depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Rahim ağzı kanseri iki dakikada bir can alıyor

Rahim ağzı kanseri iki dakikada bir can alıyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Uğur Ekinci, dünya genelinde 2 dakikada bir kadının, rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. HPV testinin ücretsiz olarak yapıldığına dikkat çeken Kayıkçıoğlu, "Kadınların muayene, smear ve HPV testini yaptırmayı ihmal etmemesi çok önemlidir" dedi

Erken evrede belirti vermediği için saptanma olasılığı düşük olan yumurtalık kanserinde, ilk ameliyatın başarı oranı hastanın yaşam süresinde belirleyici oluyor. Jinekolojik kanserler arasında görülme sıklığı açısından ikinci sırada yer alan yumurtalık kanserinde yaşam kaybına çok fazla rastlanıyor. Genellikle 50-70 yaş arası kadınlarda görülen bu hastalık, geliştiği hücre tipine göre adlandırılıyor. Erken dönemde hiçbir belirti vermediği için fark edilmesi güçleşiyor. İlk belirtiler ortaya çıktığında hastalık çevre organlara yayılmış oluyor.

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Uğur Ekinci de bu konuya dikkat çekerek, “Yumurtalık kanseri, kadın kanserleri arasında en sıkıntılı tür. Dört hastadan üçünde tanı ileri evrede konuyor ve bu hastalarda başarı oranı, diğer kanserlerden çok düşük oluyor” dedi.

Tedavide altın standart ameliyat!

Op. Dr. Uğur Ekinci, tedavide altın standardın ameliyat olduğunu, devamında da kemoterapi sürecine geçildiği belirterek, “Yumurtalık kanserinin tedavisi ameliyatla yapılıyor. Eğer yapılan ilk operasyonda geride tümör kalmayacak şekilde kanserli hücreler temizlenebilirse ortalama 10 yıllık yaşam beklentisi yüzde 60’a yükseliyor. Geride 1 santimden küçük tümör kaldığında, bu oran yüzde 30’a düşüyor. 1 santimden büyük tümör kalması halinde ise böyle bir beklenti olmuyor. Bu nedenle ilk ameliyat büyük önem taşıyor. Yapılan bir çalışmada ameliyat başarısı, geride 1 santimden büyük tümör kalmaması olarak tanımlandığında Avrupa’da ilk sırayı yüzde 63 başarı oranıyla Belçika alıyor. Yani her 10 hastanın altısında tümör büyüklüğü cerrahi sonrasında 1 santimin altına düşürülebiliyor. İngiltere, Kanada ve İspanya’da ise bu oran yüzde 10. Yani her 10 kadından dokuzunda başarılı ameliyat yapılamıyor” diye konuştu.

Rahim ağzı kanseri

Rahim ağzı kanserine de dikkat çeken Ekinci, şöyle konuştu: “Dünyada her yıl 500 bin kadın, önlenebilir hastalıklar kategorisinde yer alan rahim ağzı kanserine yakalanıyor. Gelişmiş ülkelerde uygulanan tarama programları sayesinde, bu hastalık erken evrede kolaylıkla saptanabiliyor. Kadın kanserleri arasında öyle bir tanesi var ki, dünyada önlenebilir hastalıklar arasında yer alıyor. Bunun için kadınların düzenli sağlık kontrolünün yanı sıra en az üç yılda bir PAP smear testi ya da beş yılda bir HPV DNA ile birlikte PAP smear testi yaptırması gerekiyor. Ayrıca hastalığa yol açtığı belirlenen HPV virüsüne karşı geliştirilmiş bir aşı da bulunuyor. ABD, İtalya, İngiltere, Kanada, İspanya, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde bu aşı, genel aşı takviminde yer alıyor.  Her yıl dünya genelinde 500 bin kadına serviks yani rahim ağzı kanseri tanısı konuluyor. Gelişmiş ülkelerdeki tarama programları sayesinde hastalığın görülme sıklığı ve ölüm oranlarının azalması ise iyi haber. Rahim ağzı kanserinin nedeni HPV enfeksiyonu olarak kabul ediliyor. Op. Dr. Uğur Ekinci, serviks kanserinin erken dönemde belirti vermeyebileceğini söyleyerek, “İlerleyen dönemlerde kötü kokulu kanama, cinsel ilişki sonrası vajinal kanlı akıntı, adet döneminin ağrılı ve uzun olması, idrarda zorlanma ve yanma, kanlı idrar, kabızlık, kasık ve bel ağrısı, halsizlik, kemik ağrısı, kilo kaybı gibi belirtiler ortaya çıkabiliyor. Tanıda altın standart servikal dokudan alınan örneğin değerlendirilmesi yani PAP smear testi!Biyopsinin hangi durumlarda yapılması gerektiğinin kararı da bu testin sonucuna göre veriliyor. Tanının ardından hastalığın yayılımını görmek için pelvik muayene, sistoskopi (mesane ve üretrayı incelemek için yapılan görüntüleme) ve proktoskopi (rektumun, endoskopi cihazı ile ayrıntılı olarak incelenmesi) gibi yöntemlere başvuruluyor.”

Metastaz yapabiliyor

Op. Dr. Uğur Ekinci, sınırlı bölgede kalan bir tümör için o bölgenin cerrahi olarak tamamen çıkarılabileceğini veya lokal radyoterapi verilebileceğini ifade ederek, “Tedaviye başlanmadan önce hastalığın evresinin iyi saptanması gerekiyor. Çoğu hastada, cerrahi ve radyoterapi birlikte uygulanıyor. Radyasyon tedavisi alan hastalar genellikle düşük dozda kemoterapi de alıyor. Bu, radyoterapinin etkisini güçlendiriyor. Çünkü rahim ağzı kanseri; uterus, vajina, vulva gibi yakın dokulara metastaz yapabiliyor. Öte yandan lenfatik yayılımla uzak organlara da yayılabiliyor. Nüks oranı yüzde 30 olan bu hastalık, çocuk sahibi olmayı isteyen hastalarda erken evrede saptanırsa organ koruyucu cerrahi işlem, kanserli dokuyu da içine alacak şekilde uygulanıyor” şeklinde konuştu. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?