Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

665 BİN TONLUK REKOLTE TÜRKİYE’Yİ PEŞKEŞ ÇEKMEKTİR

665 BİN TONLUK REKOLTE TÜRKİYE’Yİ PEŞKEŞ ÇEKMEKTİR

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklanan 665 bin tonluk 2020 tahmini fındık rekoltesine bert tepki vererek, “Ben bu 665 bin tona hadi oradan diyorum. Adı, makamı, mevkisi ne olursa olsun Türkiye’yi uluslararası sermayeye peşkeş çekenlerin hepsi utanmazdır.” dedi.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel CHP Ordu İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında “Fındıkta oynanan oyunun son sahnelerine gelmiş bulunuyoruz. Bugünleri aylar öncesinde görerek uyardık. Serbest piyasada 26 TL’lere ulaşan ve TMO’nun 24 TL’den 20bin ton için satışa çıktığı ve 400 bin ton alıcı başvurusu olan fındığı günler içerisinde 19 TL’lere düşürenler kimlerdir? Biz bunu yapanın Ferrero ve Türkiye’deki ayak takımı olduğunu defaatle ifade ettik. MHP milletvekili ve AK Parti Ordu Milletvekili ayrıca FETÖ’cü bir şirketin oyunlarından bahsettiler. Geçen hafta bu konuyu bir araştırma önergesi ile TBMM’nin gündemine getirdim. Orada ne MHP milletvekili ne de AK Parti adına konuşan milletvekili bu FETO konusunu orada dile getirmediler. Bu iki vekil önergeme ‘evet’ oyu vermesine rağmen kendi parti gruplarının ‘hayır’ oyu vermesi ile önergemiz reddedildi. Yani eller halk için değil Ferrero için kalkmıştır.” diye konuştu.

FERRERO KAHKAHALAR ATIYOR

 

Adıgüzel sözlerini şöyle sürdürdü: Tarım Bakanı dün Ordu’ya geldi. Maalesef ülkemin Tarım Bakanı bu kartelin önünü açacak ve uluslararası şirketlere yağdanlık yapacak şekilde psikolojik sınır olan 600 bin tonun çok üzerinde 665 bin tonluk yapay bir rekolte açıkladı. Şu anda Ferrero kahkahalar atıyor. “Biz bile ancak 600bin diyebildik, Tarım Bakanı 665 bin ton dedi” diye. Ben bu 665 bin ton diyen  bakana diyorum  Hadi oradan, hadi oradan! Sizler ahlaksızsınız. Adı, makamı, mevkisi ne olursa olsun bu şekilde Türkiye’yi uluslararası sermayeye peşkeş çekenlerin hepsi utanmazdır. Atatürk’ün Nutkunun son bölümü olan Gençliğe Hitabe’den bir bölüm okumak istiyorum. “Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde olabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini müstevlilerinin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler.” Atatürk 100 sene önce bugün gelinen noktayı söylemiş.”

25 LİRANIN ALTI VATANA İHANETTİR

 

Türkiye’de fındık fiyatı için 2 rakam oluştuğunu belirten Adıgüzel, “Serbest piyasada olan halkın fiyatıdır ve o 26 TL’dir. Bir de devletin fiyatı vardır. O da TMO’nun en son piyasaya sattığı fındık fiyatı olan 24 TL’dir. Biz de millet ile devletin ortasını bulduk 25 TL dedik.  Bizim de katkı sunduğumuz çalışmalarla, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’deki siyasi parti genel başkanları içinde ilk ve tek olarak, fındık fiyatı için en az 25 TL demiştir. Tarım Bakanı Ordu’ya gelerek rekolte 665 bin ton diyor. Peki fiyat ne? Onu ben açıklayamam Cumhurbaşkanı açıklar diyor. Sen kime hizmet ediyorsun? Düşük fiyat açıklanması için ortam mı yaratıyorsun? Bu bir tuzak. Şu saatten sonra 21, 22, 23 TL leri birileri telaffuz ederse bilin ki bu Erdoğan’ın kendi oyunudur. İyi polis kötü polis numarasını oynamayın. 25 TL’nin altında rakam telaffuz etmek vatana ihanettir.” dedi.

 

ENGİNYURT SORUMLULUKTAN KAÇAMAZ

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’un açıklamalarına de değinen Adıgüzel, “MHP milletvekili Cemal Enginyurt dün akşam bir TV programında kendisinin dikkate alınmadığını, toplantılara çağrılmadığını ifade ederek “Biz siz ne ettik?” diyor. 1 hafta önce Mecliste araştırma önergemde konuşmama cevap vermek için kürsüye çıktığında sözleri aynen şöyleydi: “Biz inanıyoruz ki Sayın Cumhurbaşkanı da Sayın Bakanlar da bizi her daim dikkate alıyorlar. Ama Sayın Adıgüzel sen hiçbir zaman dikkate alınmayacaksın.” Aradan 1 hafta geçmeden kendisi şu anda dikkate alınmadığını söylüyor. AK Partili milletvekilleri kendi aralarında toplantı yaptıklarında ben dedim ki “hadi beni çağırmıyorsunuz MHP milletvekilini çağırın” daha sonra ikinci toplantıya MHP’li vekillerin çağırıldığını ancak bu defa da Sayın Enginyurt’un katılmadığını öğrendim. Dolayısıyla, bir yandan muhalefet gibi bir yandan da iktidar gibi davranamazsınız. MHP milletvekili olarak “hükümet fiyat açıklasın” diyemezsiniz. Siz zaten hükümetsiniz. Neden sorumluluğu başkalarına havale ediyorsunuz. Güya sarayın haberi yokmuş. Erdoğan’a düzgün aktarılmıyormuş. Biz de 2 senedir anlatıyoruz siz de. O halde Erdoğan’ın anlamakta mı sorunu var? Sizin anlatmakta mı sorununuz var?” diye sordu.

GİTTİĞİNİZ HER YERDE KOVALARIZ

 

Adıgüzel sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarım Bakanı zannetmesin ki “Ben Ordu’ya geldim 665bin ton rekolte açıkladım, gittim. Artık beni kimse bulamaz” buradan söylüyorum, Türkiye’nin her yerinde Karadenizli var. Gittiğiniz her yerde kovalarız. Bu ülkenin emeğini de kimseye yedirmeyiz. Kendi çoluğumuzun çocuğumuzun rızkını yabancılara dağıtmaya kalkanın boğazına yapışırız. Millete ikiyüzlü davranan bazı siyasetçiler de yarın Ordu sokaklarında gezebilmek istiyorsa aklını başına alsın.”

 YÜKSEK FİYAT VERMEMEK İÇİN SEBEP YOK

 

Adıgüzel sözlerini şöyle tamamladı:” TMO’nun geçen yıl 16,5 TL’den aldığı fındığı piyasada önce 21 sonra da 24 TL’den satması üzerine arada kazandığını kendisine fındık satan üreticiye dağıtmasını önerdim. Bunun üzerine bazı siyasetçiler çıkıp “Sen doktorsun doktorluktan kazandığın parayı millete dağıt” gibi abuk sabuk savunmalara girdiler. Sanki ben bir kamu kurumuyum. Kamu kurumları kar marjı gözetmez. Anayasanın ve kanunların hükümleri “devlet üreticinin ürettiğinin karşılığını alabilmesi için gerekeni yapar diyor.” Tarım kanunda Gayri Safi Milli Hasılanın %1 tarıma destek olarak kullanılır” diyor. Oysa hiçbir zaman yıllık 0,5’i geçmedi. Bu hesapla hükümetin şu an üreticiye 175 milyar TL borcu var. Kayıtlı üreticiler üzerinden üretici başına 290 bin TL borcu var. Devletin üreticiye borcu varken, üretici üzerinden yaptığınız karı şu sıkıntılı salgın günlerinde neden üreticiye dağıtmıyorsunuz? Her yere teşvik dağıtıyorlar bir tek üretime gelince yok. Baca filtresi olmadığı için üretimi durdurulan termik santrallere hükümetin 1 yılda verdiği teşvik 1 milyar 100 milyon TL. Yani kapalı termik santrale teşvik veren hükümet fındık üreticisine veremiyor öyle mi? Madem fındık üretici üzerinden ettiğiniz karı üreticiye dağıtmayacaksınız, o halde o karı fiyat teşekkülünde kullanacaksınız. Depolarda fındık yok, elinizde para var, fındığa büyük talep var. Biliyoruz ki şu anda o kartelin depolarında da fındıktan üretilmiş mamül kalmadı. O halde bu sene yüksek bir fiyat vermemek için hiçbir sebep yok. 25 TL nin altında fiyat açıklamak vatana ihanettir. Fetocuların oyununa çanak tutup sahte rekolte açıklamak da Fetocularla kol kola girmektir. Nokta.”

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?