Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

KOLEKSİYONCULUK SABIR VE SEVGİ İSTER

KOLEKSİYONCULUK SABIR VE SEVGİ İSTER

KOLEKSİYONCU ADNAN ERHAN ERİBOL ORDU’DA FARK YARATIYOR...

KOLEKSİYONCULUK SABIR VE SEVGİ İSTER

400 kadar hatıra duvar tabağı, 1000 dolayında içki şişesi, 700 civarında rozet, 200 kadar Teksas, Tom Miks çizgi romanı, 500 dolayında nikel para…

Koleksiyoncu öğrenme, yarar sağlama veya zevk amacıyla bir araya getirilmiş ve özelliklerine göre sınıflara ayrılmış nesnelerin bütününü yapan kimse demektir.. İşte bu tarife uygun, böyle bir kişi Ordu’da da var. Adı Adnan Erhan Eribol.  Erhan Bey 1962 Ordu doğumlu. Dedeleri Mesudiye’den Ordu’ya gelip yerleşmiş.  Burada doğup büyümüşler..Erhan Bey 2 kız çocuk babası. Kendisi inşaat mühendisi, bir süre mesleğini yapmış, sonra halen sürdürdüğü inşaat malzemeleri satış işlerine başlamış...

ÇOĞALDIKÇA DAHA FAZLA KEYİF ALABİLİYORSUNUZ

Bu sabır isteyen işe nasıl başladığını soruyorum, Eribol şöyle diyor: “O yıllarda imkânlarımız kısıtlı olduğu  için, yani televizyon, bilgisayar olmadığından, bizim nesil pullarla paralarla falan ilgileniyorlardı.. Ben de böyle bir ihtiyaçla başladım. Önce birer ikişer biriktirmeye başladım, devam ettikçe birikim çoğaldıkça merakım ve heyecanım da o derece artıyordu. Hatta yurt dışına giden arkadaşlardan da istemeye başladım ve böylece koleksiyonum büyüdü zenginleşti. Yabancı ülkelerin hatıra tabaklarına da bir arkadaşım vasıtasıyla başladım. Bana İsviçre’den duvar tabağı getirmişti çok sevindim, işte o gün tabak koleksiyonu da yapmaya karar verdim. Geçen gün saydım, 75 ülkeden 400 kadar tabak biriktirmişim.. Bana en büyük katkıyı İlhan Oral sağladı. İlhan bana gittiği 20 ülkenin ayrı ayrı tabaklarını getirdi. Doktor Lütfi Topaloğlu da gittiği değişik ülkelerden duvar tabakları getirdi. Yine “enişte” dediğimiz bir arkadaş Almanya’dan değişik 25 tabak getirdi.”

1000 İÇKİ ŞİŞESİNİ AYRI BİR ODADA SAKLIYOR!

Adnan Beye içki şişesi koleksiyonu yaptığını da soruyorum “Evet” diyor “Evet benim içki şişesi koleksiyonum çok zengindir. Binden fazla şişeyi evin bir odasında muhafaza ediyorum” diye konuşuyor… Ve tüm koleksiyonunu şöyle özetliyor: 400 kadar hatıra duvar tabağı, 1000 dolayında içki şişesi, 700 civarında rozet, 200 kadar Teksas, Tom Miks çizgi romanlarım var. Yine farklı ülkelerin 500 dolaylarında nikel paralarını koruma altında tutuyorum. Puzzle ile resimler yapıyorum. Severek yaptığım ve yanında gururla da fotoğraf çektirdiğim Atatürk’ün at üzerindeki bu pozudur. Ben bu resim için 160 bin kadar puzzleyi bir araya getirdim.”

SIRRI SABIR VE SEVGİ

Araya giriyor ve “Sizden sonra bu koleksiyon ne olacak?” diye soruyorum, cevabı şöyle oluyor: “Benden sonra gelecek jenerasyon bunun kıymetini bilmez, bilemez.. Ben bir arkadaşıma vasiyet ettim, ben ölürsem o çok sevdiğin tabak koleksiyonu senin olsun, diğerlerini benim adıma onları korursun dedim.  Onun da koleksiyona merakı vardır..”

Adnan Erhan Eribol’a, koleksiyonculuğun bir sırrı olup olmadığını soruyorum “Sabır” diyor.. Ve ilave ediyor “Sabırla beraber sevgi…”

BİR ANIMIZ VAR

Sayın Eribol, son olarak benimle olan bir hatırasını da anlatıyor: “1990 yerel seçimleri öncesi ANAP’dan belediye meclis üyeliğine adaydım. Siz de BTV televizyonunda siyasi bir açık oturumu yönetiyordunuz. Bana evli olup olmadığımı sormuştunuz, ben de ‘hayır nişanlıyım’ demiştim. Bana ‘geç kalmışsınız artık evlenin’ diye takılmıştınız.. O sözlerinizi hiçbir zaman unutamıyorum…”

KOLEKSİYONCULUK NEDİR, NASIL YAPILIR?

Koleksiyonculuk, toplanabilen ya da biriktirilebilen nesnelerin toplanması, biriktirilmesi, saklanması, gerekli ise temizlenmesi ile ilgili bir hobidir. 

Hobi, insanların boş zamanlarını yararlı bir şekilde değerlendirebilecekleri çeşitli konulara ve işlere denir. İnsanların her günkü işlerinin dışında, ondan tamamen ayrı bir konudaki uğraşlarıdır.

Koleksiyon önce, ilgi duyulan konusuna göre görülür ve öğrenilir. Daha sonra koleksiyonun ilk parçaları toplanır. Önceleri sadece her gördüğünü alıp biriktirme şeklinde gelişir. Belli bir miktara ulaşınca, daha zengin koleksiyonlara öykünülerek uygun şekilde dizilir ve saklanır. 

Koleksiyon denince ilk akla gelen Pul Koleksiyonudur. En kolay bulunabilecek ve ucuz koleksiyon materyali puldur. Türk ve yabancı pullar olarak çeşitleri vardır. Ayrıca her biri kendi içinde: anma, özel gün, tematik, resmi, blok pul, damgalı, damgasız vs gibi ayrıntılı pul koleksiyonculuğu vardır. 

Bundan sonra Para Koleksiyonculuğu gelir. Bu da pullar gibi Türk ve yabancı olarak ikiye ayrılır. Her biri yine kendi içinde Metal ve Kâğıt Para olarak ikiye ayrılır. Metal Paraların da; tedavül (kullanım), hatıra, bölümleri vardır. Yine para koleksiyonculuğunun çeşidi olan Jeton Koleksiyonu vardır. Bu da Türk ve yabancı olarak ikiye ayrılır. Yine Madalya ve Madalyon Koleksiyonculuğu da para koleksiyonculuğu içindedir. 

Daha az bilinen ve görülebilen koleksiyonlar : Kartpostal, Hisse Senedi-Tahvil, Yağlıboya Resim, Kitap, Müzik Kaset-Diski, Dergi-gazete, Antika Eşya, Otomobil, Sanayi Müzesi..

Koleksiyonculuk zor bir iş değildir. Çünkü insanlar bu uğraşı zorla değil, zevk alarak yaparlar. Bunun ilk basamağı böyle bir uğraşının varlığından haberdar olmaktır. Her konuda olduğu gibi bu da okulda öğrenilir. Koleksiyonculuğa özendirmek için bazı okullarda eğitsel kol olarak da vardır. Bu yolla insanlar bir hobiye yönlendirilir. Yurdumuzda her çocuk ilköğretim sırasında pul koleksiyonculuğuna yönlendirilir. Nedeni de çok kolay bulunabilmesidir.

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?