Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

KURBAN KESMEK MESULİYET İSTER

KURBAN KESMEK MESULİYET İSTER

KURBAN KESMENİN İNCELİKLERİNİ KASAP SUAT LAYIK ANLATTI:

Şurası bir gerçek ki, Türkiye, dolayısıyla Ordulu, dünyanın en pahalı et’ini tüketiyor. Bunu biz değil kasaplar söylüyor. Örneğin 1995’de 6 lira olan 1 kilo et, bugün 40 liranın üzerinde satılıyor. Et fiyatları artınca, haliyle kurbanlık fiyatları da giderek yükseliyor.

Altınordu’da İsmetpaşa caddesinde Karadeniz Şarküteri et galerisi bulunan 20 yıllık kasap Suat Layık’la konuşuyoruz. Kendisi, vekalet yoluyla kurban da kesiyor.. Kaça kestiğini soruyoruz şöyle anlatıyor: “Bu sene kurbanlıklar pahalı.. Kurbanlık bir dana ve ondan çıkacak et 25 kilo ise kurban sahibinden 925 lira alıyoruz. Eğer danadan 30 kilo et çıkacaksa bunun bedeli de 1100 liradır. Yani canlı hayvan artı kesim bedeli olarak alınan paralarda ölçü olarak uygulamamız böyle oluyor.”

KURBANDA ORTAK KESİMİN SONUÇLARI

Kurban kesen kasapların ne kadar ücret aldıklarını sorduğum Suat Bey “300 lira” diyor.. Çok değil mi, diye soruyorum “Hayır” diyor ve şu bilgileri veriyor: “Bir kasap her şeyden önce bir canlının hayatına son veriyor. Bir canlıyı öldürmek o kadar kolay değil.. Kasap önce kendini dini vecibeleri yerine getirmeye hazırlıyor. Sonra hayvanı zapt etmek, ayaklarını bağlamak, eziyet çektirmemek gibi aşamaları uygulamak zorundadır. Kesilen hayvanın derisini yüzmek, parçalamak, sakatatını ayırmak, kaç ortak varsa hayvanı o kadar eşit parçalara bölmek kolay iş değildir. Bir de her ortak, kasaptan hayır için dağıtacağı kişi sayısına göre hissesine düşen eti eşit sayıda taksim etmesini de istiyor. Tüm bunların bedeli olarak 300 lira istiyorsa, buna pahalı demek haksızlık olur..”

RÜYADA KURBAN KESMEK

Suat Beye başından ilginç bir olayın geçip geçmediğini sordum. Şöyle dedi: “Kasaplığa yeni başlamıştım. Çok heyecanlıydım. İlk 1 yıl nerdeyse her gece rüyamda hayvan kesiyordum. Bazen endişeleniyor, bazen korkuyor, bazı geceler de irkiliyordum. Bu durum 1 yıl kadar sürdü, sonra seyrekleşti, daha sonra da artık o tür rüyalar görmez oldum.. Hani derler ya, çok susayan adam gece rüyasında su görürmüş, hele de tuzlu yemek yiyorsa.. Benimki de o misaldi..” 

KASAPLIK MESLEĞİNİN SIRRI NE OLABİLİR?

Bu mesleği daha ne kadar sürdürmek istediğini ve sırrının ne olduğunu sorduğum Suat Bey, şöyle dedi: “Senin sorduğun bu soru, can alıcı bir sorudur. Eğer bir insanın düşmanı varsa, ona beddua etmek istiyorsa “Allah sana kasap olmayı nasip etsin’ demeli.. Ben bu meslekte doğrusu bu ya, hiç memnun olmadım. Bu işe başladıktan sonra 2 yıl içinde öyle bir duruma geliyorsunuz ki, ne kasaplık seni, ne de sen kasaplığı bırakabiliyorsun!.. Şu buzdolabında gördüğünüz et bir hafta içinde tükenmeli ve bir hafta sonra da yerine yenisi konulmalıdır. Yani hem satmaya hem de almaya mecbursun.. Et diğer esnaf mallarına benzemiyor, 15 gün ya da bir ay bekletemiyorsunuz.

“KURBAN KESİMİ MESULİYET İSTER”

Kurban kesmenin mesuliyeti konusunda da görüşlerini sorduğum Suat Bey şöyle dedi: “Kurban kesimi mesuliyet isteyen kutsal bir iştir. Kesen kişinin az da olsa dini bilgilere haiz olması gerekir. Kişi eğer başkası adına da kesiyor olsa, kestiği kurbanın Allah adına kesildiğini bilmelidir.. Keserken hayvana eziyet edilmemelidir. Bu bilinçle hareket edilirse, hayvan can verirken çok daha az eziyet çekmiş olur..”

ACEMİ KASAPLAR

Suat Beye bazı kasapların kurban keserken kendilerine zarar verdiklerini hatırlatıyorum. Şöyle diyor: “Kolay değil.. 400-500, bazen çok daha büyük hayvanı kesmek hiç de kolay değil.. Yere yatırılan hayvan başını şöyle bir sallasa , o ani hareket sonrası kasap elindeki bıçağı kendisine batırabiliyor, ya da bir yerini kesebiliyor.. İyi ve tecrübeli bir kasap, bütün bu olumsuzlukları önceden tahmin edip önlemini ona göre almalıdır.”

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?