Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Uzmanlardan korona uyarısı… EL TEMİZLİĞİNE DİKKAT!

Uzmanlardan korona uyarısı…  EL TEMİZLİĞİNE DİKKAT!

Koronavirüse yakalanmamak için yapılabilecekler hakkında bilgi veren Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, virüse yakalanmamak için el temizliği ve hastalığı kapmış insanlarla temastan kaçınmanın çok önemli olduğunu söyledi.   

Koronavirüslerin soğuk algınlığından ağır akut solunum sendromu gibi daha ciddi hastalıklara neden olabilen bir virüs türü olduğunu belirten Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, “Koronavirüsler hayvanlardan bulaşarak insanlarda hastalık yapabilirler. 31 Aralık 2019’da Dünya Sağlık Örgütü Çin’in Vuhan şehrinde sebebi bilinmeyen zatürre vakaları bildirmiştir. 7 Ocak 2020’de etkenin insanlarda daha önce görülmeyen yeni bir tür koronavirüsü olduğu tespit edilmiş ve hastalığa COVID-19 adı verilmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti, Singapur, İran, Tayland, Japonya, Hong Kong, Güney Kore veya İtalya’da bulunmuş olan kişiler ile kesin tanı almış kişilerle yakın teması olan kişiler olası vaka olarak kabul edilmekte ve kesin tanı konulabilmesi için ülkemizde de karantinaya alınmaktadır” dedi.

KİRLİ ELLERLE GÖZ-BURUN VE AĞZA TEMAS RİSKLİ 

“Ülkemizde referans laboratuvarlarda çok kısa süre içerisinde PCR yöntemi ile virüse tanı koyabilmek mümkündür.” diyen Doç. Dr. Enginyurt, “Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir” şeklinde konuştu.  

BELİRTİLERİ ATEŞ-ÖKSÜRÜK-NEFES DARLIĞI

Hastalığın virüse etkili bir tedavisi bulunmadığını ifade eden Doç. Dr. Enginyurt, “Hastanın genel durumuna göre gerekli destek tedavisi uygulanmaktadır. Bazı ilaçların virüs üzerindeki etkinliği araştırılmaktadır. Ancak şu an için virüse etkili bir ilaç yoktur. Virüsün kuluçka süresi 2 gün ile 14 gün arasındadır. Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir” diye konuştu.  

VAKALARDA YÜZDE 2 ÖLÜM VAR 

Her hastanın hayatını kaybetmediğini dile getiren Doç. Dr. Enginyurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Elde edilen veriler doğrultusunda ileri yaş ve eşlik eden hastalığı (astım, diyabet, kalp hastalığı gibi) olanlarda virüsün ağır hastalık oluşturma riski daha yüksektir. Bugünkü verilerle hastalığın %10-15 olguda ağır seyrettiği, yaklaşık %2 olguda da ölümle sonuçlandığı bilinmektedir.”

VİRÜSE YAKALANMAMAK İÇİN NE YAPMALI?

Koronavirüse yakalanmamak için yapılabilecekler hakkında da bilgi veren Doç. Dr. Enginyurt, sözlerini şöyle tamamladı: “Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs (2019-nCoV) için de geçerlidir. Bunlar; el temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir. Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir. Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 metre uzakta bulunulmalı). Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.” KAAN ÖZEL-ÖZEL HABER

HERKES MASKE TAKMALI MI?

Maske konusuna da açıklık getiren Doç. Dr. Enginyurt, “Bugün için ülkemizde sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek yoktur. Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanması önerilmektedir” dedi.

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?