Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Ordu’nun Beyaz Madeniz ‘bentonit’

Ordu’nun Beyaz Madeniz ‘bentonit’

Ünye Maden Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Tecer, “Dünya beyaz bentonitlerin rezervinin yüzde 75-80’i Türkiye’dedir. Bu 75 ve 80’in de yüzde 80’i Ünye’de. Dolayısıyla büyük bir rezerv var” dedi.

Kedi kumu, deterjan ve kozmetik gibi çeşitli ürünlerin ham maddesi olan, halk arasında "kil" olarak bilinen bentonit, Avrupa ülkelerinin yanı sıra Amerika, Hindistan ve Pakistan'ın da aralarında bulunduğu 30'u aşkın ülkeye ihraç ediliyor. Sağlık açısından önemli bir konuma sahip olan bentonitlerle ilgili bilinmeyenleri Ünye Maden Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Tecer, Ordu Olay Gazetesi’ne anlattı. Tecer, her yerde farklı renklerde bentonit olduğunu ama beyaz bentonitin sadece birkaç ülkede bulunduğunu söyledi. Beyaz bentonitte en büyük rezervin Türkiye'de olduğuna dikkati çeken Tecer, Türkiye'nin de en büyük rezervinin Ünye ve Fatsa bölgesinde olduğunu kaydetti.

Bentonit nedir?

Bentonit beyaz bir kil çeşidi. Yüzde 80’e yakın kil çeşidi var. Bentonit bunlardan birisi ama dünya literatüründe yeryüzünde ilk oluşan kil diye kabul edilir ve insanlarda ve hayvanlarda ilk kullanılmaya başlanan kil çeşidi olarak kabul edilir. Bunu insanlar binlerce yıl önceden hayvanlardan öğrenmişler. Yaralanan, zehirlenen, kusan veya bağırsak problemi yaşayan hayvanların insanlar, doğal içgüdüsel yöntemlerle bir cins kile gidip onu yiyip orada kaldıklarını görüyor. İyileşip gidiyorlar. Bu kadar kil var her tarafta ancak bir tek o kilin olduğu bölgeye gidiyorlar. İnsanlar gördüler ki o kil sayesinde hayvanlar iyileşiyor. Daha sonra bu kili insanlar mide hastalıkları, bağırsak hastalıkları, deri hastalıkları, zehirlenme, kusma gibi hastalıklarda kullanmaya başlıyorlar. Daha sonra bunun adı 1800’lü yılların ortasında bentonit adı konuluyor. Fakat binlerce yıl önce insanlar bunun adına ölümsüzlük iksiri, yaşayan kil, iyileştiren toprak gibi isimlerle de anıldığı biliniyor.

Bentonit hangi alanlarda kullanılıyor?

Endüstriyel anlamda bakıldığı zaman en çok kullanıldığı alanlar; sondajlar, paletleme sektörü, demir-çelik sektörü, cam yapımı, petrollerin sondajları, kağıt yapımı, çeşitli kozmetik ürünler, sağlık ürünleri ve gıdalarda çok muazzam bir kullanım alanı var. Yani endüstriyel olarak bakıldığı zaman binden fazla kullanım sayabilirsin.

Beyaz bentonitlerin diğerlerinden farkı nedir?

Bura beyaz bentonitlerin önemi şu; dünyada beyaz bentonit yatağı çok az. Beyaz bentonit sadece seramik sektörü, kağıt sektörü, deterjan sektörü ve boya sektöründe kullanılıyor. Ayrıca kedi kumu yapımında da kullanılıyor. Dolayısıyla aslında bentonitler her renk olabilir. Beyaz, sarı, yeşil, kırmızı fakat en değerlisi beyaz olandır. Hem az bulunuyor hem de spesifik bazı alanlarda kullanılıyor. Beyaz bentonitlerin dünya üzerindeki değeri çok fazla.

Bentonit Ordu’da hangi bölgelerde var?

Ünye’nin Gömül mevkisinden başlayan ve Fatsa’nın sınırları içerisinde yok olan yataklanma var. Onun dışında bu bölgede beyaz bentonit yok.

Bentonitin Ünye için önemi nedir?

Dünya beyaz bentonitlerin rezervinin yüzde 75-80’i Türkiye’dedir. Bu 75 ve 80’in de yüzde 80’i Ünye’de. Dolayısıyla büyük bir rezerv var. Fakat beyaz benzonitlerin değeri ve kıymeti çok bilinmiyor. Daha doğrusu varlığı bilinmiyordu. Ben 1988’de bentonit işine başladım. O dönem Türkiye’de bentonit ocağı yoktu. Yurt dışından firmalar getirdik. Onlara beyaz bentonitin burada var olduğunu gösterdik ve ocaklar açıldı. Ocaklar açtıkça müşteriler gelmeye başladı. O günlerde yani 1990-2000 yılları arasında yıllık 10-15 ton olan ihracat, şu an 400 bin tona çıktı. Gelir ise 100 milyon doların üzerine çıktı. 10 sene gibi kısa bir sene içerisinde oldu. Dolayısıyla muhtemel rezervleriyle birlikte 500 milyon civarında beyaz bentonit var.

Ordu’da bu işle ilgili kaç firma bulunuyor?

Türk firması olarak ocak sahibi olan tek yerli firma biziz. Yabancı firmalar 4-5 tane var. Hemen hemen bütün ocakları satın aldılar. Dolayısıyla Ünye-Fatsa rezervlerinin yüzde 70’i yabancılarda. Bunu kötü anlamda söylemek istemiyorum. Çünkü yabancıların yatırımları da önemli. Yabancı yatırma karşı olan biri değiliz. Her türlü yatırım ülkemiz için önemli bir yatırım teşkil eder ama şöyle bakmak lazım olaya; yabancı şirketler sadece burada kedi kumu üretiyor. Başka hiçbir şey yapmıyor. Biz bentonitin katma değeri en yüksek ürünlerini yapmaya çalışıyoruz. Biz paketlenmiş ürün yapıyoruz. Diğer firmaların yabancı firmalar sadece big baglerde dökme gönderiyorlar. Biz kutularla ambalajlı ürün yapıyoruz. Bunun katma değeri daha yüksek.

Bentonitin insan sağlı açısından önemi nedir?

Bentoniti insan ve hayvan üzerine kullanmaya başlarsak hem katma değeri çok yükselir hem de reel pozitif değerleri artar ve insanoğluna en büyük faydası ancak bu şekilde dokunabilir. Bentonit insan sağlığında yüksek negatif özelliğinden dolayı toksin, ağır metal, radyasyon, virüs, bakteri, mikropları mıknatıs gibi çekip yok etme kabiliyetine sahiptir. Bunu içerek de kullansanız, yiyerek de kullansanız vücudunuzdan topladıklarını hiçbir şekilde vücuda geri salmaz ve bağırsak ve idrarla atılmasını sağlar.

Peki bu Türkiye’de bu kadar biliniyor mu?

10-15 seneden beri bizim çok çeşitli üretimlerimiz var. Biz bunu hem Sağlık Bakanlığından alınan izinle hem Gıda Bakanlığından alınan izinle insan sağlığına soktuk. Birkaç marka yarattık ve şu an kullanıcı sayımız 400 binin üzerine çıktı. Binden fazla bayi var Türkiye’de ve gittikçe de artıyor. Bunun kullanıldığı zaman insan sağlığına ne kadar faydalı olduğunu artık kullanıcılar anladı, uzmanlar anladı, bazı hastaneler anladı, üniversiteler anladı. Yavaş yavaş üzerine doğru yapılan araştırma sayısı yükselmeye başladı. Ancak bu bölgemizde halen kıymetinin yeteri kadar anlaşılmadığını görüyorum. Çünkü 30 senedir üzerinde çalıştığımız, 10-15 sene öncesinde önem kazanan dünyanın 40-50 ülkesine ihracatı olan bir madenin varlığını halen bilmeyen var. Yani bu başka bir ülkede olsa orası o madenin havzası ilan edilirdi. Mesela bentonit madeni havzası.

Bununla ilgili Ordu’da yaşanan sorunlar nedir?

Bir kere Karadeniz Bölgesi’nin dağı-taşı neredeyse fındıkla kavrulan bölgeler. Orman ya da fındık, başka bir şey bulamazsınız. Bentonit yatakları genelde fındık arazileri ya da ormanların altında. Buradaki fındık arazileri çok parçalı olduğunu düşünürsek madencinin işinin ne kadar zor olduğunu anlarsınız. Çünkü madenci büyük alanda çalışmak ister ama sahipleri 3’er, 5’er, 10’ar, 15’er dönümlük yerler.  Bunları bir araya getirip üretime katabilmek, kazandırabilmek oldukça zor. 30 yıldır bunlarla mücadele ediyoruz.

Bentonit ile ilgili bir çalışma yaptınız mı?

Bentonitte son yaptığımız çalışmalar da bitki sağlığı üzerine muazzam bir gelişme yakaladık. Bölgenin en büyük sorunu fındıkta aflatoksin ve küllemedir. Hepsi toprakta yaşayan mantarların yarattığı toksinlerden kaynaklanan zehirlerdir. Bunların topraktan bitmesi, bitkiden fındığa geçmesi, fındığın içine geçmesi hem kıymetini çok düşürüyor hem insanı zehirliyor ve satışını azaltıyor ve de ciddi anlamda fındık israf ediliyor. Aflatoksin bentonitle yok etmek son derece kolay. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Ar-Ge çalışması yapıldı. Doğru kullanıldığı takdirde aflatoksin oranlarını yüzde 95 düşürdüğünü gördük. Arazide çalışma yaptık. 20 dönümlük bir arazi Ünye Ziraat Odasıyla birlikte bir Ar-Ge çalışması yaptık ve bunu da bütün kamuoyunun önünde herkesle paylaştık. İster toz şekilde ister sulu bir şekilde püskürtme yöntemiyle küllenmenin olmadığını gördük. Böceklenme denilen fındığı hastalandıran olaylar yok oldu. Ondan sonra fındıkta siyah lekeli olan anstrop hastalığı yok oldu. Verim yüzde 20 arttı ve randıman arttı.

Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mıdır?

Bentonit organik tarımın temeli. Bunu organik tarım kullanıcılara görüşüne açtık. Umuyorum yakında bir belgede alacağız. Organik tarıma uygunluk belgesi. Tarım Bakanlığı ile görüştük. Bu işin önemli olduğunu herkes tarafından benimsenmesi gerektiğini anlattık. Yeteri kadar destek olmalarını bekliyoruz. Bu çabalarımız da bir taraftan yürüyor. Umarım herkes bu pozitif göstergeler karşısında kayıtsız kalamayacak. Sonuçta bir yerden tutacaklar. Ne kendimiz için uğraşıyoruz, ne de çok kazancımız için uğraşıyoruz.Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?