Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

 PROSTAT DEYİP GEÇMEYİN!

 PROSTAT DEYİP GEÇMEYİN!

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mehmet Necmettin Mercimek, erkeklerin korkulu rüyası prostatın tedavi edilmediği takdirde böbrek yetmezliği gibi pek çok önemli soruna yol açtığını açıkladı.

Medical Park Ordu Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Yüksel Şahin, erkeklerin yaşlandıkça prostat bezlerinin büyüdüğünü, "benign prostat hiperplazisi (BPH)" adı verilen iyi huylu prostat büyümesinin, prostat vakaları arasında en sık rastlanılan türü olduğunu söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Op. Dr. Mehmet Necmettin Mercimek, "50 yaşın üzerindeki erkeklerin yüzde 50'sinde, 60-70 yaş arasının yüzde 65'inde, 80 yaş üzeri erkeklerin ise yüzde 90'ında iyi huylu prostat büyümesi gelişmektedir."dedi. Prostat büyümesinin sebebinin tam olarak bilinmediğini söyleyen Op. Dr. Mehmet Necmettin Mercimek ; "Ancak prostat bezi, testosteron uyarısına oldukça duyarlı olduğu için, prostattaki büyümenin yaşla değişen hormonal duruma bağlı olduğu sanılmaktadır. Prostatın iyi huylu büyümesini prostat kanseri ile karıştırmamak gerekir. Mesane boynunda yer alan bu bez, yaşla beraber büyüyerek bulunduğu bölgeyi daraltır ve mesaneden dışarı doğru rahatça gidebilecek olan idrar aynı rahatlıkla dışarı atılamaz. Bunun sonucunda hastalıkla ilgili belirtiler ortaya çıkmaya başlar" dedi.

İYİ HUYLU PROSTAT YAVAŞ GELİŞİYOR

İyi huylu prostat büyümesinin, genellikle yavaş geliştiğini ve uzun süre, önemli sorun çıkarmayabildiğini kaydeden Op. Dr. Mercimek, "Bu hastalarda; idrar yapmayı hemen başlatamama ve bekleme, idrar akım hızının yavaş olması, idrar kalınlığının azalması, mesaneyi tam boşaltamama hissi, kesik kesik idrar yapma gibi belirtiler görülür. Diğer belirtiler arasında; sık idrara çıkma, gece sık tuvalete kalkma, çok acil idrar yapma hissi, idrar kaçırma veya çok ileri olgularda idrarın tam olarak tutulması sayılabilir. İlerlemiş olgularda idrar atılamadığı için böbreklerde önceleri şişme ve büyüme meydana gelir. Bunun sonucunda, idrarın basıncı ile böbrek dokusu erir. En son safhada ise; böbrek dokusu çok fazla incelerek balon gibi şişer. Fonksiyonunu kaybettiği için atması gereken zararlı maddeleri atamaz. Kanda ürenin yükselmesi ile böbrek yetmezliği oluşur. Orta yaş ve üzerinde, bu şikayetler görüldüğünde mutlaka bir üroloji uzmanına başvurulması gerekir." şeklinde konuştu.

ERKEN TANI ÖNEMLİ

Erken tanının önemine dikkat çeken MedicalPark Ordu Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mehmet Necmettin Mercimek , "Makattan yapılan prostat muayenesi, prostat kanser tarama testi olan PSA düzeyi, ultrasonografi ve 'üroflovmetri' denilen işeme testi ile prostat büyümesinin teşhisi konulur. Muayene ve tetkikler neticesinde, prostat büyümesinin iyi veya kötü huylu olduğu büyük ölçüde anlaşılabilir. Prostat kanseri şüphesi olursa, prostat biyopsisi yapılarak kesin tanı konulabilir" ifadelerini kullandı.

İKİ TEDAVİ ŞEKLİ VAR

Bu hastalıkta tedavinin medikal ve koruyucu tedavi ile cerrahi tedavi olmak üzere iki ana başlık altında değerlendirildiğini dile getiren Op. Dr. Mehmet Necmettin Mercimek, şunları kaydetti: "Medikal ve koruyucu tedavide prostat hastalığı olanların yiyecek ve içeceklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Alkollü, asitli, gazlı içeceklerden ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmaları önerilir. Özellikle soğuk havalarda çok dikkatli olunmalıdır. Şikayetlerin arttığı dönemlerde sıcak oturma banyoları oldukça faydalıdır. Prostat hastalarının kabız kalmaması önerilmektedir. Kabızlık, şikayetleri daha çok artırarak idrar yapmayı güçleştirebilir. Prostat büyümesinde genellikle ilk olarak ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Cerrahi tedavide ise İyi huylu prostat tedavisinde kesin tedavi, cerrahi yöntemle sağlanır. Çünkü ilaçlar çoğu zaman yeterli değildir. Yıllarca ilaç kullanan bir hasta, ilacı kestiği gün tedavi açısından başa dönmüş demektir. Yani bu tedaviler yapıldığı gün etkilidirler. Cerrahi tedaviler de genel olarak açık ve kapalı yöntemler olmak üzere iki gruba ayrılır. Bunlar açık ameliyatlar ile kapalı ameliyatlar. Açık ameliyatlarda genellikle 100 gramdan daha büyük prostatlar için uygulanır. Hastanede yatma süresi 5-7 gündür. Kapalı ameliyatlarda ise Bu operasyonlardan 3 tanesi şu an için gündemdedir. Bunlarda Plazma Kinetik Yöntemi, TUR- Prostat ve Greenlight-Lazer Prostatektomidir. Plazma Kinetik Yöntemi ameliyat sırasında ve sonrasında görülen komplikasyonları azaltmak için geliştirilmiştir.  Ameliyat süresini kısaltır, kanama minimaldir. Hastanede kalma süresini kısaltır. Hastanemizde de güvenle uygulanan bu yöntemin kullanımı hızla artmaktadır. TUR- Prostat da ise  "Rezektoskop" denilen optik bir cihazla penisten mesaneye girilir. Mesane boynunu tıkayan prostat dokuları, elektrik akımı ile küçük parçalar halinde kesilir ve vücuttan çıkartılır. Greenlight-Lazer Prostatektomi ise genellikle küçük prostatlarda ve ameliyatın risklerini kaldıramayacak kadar yaşlı hastalarda tercih edilen bir yöntemdir." ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?