Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
  • HABERLER
  • SİYASET
  • Ceza tebligatı gönderildi, kararları değişti CHP’LİLERDEN SKANDAL HAREKET!

Ceza tebligatı gönderildi, kararları değişti CHP’LİLERDEN SKANDAL HAREKET!

Ceza tebligatı gönderildi, kararları değişti  CHP’LİLERDEN SKANDAL HAREKET!

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi, inşaatı durdurulan Belde Evler için olağanüstü toplandı. Belde Evler inşaatının durdurulmasına ilişkin yapılan itirazların görüşüldüğü toplantıda, CHP dışında tüm partiler, itirazların reddedilmesine karar verirdi. CHP’liler, şirketin kendilerine gönderdiği tebligat nedeniyle karar katılmadıklarını bildirdiler.

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi, İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Hukuk Komisyonu’nun 18.07.2019 tarihli Altınordu ilçesi Kirazlimanı Mahallesi 1/1000 ölçekli imar planı değişikliğine yönelik itirazlar için verilen 4 itiraz dilekçesini görüşmek için dün olağanüstü topladı. Toplantı itirazlara ilişkin hazırlanan komisyon raporunun okunmasıyla başladı. Yapılan itirazlarda mağduriyetlerin giderilmesi istendiği belirtilen raporda; “İlimiz, Altınordu ilçesi Kirazlimanı Mahallesi, 4941 ada 1 nolu parsel üzerinde tanımlanan hükme, Köksal Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Sevinç Akçevre, Erke Giyim Tkes. Tur. İnş. Gıda San. Tic. Ltd. Şti. ve Engin Türkeli tarafından askı süresi içerisinde toplam 4 itiraz dilekçesi gelmiş olduğu anlaşılmış olup ilgili dilekçelerde; UIP-102.169 Plan İşlem Numaralı, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliğine yapılan itirazın kabulü işlemin iptali, bahse konu imar planı değişikliğinin tekrar değerlendirilerek, mağduriyetlerin giderilmesi talep edilmiştir” denildi.

KOMİSYON REDDEDİLMESİ YÖNÜNDE KARAR VERDİ

Komisyon üyeleri meclis kararının kamu yararı amacı taşıdığı nedeniyle itirazların reddinin uygun görüldüğü belirtilen raporda, şu ifadelere yer verildi: “Söz konusu parselde, ileriye dönük telafisi mümkün olmayan zararların önlenmesi gerektiği, konut kullanımından dolayı alana gelecek nüfusun gelecekteki ihtiyacı olan kentsel, sosyal ve teknik altyapı alanlarının bulunduğu bölge içerisinde ayrılıp ayrılmadığının plan ve açıklama raporunda belirtilmemesi, sahil kesimlerinde yüksek emsal oranları ve yüksekliği serbest bırakılması kararlarının silueti bozucu nitelikte olduğu, kamu yararı ve planlama ilkelerine aykırılık teşkil ettiği, ülkemizde 2023 yeni şehircilik vizyonu kapsamında her şehrin; sağlıklı, güvenli, akıllı, çevreci, dinamik bir yapı içerisinde yatay mimariyi esas alan ve insan odaklı bir planlama ve uygulama anlayışıyla gelişmesinin sağlanması hedeflenmekte, şehirlerimizin kimliğini canlandıran, sosyal dokuyu dikkate alan, yatay mimariyi esas alarak mahalle kavramını öne çıkaran  bir şehircilik anlayışının ve ‘İnsan Odaklı ve Yatay Mimariyi Esas Alan Planlama’ anlayışının uygulanmasının hedeflendiği, gerçeklerine ve çevre yapılaşma kararlarına aykırılık teşkil ettiği, alınan Meclis kararının kamu yararı amacı taşıdığı anlaşıldığından, itiraz dilekçelerinin komisyonumuzca reddi uygun görülmüştür.”

YÜKLENİCİ FİRMA TEBLİGAT GÖNDERDİ

CHP Belediye Meclis Üyesi Ertuğrul Yüksel, raporun okunmasının ardından söz alarak, söz konusu şirketlerin kendilerine tebligat gönderdiği, bu nedenle meclis üyelerinin baskı altında olduğu söyledi. Şirketin meydana gelecek zararın belediye meclis üyelerinden talep edileceğini belirten Yüksel, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz çok katlı binalara temelden karşıyız. Ancak bazı sorularımız olacak. Bu meclis üyelerinin parti gözetmeksizin zan altında olduğunu görüyorum. Çünkü daha önce çok katlı binaların durdurulması ya da yapılmaması noktasında bir karar alındı. Doğru bir karar, onaylıyoruz. Ancak bu binalara, bu özel amaçlı proje alanlarında çok katlı binalara ruhsat verilmiş. Bu ruhsatları kimler vermiş? Hangi belediye vermiş? Hatta burada meclis üyeleri arasında 20’ye yakın önceden karara iştirak edip, yeniden seçilmiş arkadaşlarımız var. Şimdi yüklenici firma buradaki meclis üyesi arkadaşlarımıza tebligat gönderdi. Tebligatta özetle diyor ki; belediye bu tazminatı ödemezse ben meclis üyelerinden alırım diyor. Biz seçilmiş belediye meclis üyeleriyiz. Neden tebligatlarla karşı karşıya kalalım? İkincisi; bu ruhsatları verenlerin hiç mi kabahati yok? Bu ruhsatı veren belediye başkanı ve meclis üyeleri zan altında değil mi? Neden bize zulüm edilecek? Bu ruhsatları vererek, bu insanları yola çıkarttınız. Yola çıkan insanlar bu doğrultuda yatırım yaptı. Haklı olarak buralardan daire alan ‘ne olacak’ diye soruyor. Bir mağduriyet var. Biz bunu sonradan öğrendik; belediye bu işin içerisindeymiş. Yüzde 22,5 hissesi varmış ve satılan dairelerin paralarını da belediye makbuz keserek tahsil ediyormuş. Burada ciddi tazminatların ortaya çıkacağı öngörülüyor. Bu tazminatları belediye meclis üyeleri olarak biz niye ödeyelim?” dedi.

HUKUK DEVLETİNİN GEREĞİ NE İSE YAPILACAK

Gerçekleştirilen olağanüstü meclis toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Biz burada halkımızın anayasal hakkını korurken, şehrimizin çevresel önemini de gözetmek durumdayız. Bir yanlış yapıldıysa, bunu da düzeltmek zorundayız. Bu konuda meclisimiz daha önce aldığı isabetli kararla bunu en güzel bir şekilde yansıttı. İnanmıyorum ki meclisimizin bundan sonra da alacağı kararlar bu yönde olacaktır. Biz hukuk devletiyiz ve bunun gereği neyse o yapılacaktır. Devlette devamlılık esastır, ama hatalarda devamlılık esas değildir. İlimizin sahilinde böyle bir konutun yapılamayacağı bir yerde karar alınmıştır. Burası halkımızın anayasal hakkı olan kıyılar onların hakkı olan bir yer. Bunu biz devam ettirirsek bahsedilen tazminatlar çok daha yüksek olacak. Ordu halkı ödeyecek bunu. Yanlışın ve zararın neresinden dönülürse kardır. Arzumuz bir hukuk devleti çerçevesi içerisinde yanlışı en az zarar ile çözmektir. Bu konuda bizlere sonsuz destek veren tüm meclis üyelerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YÜKLENİCİ FİRMA YAPTIĞI İŞİN DOĞRULUĞUNU İSPAT ETMELİ

Yüklenici firmanın tazminat talep etmesi için yaptıkları işin doğru olduğunu ispat etmesi gerektiğini kaydeden Güler, “Meclis burada sunulduğu şekliyle bizim tarafımızdan getirilen bir önergeyi değerlendiriyoruz. Burada bir karar aldık ve bu kararın gereğini yapıyoruz. Burada size dokunacak olan bir şey düşünmüyorum. Kaldı ki bu bir süreç. Biz bu süreci takip ediyoruz. Bizden tazminat talep etmeleri için onların da yaptıklarının doğru olduğunu ispat etmeleri gerekir. Yani yapılan işlemlerin doğru olması gerekir ki, sizden ve bizden bir şeyler istesinler. Ordu, hepimizin. Ordu sadece Orduluların da değil, tüm Türkiye’nin. Dolayısıyla bu güzelliklerden, bu kaynaklardan bütün halkımız faydalanacak” şeklinde konuştu.

CHP DIŞINDA HERKES RET YÖNÜNDE EL KALDIRDI

Yapılan görüşmelerin ardından oylamaya geçildi. AK Parti, MHP, Saadet Partisi (SP) ve Büyük Birlik Partisi (BBP) meclis üyeleri, itirazların reddi yönünde el kaldırırken, CHP’li meclis üyeleri ise itirazların kabulü yönünde el kaldırdı. İtirazlar oy çokluğu ile reddedilirken, CHP’nin tutumu herkesi şaşırttı. MUSTAFA KIRLAKEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?