Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

“ŞİMDİKİ KOMİSYONCULAR DÜRÜST ÇALIŞMIYOR”

“ŞİMDİKİ KOMİSYONCULAR DÜRÜST ÇALIŞMIYOR”

ORDU’NUN EN ESKİ SEBZE MEYVE KOMİSYONCUSU ARSLAN CEVAHİR:

“ŞİMDİKİ KOMİSYONCULAR DÜRÜST ÇALIŞMIYOR”

Arslan Cevahir:“Artık yoruldum, bıktım, bittim… Yaşım 83’e girdi, bundan sonra komisyonculuk olur mu?” diyor.

Sebze ve meyve komisyoncusu denilince Ordu’da ilk akla gelen isim Arslan Cevahir’dir.. Arslan Bey 1933 Rize doğumlu. Ordu’ya 55 yıl önce geldi ve buraya yerleşti. Geldiği yıldan beri sebze ve meyve komisyonculuğu yapıyor. Ordu’nun yaşayan en eski, en tecrübeli, en yaşlı komisyoncusudur..

Kendisiyle Karapınar Mahallesindeki Sebze ve Meyve Halinde sohbet ediyoruz. İşini yavaşlatmış artık, yapmıyormuş. Ama buralardan da ayrılamıyor, oturuyor, gelen gidenle sohbet ediyor. Çünkü O, bu hal’e çok emek vermiş, 14 yıl yöneticiliğini yapmış. Çoğu insana iyiliği dokunmuş.. Şimdi o insanlar zaman zaman ziyaretine geliyormuş, o yüzden aranınca bulunsun diye de işyerini kapatamıyormuş..

“Artık yoruldum, bıktım, bittim… Yaşım 83’e girdi, bundan sonra komisyonculuk olur mu?” diyor. Ve devam ediyor: “Artık bundan sonra beş vakit namaz, geçmişte hatalarım var ise onların Allah tarafından affını istemek olacak. Kul borcunun haricinde her şey affolur der Kuran-ı Kerim, Allah’a  şükür kimseye kul hakkı borcum da yoktur..”

 “HİÇBİR ZAMAN PARANIN PEŞİNDE OLMADIM…”

Arslan Bey’e “Yarım asırdan fazladır Ordu’da komisyonculuk yapmak nasıl bir duygudur, bunun bir sırrı var mıdır?” diye soruyorum. Cevabı şöyle oluyor: “Allah’a şükürler olsun, benim akranlarımın yüzde 80’i öldü. Yüzde 20’sinin 10’u değnekle dolaşıyor,  geri kalanı da ayakta zor gezebiliyor. Ben onlardan farklıyım, benim bu yaşıma rağmen yaşantımda pek fazla bir değişiklik olmadı. Neden dersen; ben hayatımda hiçbir zaman paraya para demedim. İyi mi ettim kötü mü, onu da bilmiyorum. Ama hiç kendimi sıkıntıya sokmadım. Üzüntü yapmadım. Ben mesleğimin gereği Türkiye’nin çoğu vilayetini gezdim, her gittiğim yerde hep bana ‘Arslan abi’ diyorlardı. Bundan çok mutlu oluyordum.  Biz malımızı markete, manava, seyyara veriyoruz. Birini dahi şimdiye kadar darıltmış değilim, hepsine iyiliklerim olmuştur. Mümkün olduğunca da kalp kırmamaya çalıştım…”

“KOMİSYONCUNUN YÜZDE 80’İ DÜRÜST ÇALIŞMIYOR”

Bu meslekte başarılı olmanın nedenlerini sorduğum Arslan Bey’den şu yakınmaları işittim: “Şimdiki komisyoncular arasında benim gibi olan çok az bulunur. Çünkü herkes paranın peşinde.. Ben ise sokakta kışta kıyamette, yağmurda çamurda meyve sebze satanlara çok acıyorum. Mümkün olduğu kadar ucuza vermeye çalışıyorum ki, biraz daha fazla kazansınlar diye.. Şimdi böyle bir düşünce yok. Bu meslek çok iyi meslektir ama o kadar da zor bir meslektir. Bu mesleği maalesef günümüzde yüzde 80’i dürüstçe yapmıyor.. Yani dürüst çalışan yüzde 50 zor bulunur.. Bu işi doğru-dürüst yapmazsan ayakta kalman mümkün değildir. Nitekim dürüst olmayanlar eninde sonunda bunun ceremesini çekiyorlar. Çok sayıda borçlu 20-30 bin lira borcunu komisyoncuya ödemeden kaçıp gidiyor. Onlara biraz da müstahaktır. Dürüst olmamanın cezasıdır bu.. Bir de bu meslekte itibar çok önemlidir, tabi ki her meslekte olduğu gibi.. Mesela ben Antalya’dan mal sipariş ederim, bana parasını sormazlar, bilirler ki ben paramı çekle değil nakit olarak öderim. İşte itibar dediğim budur..”

KOMİSYONCULUĞUN GÖREVLERİ NELERDİR?

Komisyoncu, belediyelerce kurulan toptancı halleri kanununa göre, belediyelerin gösterdiği kapalı mahallerde, müstahsilden gelen malların tüketiciye veya tüccara satılmasına aracılık ederek komisyon geliri elde eden ticaret erbabıdır. Bu tanımdan hareketle sebze ve meyve komisyoncularının genel özellikleri şu şekilde ifade edilebilir:.

a) Sebze ve meyve komisyoncuları toptancı hallerinde faaliyet gösterirler,

b) Yaş sebze ve meyvelerin toptan satışı ile uğraşırlar, ( Buradan hareketle yaş sebze ve    meyvelerin perakende satışı ile uğraşanların komisyoncu olamayacağı ifade edilebilir. )

c) Müstahsilden veya tüccardan gelen malların tüketiciye veya tekrar tüccara satılmasına aracılık    ederler,

d) Kendi adına, müvekkili hesabına komisyon esası üzerine çalışırlar,

e) Kendilerine işyeri tahsis edilen meslek mensuplarıdır.

Komisyoncular, kendilerine satılmak üzere getirilen veya gönderilen malları mücbir sebepler dışında, teslim almaktan kaçınamazlar.

Komisyoncular, üreticilerin çıkarlarını gözeterek malını satışa sunmak zorundadırlar. Komisyoncular, alıcılarla üreticinin çıkarına aykırı ticari anlaşma yapamazlar. Malların miktar veya satış değerinin üreticiye gerçeğe uygun olmayarak intikal ettirilmesi yasaktır. Satış bedelinden mevzuatla belirlenen oranlar üzerinden hesaplanan kanuni kesintiler çıkarıldıktan sonra kalan miktar, komisyoncular tarafından üreticilere ödenir.

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?