Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

Birçok Avrupa ülkesinde tuzlukların tek delikli, karabiberliklerin ise 3 delikli olarak kullanılırken güzel ülkemizde bunun tam tersi bir uygulama olduğunu biliyor muydunuz? Acaba neden böyle diye araştırdığımda karşıma üç tane tatmin edici sebep çıktı. Şimdi bunlara bir göz atalım:

1-)Dünya Sağlık örgütü kişi başına 5 gram/gün (1çay kaşığı kadar yani, kalp hastaları için ise bu miktar 4 gram/gün kadardır ) tuz tüketiminin yeterli olduğunu söylüyor. Eğer tuz çok delikli kaba konulursa birey miktarı ayarlayamayabiliyor. Ülkemizdeki günlük kişi başına tüketilen tuz miktarına baktığımızda (18gr/gün/kişi) en tatmin edici sebebin bu olduğunu düşünüyorum.

2-)Tuzun tek delikli kaba konulmasının bir de ticari amacı olduğu düşünülüyor. Tuz ile karabiberin aynı miktarının fiyatlarına baktığımızda arada kayda değer bir fark olduğunu hemen görebiliriz. Karabiberi çok delikli kaba koymak demek bir yerde çok daha fazla masraf demek. Yani hiç de mantıksız bir sebep gibi görünmüyor değil mi?

3-)Son olarak ise bu farklılığın tuz ile karabiberin akışkanlığından ve ağırlığından ileri geldiği düşünülüyor. Tuz karabiberden daha ağır ve daha akışkan olduğundan akması için tek delik yeterli olurken, karabiber daha hafif ve ekilmesi daha zor olduğu için 3 delik ancak yeterli geliyor. Bu sebepte oldukça mantıklı esasında.

Ben yazımın bundan sonrasını ilk sebebe dayandırarak hazırladım. Çünkü işin ne fiziği ne de maddiyatı beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren ve asıl önemli olan kısmı insan sağlığı üzerine olan etkileri kısmı. Bu nedenle öncelikle günlük tuz tüketimimizin ne kadar olduğunu paylaşmak istiyorum. Türk Halkı olarak yemeğin tadına bakmadan tuz eklediğimizden dolayı günlük 5 gramdan çok daha fazla bir tuz tüketimi mevcut. İşi rakamlara dökmek gerekirse:

Kadınlarımızın tuz tüketim ortalaması 16gr/gün, erkeklerimizin tuz tüketim ortalaması ise 19gr/gün’dür.

Tuzu ne şekilde ve ne kadar tüketmeliyiz?

Günde 5 grı aşmayacak şekilde iyotlu olarak tüketilmelidir. Aksi takdirde bebek ve çocuklarda; büyüme geriliği, zekâ geriliği, cücelik gibi problemler, gebelerde; düşük ve ölü doğum yapma riski, tüm yaş gruplarında ise guatr hastalığı oluşma riski artar.

Peki günde belirtilen miktarlardan daha  fazla  tuz tüketmenin ne gibi sakıncaları vardır?

*Kan basıncının yükselmesinde tuz önemli bir faktördür ve 10 erişkinin 3’ünde fazla tuz tüketiminden kaynaklı hipertansiyon hastalığı gelişir.

*Hipertansiyon zamanla böbrek problemlerine neden olur, bu durum akut böbrek yetmezliğinden kronik böbrek yetmezliğine kadar gider. Böbreklerin süzme hızı ve gücü belirli bir seviyenin altına düştüğünde ise artık tek çare diyaliz ya da böbrek naklidir.

*Eğer ki böbrekler işlev göremez hale gelirse tüm vücut sistemleri bundan etkilenir. Su ve tuz atılımında bozulma olur, idrarda protein atılır. Bazı yararlı maddelerin kaybının yanı sıra, atılması gereken  zehirli maddelerin birikimi olur. Bu durum bacaklarda veya akciğerlerde ödemlere (su toplanması) yol açar. Biriken atık maddeler ise kalp, beyin gibi hayati organlarda hasarlanmaya sebep olurlar.

*Bir diğer sakıncası ise fazla miktarda tuz tüketiminin kanda sodyum birikmesine neden olması. Kanda biriken sodyum ise su çekerek damarların basıncını artırır.(hipertansiyon)Artan damar basıncı kalbi zorlar ve sonuç olarak kalp-damar hastalıklarına davetiye çıkarır.

*Fazla tuz tüketimi, idrarla kalsiyum atımını arttırır. Bunun sonucunda ise osteoporoz ve kemiklerin kırılma riski artar.

Fazla miktarda tuz tüketiminin sakıncılarından bahsettik. Ancak bazı hasta gruplarında tuz kullanımının özellikle çok daha fazla risk taşıdığını söylemek gerekir. Bunlar: Yüksek tansiyonlu hastalar, kalp yetersizliği bulunanlar, böbrek yetmezliği olanlar, böbrek taşı düşürenler ve farklı sebepler ile ödemi bulunan hastalardır.

Tuz tüketimini azaltmak için ne gibi önlemler alabiliriz?

1-)İçeriğinde fazla miktarda tuz barındıran gıdaların tüketimini azaltmalıyız.

Bazı hazır besinlerin sodyum içerikleri:

Et Suyu Tableti (1 adet-12 gram)= 2880  mg, hazır Çorba (1 paket-80 gram)= 4288  mg,cips (1 orta paket)= 1000  mg, salam (1 dilim)= 226    mg, sucuk (5-6 ince dilim-30 gram)= 315 mg,beyaz peynir (1 kibrit kutusu)= 290    mg, kraker (15 adet/100 gr)= 1715 mg, Beyaz Ekmek (çeyrek=37,5 gram)= 219   mg.Tehlikenin farkında mısınız?

2-)Yemekleri hazırlarken tadın yavan olmaması bakımından illaki tuz kullanmanız gerekmez, az miktarda tuz kullanıp geri kalanını çeşitli baharatları harmanlayarak yemeklerinize ekleyebilirsiniz.(fesleğen, nane, kekik gibi )

3-)Satın aldığınız hazır besinlerin etiketlerini mutlaka okuyun ve daha az tuzlu olanları tercih edin.

-Peki biz bu içerikleri nasıl okuyacağız?

Tuzun 1 gramında 400 mg Na(sodyum) , 600 mg Cl2 (klorür)  bulunur. Etiketteki sodyumu 2,5 ile çarparsak kaç gram tuz aldığımızı hesaplamış oluruz.

Herşey de olduğu gibi tuz konusunda da “Azı karar çoğu zarar” diyerek yazımı buradan sonlandırırken herkese mutlu haftalar diliyorum.HABERE YORUM YAZIN
DEDEKTİF !..... DEDEKTİF !..... 10.10.2016

YEDİĞİMİZ İÇTİĞİMİZ SADECE TUZ OLMADIĞI GİBİ,HER ŞEYİN AZI KARAR FAZLASI ZARARDIR. SU DAHİ FAZLA VE AŞIRI İÇERSEN ÇATLAR ÖLÜRSÜN !.....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?