Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

MIDI BALIĞA SEVGİSİNİ DE KATIYOR

MIDI BALIĞA SEVGİSİNİ DE KATIYOR

MIDI MEHMET HASTA OLDUĞU İÇİN ARTIK ÇALIŞAMIYOR, O’NUN BOŞLUĞUNU OĞULLARI VEDAT VE SERKAN DOLDURUYOR

MIDININ YERİ 45 YILDIR GÖREVİNİ SÜRDÜRÜYOR

Mıdı Balık lokantası.. Daha kısa adı ile “Mıdının Yeri..” Adı sadece Ordu’da değil, Türkiye’de bilinen önemli bir marka..

İşletmenin sahibi Mehmet Karaman, bu noktaya kolay gelmedi. Eski yük iskelesinin yanında deniz kenarında, balıkhane çeşmesinin bitişiğinde işe başladı. Yıl 1963’dü. Limon kasalarından masa, kaya parçalarından oturaklar yapmış, baraka içinde kara tavalarda pişirdiği balığı satarak, Türkiye’de belki de ekmek arası balık esprisini ilk başlatan kişi olmuştu…

Mıdı Mehmet 1968’de artık resmi olarak yeni işinin ciddiyetine vakıf olarak balık-ekmek satışlarına ivme kazandırdı. Turist Otelin yanındaki Hünkâr Restoranın olduğu yerde 1981’de Talat Tercan’ın binasının ikinci katına taşındı. İşyerinin adını da ‘Mıdının Yeri’ olarak değiştirdi. Dört yıl sonra da dönemin Belediye Başkanı Kazım Türkmen’in teşviki ile , ihale sonucu şimdiki iskelenin üzerine geçen Mıdı Mehmet, buranın onarımı için, o zamanın parası ile 91 milyon lira harcadı.

Mıdı Mehmet bir süredir amansız bir hastalıkla pençeleşiyor. Hastalığı beyninin su toplaması ve ardından da Ayzaymıra yakalanmış olmasıdır.

MIDI BALIĞA SEVGİSİNİ KATIYOR!

Mıdı’da balık farklıdır. Balık orada çok daha farklı pişirilir. Büyük oğlu Vedat Karaman, bunun bir sır olduğunu söylüyor.. Ve şöyle devam ediyor: “İyi balık pişirmek için iyi bir tava, tavanın kızgınlığı, ateşinin harı, yağı, mısır ununun hazırlanışı ve kıvamın tutturulması çok önemlidir. Hele de fırınlanmış mısır ununun ayrıştırılması, becerinin ilk şartları arasında yer alır. Balığın tazeliği ve 1 gün dinlendirilmiş olması da gereklidir. Yine babamın en önemli özelliği, buğulama balıkların özel sosudur. Ve en son olarak da balığa sevgisini katmasıdır..”

Mıdının Yerine kimler gelip balık yememişler ki; örneğin Süleyman Demirel, Turgut Özal, Tansu Çiller, Bülent Ecevit, bakanlar, film artistleri, ses-saz sanatçıları, tiyatrocular balık yemeye gelmişler. Hepsi de Mıdı’nın şöhretini duyup gelmişler. Tavsiye üzerine gelenler de olmuş.

MEYHANE KÜLTÜRÜNDEN LOKANTA KÜLTÜRÜNE…

Mıdı Mehmet’in 2 oğlu 1 kızı var. Lokantayı Vedat ve Serkan kardeşler idare ediyor. Mehmet Karaman Alucuralıdır ve okur-yazarlığı da yoktur. Sonradan birazcık öğrenmiş. O’na çocukları yardım etmiş, adete  kalemi-defteri olmuşlar !..

Mıdının Yeri Ordu’nun turizmine de büyük katkılar sağlamış ve halen de bu görevini sürdürmektedir. Bakanlıktan 2. Sınıf Turizm İşletme Belgesi almışlar ve bu belgeyi kısa süre sonra 1. Sınıfa dönüştürmüşler. Yurt içi ve dışında çeşitli rezervasyonlara imza atmışlar. Ordu, Mıdı sayesinde meyhane kültüründen kurtulup restoran kültürüne geçiş yapmış.. Ayrıca Mıdı olarak fuarlara katılmışlar, turizm acentelerine ait otobüsler Ordu’dan transit geçerken onları bir gün de olsa Ordu’da konaklatmanın yollarını bulmuşlar..

3. NESİL GÖREVE HAZIR

Mıdının Yeri 45 yıldır hizmetine devam ediyor. Önce Mehmet Karaman, sonra oğlu Vedat ve Serkan, onlardan sonra da Vedat Beyin oğulları Mehmet ve Taha üçüncü kuşak olarak bayrak yarışına hazır bekliyorlar. Mıdının Yerinin bir başka özelliği de denizin 60 metre içindeki konumu ile Türkiye’de tek olmasıdır.

Vedat Karaman’ın ikinci bir görevinin dernek başkanlığı yapmasıdır. Kendisi Alucra Konaklı Köyü Derneğinin başkanlığı sürdürüyor..

EN İYİ BALIK NASIL PİŞİRİLİR?

Sağlığımız için çok gerekli olan balık eğer uygun şekilde pişirilmezse çok zararlı olabiliyor. Yağda kızartılan balıklar, yağın içinde olan omega-6, balıkta ki omega-3’ü bastırarak zarar verici hale gelir. Bu nedenle balığı, ızgara ve buğulama şeklinde yemek en sağlıklı olan türdür. Yapılan araştırmalarda hafta da bir kez kızartma balık yiyenlerde kalp yetmezliği riski %50 artmaktadır. Uzmanlar mümkün olduğunca taze balık tüketmek gerekliliğini de vurguluyorlar.

Pek çok insanın geçirdiği bağırsak enfeksiyonları ve mide problemleri balık ya da tavuk zehirlenmeleri ile oluşuyor. Balıklar, denizlerin kirlenmesi ile şu an parazit ve mikrop taşımaktadır. Bu parazit ve mikropların zarar vermesini engellemek için balığın iyi pişirilmesi gerekmektedir. Donmuş  balıklarda dikkat edilmesi gereken şey, soğuk zincirin güvenliğidir. Bu nedenle tanınmış yerlerden asla vazgeçmeyin. Çeşitli enfeksiyonlara yakalanma şansınız yüksektir.

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?