Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

TAJEV cihaz hediye edecek Türk

TAJEV cihaz hediye edecek  Türk

Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cem Demirel, Ordu Devlet Hastanesi doğum salonlarında kullanılmak üzere, doğumda bebeğin kalp atımlarını takip edecek kardiyotokografi (NST) cihazı hediye edileceğini açıkladı.

TAJEV Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cem Demirel, kadın sağlığı konusunda ülkemizde yıllardır eğitim faaliyetleri ve sosyal sorumluluk projeleri yürüten bir sivil toplum kuruluşu olduklarını söyledi. 6-7 Eylül 2019 tarihleri arasında Ordu’da eğitim programı düzenleneceğini belirten Demirel, “TAJEV, sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında ‘Sadece Benim İçin' sloganıyla ilki 2008 yılında Bingöl'de, daha sonra sırası ile Şanlıurfa, Birecik, Rize, Çanakkale ve Hatay'da sağlık çalışanlarına ve Halka ücretsiz eğitimler vererek, tarama çalışmaları düzenlemiştir. Bu bağlamda TAJEV, 6-7 Eylül 2019 tarihlerinde Ordu ilimizde görev yapan sağlık çalışanları ve sahada gebelik ve doğum ile ilgilenen tüm personelimize bilgilerinin tazelenmesine yönelik bir eğitim programı ile sosyal sorumluluk projesi bünyesinde yola çıkmıştır. Gebelikte anne ve bebeğin takibi, karşılaşılan tıbbi problemlerin yönetimi, doğumun sağlıklı bir şekilde takibi ve sonuçlandırılması, annenin ve bebeğin gerektiği durumlarda resüsitasyonu (yeniden canlandırılması) son derece temel, temel olmakla birlikte tekrar tekrar sağlık çalışanlarına hatırlatılması ve bilgilerinin tazelenmesinin sağlanması gereken konulardır. Ümit ediyoruz ki her gün karşılaşma durumunda olduğumuz ve hayati önem arz eden gebelik-doğum problemlerinde, meslektaşlarımız bu program ile tekrar bilgilerini tazeleme fırsatı bulacaklardır” dedi.

Ücretsiz eğitim ve kanser tarama çalışması yapılacak

Projenin ikinci halkasını yine kadın sağlığının önemli bir ayağını oluşturan gebelikten korunma yöntemleri ve kadın kanserinde tarama programları oluşturduğunu belirten Demirel, “Bu noktada TAJEV, yine hem sağlık çalışanlarına güncel bilgileri aktaracak, hem de bizzat yöre halkının bu konularda bilinçlenmesini sağlayacak bilgi aktarımında bulunacaktır. Bu proje kapsamında Sağlık Bakanlığı KETEM TIR’ları ile halka ücretsiz meme kanseri ve rahim ağzı kanseri tarama testleri de yapılma fırsatı doğacaktır. Yine kadın sağlığını önemli şekilde etkileyen endometriozis hastalığı hakkında farkındalık yaratmaya yönelik yöre halkına eğitici bilgiler verilecek ve bu hastalığın belirtileri, tedavi yöntemleri ve kadın sağlığına yönelik etkileri anlatılacaktır” diye konuştu.

Ordu Devlet Hastanesi'ne cihaz hediye edilecek

Proje kapsamında zor ve üst uzmanlık isteyen cerrahi gereksinimi olan hastalara ziyaret süresince vakıf bünyesindeki hocaların desteğiyle cerrahi hizmet sunulacağını ve büyük illere transferi zor olabilecek hastalara yardımda bulunulacağını belirten Demirel, Ordu Devlet Hastanesi doğum salonlarında kullanılmak üzere, doğumda bebeğin kalp atımlarını takip edecek kardiyotokografi (NST) cihazı hediye edileceğini bildirdi.

Demirel, program ile ilgili detaylara www.sadecebenimicin.org web sitesi üzerinden ulaşılabileceğini de ekledi. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?