Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ADIGÜZEL’DEN HODRİ MEYDAN

ADIGÜZEL’DEN HODRİ MEYDAN

Ferero firmasının fındık kırma tesisi kurmak için Ordu’da Cumhurbaşkanlığı üzerinden yer aradığı yönündeki ifadelerini yineleyen CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, iktidar partisinin 3 milletvekilini konuyu tartışmak üzere canlı yayına davet etti.

Geçen hafta gündeme getirdiği sorularına cevap alamadığını ifade eden CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Geçtiğimiz günlerde Ferrero firmasının Ordu’ya bir fındık kırma tesisi ve stratejik depolama alanı kurmak istediğinin bilgisini vermiş bununla ilgili olarak da Cumhurbaşkanlığı’ndan üst düzey bir yetkilinin Ordu’ya gelerek Organize Sanayi Bölgesinde yer aradığını ifade etmiştim. Bu konuyu birkaç kez TBMM Genel Kurulu’nda dile getirdim. Ordu’da başta Ordu Valisi olmak üzere bazı siyasilerin konudan haberdar olduğunu da ifade ettim. Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın Ordu ziyareti sırasında konunun kapalı kapılar ardında gündeme geldiğini ancak kamuoyunun konu hakkında bilgilendirilmediğini de aktardım. Ordu’da fındık kırma işi yapan birçok firmanın, manavın ve ihracat firmalarının durumdan tedirgin olduğunu, fındık sektörünün en azından bu ayağının ağırlıklı olarak bizde olduğunu ve bu ayağın da kaybedilmesiyle beraber fındığın tamamen yabancı sermayeye terk edileceğini kaydettim. Bunlara bir cevap gelmedi.” dedi.

 

 CANLI YAYINDA KONUŞALIM

“Eğer ben yalan konuşuyorsam Adıgüzel yalan konuşuyor desinler. Yok doğru ise bu konunun tarafları nedir?” diye soran Adıgüzel, “Bunları da ifade ettim ancak yine bir cevap gelmedi. Sadece AKP İl Başkanı bir açıklama yaparak Ordu’ya bu konuda bir ziyaretin olmadığını söylemiş. Arkasından da CHP’ye bir takım laflar etmiş. Benim de adımı anarak söylediğim şeylerin yalan olduğunu söylemiş. Her şeyden önce AKP’nin il başkanı benim muhatabım değil. Benim muhatabım oradaki 3 milletvekili. Bu işin kolayı var, onlar 3 kişi olsun ben tek olayım bir canlı yayına çıkalım. Hodri meydan diyorum. Daha önceden bir iki kez bütün Cumhur İttifakının milletvekillerine hodri meydan demiştim. Şimdi yine AKP’nin 3 milletvekiline hodri meydan diyorum. Gelin Ordu’ya böyle biri gelmiş mi gelmemiş mi ve fındık üzerinde oynanan oyunları beraber masaya yatıralım. Geçmişten bugüne ne olmuş hepsini hep beraber konuşalım. Halkımız da kararını buna göre versin.” şeklinde konuştu.  

 

 

BİLMİYORSA ÜZÜNTÜ VERİCİ

AKP il başkanına bin üzüldüğünü aktaran Adıgüzel, “Ben isim veriyorum, Ordu Valisi biliyor diyorum, bazı siyasiler biliyor diyorum. Ordu’da bu sektörde olan firmalar biliyor diyorum. Fakat kendisi bilmiyor ise bu onun adına üzülecek bir şey. Çünkü Ordu’da AKP’nin eş il başkanı var ki o Ordu Valisidir. AKP’nin fahri il başkanı Ordu Valisi biliyor da resmi il başkanı bilmiyorsa bu da onun adına üzülecek bir şey. Demek ki onun da haberi yok. Ben böyle birinin Ordu’ya geldiğini ve Ferrero firması için yer aradığını tekrar söylüyorum.” dedi.  

 

YABANCI SERMAYEYE DEĞİL TEKEL OLUŞMASINA KARŞIYIM

Ordu’ya yapılacak yatırıma karşı olmadığını vurgulayan Adıgüzel sözlerini şöyle sürdürdü: “Elbette yabancı sermaye gelsin yatırım yapsın. Bizim talebimiz şu. Gel buraya entegre tesis kur, çikolata üret. Buna biz karşı değiliz ki. Bizim karşı olduğumuz firmanın vagonculuk işine giriyor olması. Yani fındığı alacak kıracak kendi ihtiyacını da karşılayacak ama üstüne bir de tedarikçi durumuna gelecek. Ordu’da sadece fındık kırma alanında 7.000-7.500 kişi çalışıyor. Buna manavları da dahil ederseniz 10.000’in üzerinde insan işsiz kalacak. Bu yapacağı tesiste böyle adam falan çalışmayacak. Robotik bir tesis olacağı için en fazla 100 teknisyen çalışır.  Bu tesisle Ferrero firması fındıkta tamamen belirleyici olacak. Biz buna karşıyız. Yoksa gelsin çikolata sanayinde bir firma yapsın buna karşı değiliz. Hatta Sağra burada yıllar içerisinde kan kaybetti. Gelsin Sağra’yı satın alsın, işler hale soksun daha da büyütün. İnsanımız ekmek yesin. Biz buna karşı değiliz. Ben ne söylediğimi biliyorum. Ben hayatım boyunca halktan ve Hak’tan yana oldum. Hiç rantın önünde eğilmedim. Ranttan beslenenler bize laf söylerlerse vız gelir tırıs gider.”                                              

 

BÖLGEDE DE OLMAMALI

Hükümetin tarım politikası da olmadığını aktaran Adıgüzel, Ferrero’nun kurmak istediği tesisin sadece Ordu’da değil Giresun ve Samsun da dahil olmak üzere bölgede kurulmaması gerektiğini. Burada kurulacak tesisin sektörün Türkiye’nin elinden çıkmasına neden olacağını sözlerine ekledi.  Hasan Cem Özel     

 

                                                         Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?