Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
  • HABERLER
  • SİYASET
  • FATSA’NIN DEVRİMCİ BELEDİYE BAŞKANI TERZİ FİKRİ’Yİ HATIRLAMAK

FATSA’NIN DEVRİMCİ BELEDİYE BAŞKANI TERZİ FİKRİ’Yİ HATIRLAMAK

FATSA’NIN DEVRİMCİ BELEDİYE BAŞKANI TERZİ FİKRİ’Yİ HATIRLAMAK

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Ordu Büyük Şehir Belediye Başkan Adayı Volkan Atılgan, “Benim adaylığım tüm sol değerleri yücelten ortak bir adaylıktır. Tüm sol mahallenin ortak paydasıyım.” dedi.

Bugün Türkiye’nin yerel yönetimde Ovacık örneğini konuştuğunu ifade eden Türkiye Komünist Partisi (TKP) Ordu Büyük Şehir Belediye Başkan Adayı Volkan Atılgan, “Ancak Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’ndan 40 yıl önce halkçı,  katılımcı, yerinden yönetilen, şeffaf ve denetlenebilir belediyeciliği hayata geçiren Ordu’nun tüm Türkiye’ye mal olmuş bir değeri var. O değerin adı Fikri Sönmez. Nam-ı diğer terzi Fikri Sönmez. Dolayısıyla Fatih Mehmet Maçoğlu’ndan 40 yıl önce halkçı belediyeciliği modellemiş bu değerli büyüğümüzü yeniden Ordu’muza hatırlatmak istedim. Bu vesile ile de benim adaylığımın tüm sol değerleri yücelten ortak bir adaylık olduğunu ifade etmek istiyorum. Ben tüm sol mahallenin ortak paydasıyım. Ben sadece TKP’nin değil tüm sol değerleri yükselten bir adayım. “ dedi.                      

DİĞER ADAYLARIN TOPLAMINDAN DAHA FAZLA OY ALDI

Terzi Fikri hakkında da bilgi veren Türkiye Komünist Partisi (TKP) Ordu Büyük Şehir Belediye Başkan Adayı Atılgan, “1938 yılında Fatsa’nın Kabakdağ köyünde doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra ailesinin geçimine katkıda bulunmak için bir terzinin yanında çıraklığa başladı. Yaşamının sonraki bölümünde geçimini terzilik yaparak sağladı. 60’lı yıllardan itibaren TİP içerisinde çeşitli kademelerde görev aldı. Bu yıllarda yükselen gençlik mücadelesine katıldı. Özellikle Karadeniz bölgesinde emekçilerin ve yoksul köylülerin örgütlenmesinde çalıştı. Samsun’dan Trabzon’a kadar gerçekleştirilen “Fındıkta Sömürüye Son” mitinglerinin hem örgütleyicisi, hem de bizzat konuşmacısıydı.1979 yılında yapılan belediye seçimlerinde, diğer tüm partilerin aldığı toplam oydan fazlasını alarak belediye başkanı seçildi. Halkla beraber Fatsa’yı yaşanır bir yer haline getirmeye çalıştı. Halkın yönetime katılımı egemenleri dehşete düşürdü. Demirel, 50’den fazla insanın öldüğü Çorum olaylarında bile, “siz asıl Fatsa’ya bakın” diyordu. 12 Eylül darbecileri tarafından atıldığı zindanda yaşamını yitirdi.” diye konuştu

HALKIN ONAYI OLMAYAN HİÇBİR İŞ YAPILMIYORDU

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Ordu Büyük Şehir Belediye Başkan Adayı Volkan Atılgan, sözlerini şöyle tamamladı: “ Terzi Fikri döneminde Fatsa’da ilk iş olarak Halk Komiteleri’nin oluşturulmasına girişildi. Fatsa, sorunları, nüfusu ve toplanabilme özellikleri bakımından 11 birime ayrıldı. Yapılan ilk toplantılarda halkın gizli oy, açık sayım esasına göre komite üyeleri seçildi. Seçilen komite üyelerinin görevleri, halkın sorunlarının takipçisi olma, Belediye çalışmalarını denetleme, Belediyece karşılanan ihtiyaç maddelerinin dağıtımı vb. işlerdi. Halkın belediye yönetimine katılımı komite üyeleriyle sınırlı kalmadı. İki ayda bir yapılan halk toplantılarıyla Fatsalıların yönetime doğrudan katılımı sağlanmaya çalışıldı. Bu toplantılarda tartışılarak son şekli verilen “Belediye Çalışma Programı” doğrultusunda yapılan işler Belediye Başkanı ve görevlilerce halka anlatıldı, yapılan eksiklikler ve yanlışlar açıkça tartışıldı; önemli hataları görülen komite üyeleri halk tarafından görevden alındı. Öte yandan bu toplantılar aynı zamanda ülke sorunlarının tartışıldığı meclisler haline getirilmeye çalışıldı. Yirmi bin nüfuslu Fatsa’da, bu toplantılara beş bin yetişkin insan katılıyordu. Belediye’nin aldığı tüm kararlar halkla tartışılıyor, halkın onayı olmayan hiçbir iş belediye tarafından yapılmıyordu.” ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?