendileriyle ilgili dövmelere yönelmelerini sağladım. Çünkü bugün gençliğin verdiği heyecanla kollarına sevdikleri artistlerin isimlerini yazdırıyor, resimlerini yaptırıyorlar, ileri yıllarda nişanlanınca ya da evlenince bu dövmelerini nişanlısına ya da eşine göstermek istemiyorlar ki, en büyük zorluk ve mahcubiyet de işte burada başlıyor.. 

İLETİŞİM ADRESLERİ

Dövme yaptırmanın bedelini merak ediyorum. Seçkin Bey “En küçük bir dövme yaptırmanın karşılığı 100 liradır” diyor. Ve bu işi kendisini iyi ettiği sürece devam ettirmeye kararlı görünüyor.

Seçkin Beye dövme yaptırmak isteyenler ya da konu il ilgili bilgi almak isteyenler için iletişim adreslerinin veriyorum:

Telefon: 0 545 626 21 12

Facebook: www.secotattoo.com

İnstegram: secotattoordu

DÖVMENİN İNSANLIK TARİHİNDEKİ ÖNEMİ

Günümüzde dövme yaptırma istemini, kişisel süslenme ve modayla tanımlayabiliriz. Ancak dövmenin insanlık tarihine ilk girişi şüphesiz ki bu kadar basit değildi. Dünyada, ilk sosyal yaşamın örnekleri olarak kabul edilen, ilkel toplumlarla birlikte, masum gereksinimlerden yola çıkarak; korkularını, beğenilerini, isteklerini, inançlarını, geleneklerini, sosyal ve sınıfsal statülerini çizgi ve işaretlerle çıplak bedenlerine, yine bir başka insana ve doğaya göstermenin ifadesi olarak, ilk dövme uygulamaları yapılmıştır. O günün koşullarında ilkel yöntemlerle yaptıkları bu süslemeler insanlık tarihinde Tanrıya yakın olmanın, ona inanmanın bir ifadesi olarak da, dövme Türk topluluklarında yaygın bir biçimde kullanılırdı. Türklerin kendileriyle girdiği askeri, siyasi, ticari ve insani ilişkiler nedeniyle, Türkler dövme uygulamasında teknik ve sanatsal olarak daha da gelişmiştir.

Bulundukları coğrafyadaki, olumsuz iklimsel gelişmeler Türkleri yeni yurt arayışlarına iterken, Avrupa içlerine kadar ilerleyen Türk akıncılar bu kültürü Avrupa’nın ortasına kadar taşımıştır. Bu akınların uzun yıllar ilk yerleşim alanlarından olan, özellikle bugünkü Macaristan’da müzelerdeki günümüze kadar ulaşan gravürlerde, Türk akıncıları uzun saçlı, küpeli ve dövmeli olarak tasvir edilmişlerdir.

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?