Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

GEÇ KALMA BUGÜN GEL 

GEÇ KALMA BUGÜN GEL 

Özel Ordu sevgi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Op. Dr. Haci Önder, 12 Ekim Dünya Artrit Günü sebebiyle yaptığı açıklamada  hastalığın Ordu’nun da içinde bulunduğu Karadeniz Bölgesinde sıkça görüldüğünü belirterek  hastalığın tedavinde erken tanının önem taşıdığını ifade etti.  

 “Geç kalma, bugün iletişime geç” sloganıyla dünyada farkındalık yaratılmaya çalışılan artrit konusunda Özel Ordu sevgi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Op. Dr. Haci Önder önemli açıklamalarda bulundu. Eklemlerin hareketleri sağlayan yapılar olduğunu belirten Dr. Önder, “Eklemi oluşturan yapılar; kıkırdak, kemik, sinoviyal zarlar ve eklem sıvısıdır. Birçok fonksiyonumuzu sağlıklı eklemlerimizle yapabilmekteyiz. Eklemlerimizin birçok hastalığı vardır, fakat 12 Ekim Dünya Artrit gününü özel hale getiren Artritler en önemli hastalıklarıdır.” dedi.

 

 

BİRDEN ÇOK NEDENİ VAR 

 

Artritin eklemlerde birçok nedenle oluşan iltihabi bir olay olduğunu aktaran Dr. Önder, “Eklemdeki her yapı bu iltihaptan etkilenebilir. Bu iltihabi durum genel olarak romatizmal hastalıklar olarak da bilinir. Eklemlerde iltihap sonucunda ağrı, şişlik, kızarıklık ve hareket kısıtlılığı gelişebilir. Yetersiz tedavi eklemlerde sakatlıklara neden olabilir ve kişinin fonksiyonlarını kısıtlayabilir. Artritin altı haftayı geçmesi, yakınmalarının istirahatle artması, sabah tutukluğu ve beraberinde hastalarda eklem dışı belirtilerin olması önemli bir romatizmal hastalığın işareti olabilir. Artritler her yaş, cinsiyet ve ırkta görülebilir. Artrite neden olan çok sayıda romatizmal hastalık vardır. Belirtileri benzese de, hastalık seyirleri ve tedavileri farklılık gösterir. Birçok hastalık bu başlık altında belirtilse de eklem tutulum yeri ve seyirleri farklılık gösterebilir. Artritler bütün dünyada görülmekle birlikte bazı hastalıklar coğrafi dağılım ve aile içi tutulumlar sergileyebilmektedir.” diye konuştu.

 

SİGARA DA ARTRİTE NEDEN OLUR

 

Dr. Önder sözlerini şöyle sürdürdü: “Artrite yol açan romatizmal hastalıkların oluşumunda en önemli faktörler olarak; genetik eğilim, hormonal faktörler ile enfeksiyon, bazı ilaçlar, güneş ışınları ve sigara gibi çevresel faktörler de suçlanmaktadır. Örneğin genetik yapısı uygun kişilerde sigara romatoid artrit gibi önemli bir hastalığa yol açabilirken, güneş ışınları ve hormonal faktörler lupus hastalığını tetikleyebilmektedir.”

 

KARADENİZ’DE SIKÇA GÖRÜLÜYOR 

 

“Bu kadar önemli sakatlık ve iş gücü kaybına neden olabilen, yöremizde de yüksek oranlarda rastlanabilen bu hastalıkların zamanında tanınabilmesi önemlidir. Artrit şüphesi olan hastalar en kısa zamanda bir uzman tarafından değerlendirilmeli ve tanısına uygun şekilde tedavileri planlanmalıdır.” diyen Dr. Önder, sözlerini şöyle tamamladı: “Artritli hastaların takip ve tedavisi bir ekip çalışması gerektirir. Bu ekipte romatoloji uzmanının yanı sıra fiziksel tıp ve rehabilitasyon, ortopedi ve travmatoloji, fizyoterapi uzmanları da yer alır. Günümüzde gelişen tedavi imkânlarının akılcı ve yerinde kullanılması sayesinde hastaların yaşam kaliteleri artmakta ve işlevsel kayıpları olmadan yaşamlarını sürdürmeleri hedeflenmektedir. Hastaların uygun aralıklarla takip edilmesi ve gerekli tedavi değişiklikleri yapılarak etkili ve güvenli bir tedavinin sağlanması başarılı sonuç almak için zorunludur. Bu hastalara zamanında tanı konularak tedavi edilmeleri hastalarda mevcut olan ağrı ve hareket kısıtlılığını düzeltilmesinin yanı sıra eklemlerde veya organlardaki fonksiyon kaybı veya sakatlık gibi durumlardan koruyabilecektir.” ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?