Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

Geri dönüşü zor hastalık ‘Alzheimer’!

Geri dönüşü zor hastalık ‘Alzheimer’!

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Nuri Yüzgül, “Alzheimer, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan hafıza ve günlük olayları unutma, hayatı yaşayamama gibi sıkıntılar yaratır. Geri dönüşü zor bir hastalıktır.” dedi.

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Nuri Yüzgül, 18 Eylül ile 24 Eylül Dünya Alzheimer Haftası nedeniyle açıklamalarda bulundu. Dr. Nuri Yüzgül, yazılı olarak yaptığı açıklamada, “Yaşadığımız hayatın koşuşturmasında, iş ortamının stresinde çoğu zaman yaşadığımız olayları unuturuz. Bunlar daha sonra hatırlanırlar. Alzheimer, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan hafıza ve günlük olayları unutma, hayatı yaşayamama gibi sıkıntılar yaratır. Geri dönüşü zor bir hastalıktır. Beyin fonksiyonlarının bozulmasıyla ortaya çıkar. Alzheimer, daha çok kadınlarda ve 65 yaş üstü insanlarda sıklıkla rastlanan bir rahatsızlıktır. Halk arasında bunama olarak bilinir. Yaklaşık 80-85 yaş üstü hastalarda her iki kişiden biri alzheimerdır. 40’lı yaşlardan sonrada görülebilen bu rahatsızlık dünyada 20 milyon kişide vardır. Hastalığın bu kadar artmasının sebebi, dünyada nüfusun artması ve yaşlı nüfusun fazlalığıdır.” diye konuştu.

“Alzheimer, çok yavaş ilerleyen bir rahatsızlıktır.” diyen Yüzgül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Beyindeki sinir hücreleri yavaş yavaş ölmeye başlar. Önceleri, kısa süreli unutkanlıklar ile başlar. Hastalık ilerlediğinde kişi günlük yaptıklarını bile hatırlayamaz duruma gelir. Daha sonrasında ne yediğini ve ne yaptığını bilmez duruma kadar gelir. Yakınlarını bile hatırlayamayan hasta psikolojik depresyona girer ve içine kapanık bir hayata sürüklenir. Tuvalet, konuşma ve yürüme ihtiyaçlarını karşılayamaz. İlerleyen dönemde, hasta hiç bir şey yapmadan sadece yatar ve bakıma muhtaç hale gelir.”

Alzheimerın belirtileri ile ilgili de bilgiler veren Yüzgül, “Günlük yaşamı etkileyen unutkanlıklar, günlük işleri yapamama, kelimeleri bulamamak, tarihleri unutma, kara verme güçlüğü, hesap yapamama, eşya yerlerini karıştırma, davranış değişiklikleri, sorumluluklardan kaçma, insanları olmayan nedenlerden suçlama olarak sayılabilir.” şeklinde konuştu.

Alzheimer hastalığı tanısı nasıl konmaktadır?

Hastalığın tanısı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Nöroloji Uzmanı Dr. Nuri Yüzgül, şöyle konuştu: “Bir kişiye bunama tanısının konabilmesi için hafıza kaybı ile birlikte en az bir başka bilişsel işlev kaybının objektif olarak ortaya konması gereklidir. Bunlar;  afazi (konuşma ve anlama bozukluğu), apraksi (beceri kaybı), agnozi (tanıma kaybı) ve yürütücü işlev kaybı (planlama bozukluğu vs.) gibidir.  Bunama tanısı konduktan sonra hastanın Alzheimer hastalığı tanı kriterlerini doldurup doldurmadığına bakılır. Burada en önemli faktör bunamaya neden olan başka bir hastalığın olup olmadığının ortaya konmasıdır. Eğer başka bir hastalık saptanamazsa olası Alzheimer hastalığı teşhisi konabilir. Alzheimer hastalığının kesin teşhisi halen sadece beyin biyopsisi veya otopsi ile yapılabildiği için aslında hastalara yaşamları süresince kesin Alzheimer hastalığı teşhisi konamayabilir. Alzheimerın ne yazık ki kesin bir tedavisi yoktur. Sadece çok erken tanı yapılabildiğinde gecikmesi sağlanabilir. Yapılacak olan tedavi ile, belirtiler ve sorunlar yavaşlatılır ya da engellenir. Yaşam kalitesini arttırmak için hastaların depresyona girmesi engellenmelidir.” ORDU OLAYHABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?