Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

SERÜVEN KİTAPEVİ’NİN FARKI DA BU!

SERÜVEN KİTAPEVİ’NİN FARKI DA BU!

KİTAP OKUMAYAN BİR MİLLETİZ AMA KİTAP OKUMAK İÇİN ÜSTE PARA BİLE VERİYORUZ!

*SERÜVEN KİTAPEVİ 4 KATLI KİRALIK BİR BİNADA, ANCAK PARA KAZANMAYI İKİNCİ PLANA ATMIŞLAR!.

Türk toplumu olarak genelde kitap okumuyoruz. Ülkemizde böyle bir kanı var.. Oysa, belki de hiçbir medeni toplumlarda görülemeyen yönümüzün farkında bile değiliz.. Çünkü kitap okumak için üste para veriyoruz. Yani satın almıyor, sadece okumak için para ödüyoruz. Ya da dışarıdan kitap getirip okuyor, yemeğimizi yiyor çayımızı kahvemizi burada içebiliyoruz.. Dersimizi çalışabiliyoruz. 10 binden fazla kitaptan birini de mutlaka seçebiliyoruz. Ordu’da iftiharla söylüyoruz, böyle bir yer var ve bu yerin adı Serüven Kitapevi’dir.

Bugün Serüven Kitapevi’nin sahiplerinden Hüseyin Çebi ile beraberiz. Yeni yerinde, bu harika mekânda, kitapların arasında adeta kayboluyoruz. 10 binin üzerinde kitap iki büyük, iki küçük dört katlı binanın hemen her yerinde okuyucusu ile buluşuyor. Temel eserlerden çok, daha ziyade günümüzde revaçta olan yazarların kitaplarının bulunduğu salonlarda, hem de kafeterya rahatlığında hizmet veriliyor.. Kitap okumayı sevenler için, bu kadar uyumlu bir yeri şahsen ben, özellikle de kitap-kurtlarına tavsiye ediyorum.

SERÜVEN KİTAPEVİ’NİN ÖZELLİKLERİ ÇOK FARKLI

Serüven Kitapevi daha önce 2001 yılında Yaşar Hız tarafından akıl edilerek Kasaplar Sokağında (Yıldız sokakta) açılmış.. Yaşar Bey hem kuruluşun sabiymiş hem de 2 yayınevi varmış. İki ay kadar önce de arkadaşı Hüseyin Çebi ile beraber ortak olmuşlar ve bu yeni yere taşınmışlar. Yeni yer Cihan Lokantasının tam karşı köşesinde, eskiden Arnavutların oteli olarak bilinen mekân olarak biliniyor.

Hüseyin Çebi, yeni işyerlerini şöyle anlatıyor: “Burada hem kitap satışı yapılıyor, hem de okunabiliyor. Yenilip içilebiliyor. Burası 4 katlı, üst katlarda sahaf eski ve değerli kitaplar bulunabiliyor. Kiralama yapılabiliyor, değiş-tokuş yapılabilen hizmet birimlerimiz yer alıyor. Aslında yer ayrımı yok, isteyen her katta rahatlıkla kitaplardan yararlanabiliyor. Üniversitelerden, özellikle de Tıp Fakültesinden öğrenciler buraya gelip geç saatlere kadar ders çalışabiliyorlar.. Ayrıca yazarlar da imza günlerini burada rahatlıkla yapabiliyorlar.

Ayrıca sipariş üzerine istenen kitapları en geç 1 hafta içinde Ordu’ya getirtebiliyoruz. Daha çok beyaz ve pembe kitaplara, roman türü kitaplara tercih yapılıyor. Gençler bu tür kitapları okumayı çok seviyorlar. Bu tür popüler kitaplar daha çok satılıyor. Yine çocuklara ait boyama kitapları, masal kitapları da ilgi gören türler arasında yer alıyor..”

NASIL ESİNLENMİŞLER?

Peki, Yaşar Hız’ın acaba böyle bir işyerini açmak nerden aklına gelmiş olabilirdi.. Hüseyin Bey bu yöndeki soruyu şöyle cevaplandırdı: “ Çocukluğumuzda Düz Mahallede Sebze Pazarı mevkiinde, ayni işlevi gören küçük bir dükkân vardı. Oraya gider Tom Miks, Zagor ve Pekosbil türü çizgi resimli macera romanları okuyorduk. Ortağım Yaşar Bey de bundan esinlenmiş ve çok daha farklı bir ortamda böyle bir yer açmayı planlamış olabilir. Aslında bu işin sosyal bir boyutu var; önemli olan budur bizce..”

KIRSALA KİTAP KAMPANYALARI DÜZENLEYECEKLER

Acaba başka hedefleri var mıydı? Bu tür bir soruya da Hüseyin Beyin cevabı şöyle oldu: “Mesela biz kitap kampanyaları planlamak istiyoruz. Köylere ve küçük yerleşim yerlerine, imkânı bulunmayan yerlere kitap götürmek ve ücretsiz dağıtmak istiyoruz. Özellikle de çocuklar için bunu yapacağız. Ayrıca halktan toplayacağımız oyuncakları da köy çocuklarına ulaştırmayı planlıyoruz. Gerektiği hallerde biz de elimizdeki kitaplardan bağış yapıp köy okullarına hibe edeceğiz. Ve yine evlerimizde okunmuş ve bir kenara itilmiş kitapları da toplayıp, kampanya çerçevesinde kırsala taşıyacağız. Amacımız, artık okunmayan  kitaplar, başka ellerde okunur hale gelsin istiyoruz.. Bu dağıtımlar periyodik aralıklarla devam edecek, bunların takipçisi olacağız…"

Araya giriyor, Ordu Valiliğinin de sizlere destekleri olabilir dediğimde Hüseyin Bey “Çok iyi olurdu ama yardımcı olmasalar da biz yine bu işi mutlaka yapacağız” diyor.

BENCE ONLARIN SIRRI SEVGİDEN GEÇİYOR

Hüseyin Çebi ile konuşurken O’nu çok başarılı biri olarak analiz edebiliyorum. Kararlı ve azimli tutumu, vücut dilinden de belli oluyor. Hele de kitaba olan aşırı düşkünlüğü ve sevgisini görünce, o ve iki ortak yerine kararı ben bile rahatlıkla verebiliyorum; onların sırrı sevgiden geçiyor. Bir diğer önemli olan da 4 katlı binaya kira vermelerine rağmen,  para kazanmayı ikinci plana atmışlar.. Alkışlanacak bir başka yönleri de bence budur.


 

KÜTÜPHANERİN AMACI NEDİR?

Kütüphane, hizmet verilen toplulukların bilgi gereksinimlerini karşılamak amacıyla başta kitap ve benzeri diğer bilgi kaynakları olmak üzere sağlandığı, düzenlendiği ve bunlardan maksimum düzeyde yararın sağlanabilmesi için hizmetlerin verildiği toplumsal kuruluşlardır. Kütüphaneler, bilgi kaynaklarının toplanmasıyla koleksiyonlarının oluşturulduğu, toplumların faydalanmalarını sağlamak ve ödünç verme gibi işlemleri sağlamak amacıyla kurulmuş toplumsal kurumlardır. Kütüphaneler dijital veya basılı kaynaklar başta olmak üzere dijital ortamlarda ya da özel odalarda saklanan kaynaklarla hizmet sunabiliyorlar.

Koleksiyonları kitap, süreli yayınlar, gazete, el

yazması, filmler, haritalar,mikroformlar, DVD’ler, kasetler, e-kitaplar ve veritabanı gibi çok çeşitli kaynakları içermektedir. Kütüphane ismi, Arapçada kitaplar anlamına gelen kütüb ve Farsçada ev anlamındaki hane kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir.

 

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?