Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

GÜLYALI’YI ÖTEKİLEŞTİREN BİR TAVRIMIZ YOK

GÜLYALI’YI ÖTEKİLEŞTİREN BİR TAVRIMIZ YOK

Altınordu ile Gülyalı arasında tartışma konusu olan eski gümrük alanı ile ilgili açıklama yapan Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, Gülyalı Belediyesi’nden çok daha önce alanla ilgili resmi kurumlara başvuruda bulunduklarını belirterek Gülyalı Belediyesi’ni ötekileştiren bir tavır içinde olmadıklarını söyledi.

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören tartışma konusu yapılan Turnasuyu bölgesinde 20 yıldır âtıl durumda bulunan arazi üzerinde Altınordu Belediyesi tarafından yapılacak prestij projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Hazine tarafından yapılan ihale sonucu Altınordu Belediyesine 30 yıllığına irtifak hakkı kiralanarak tahsisi gerçekleştirilen arazi üzerinde yapacakları projenin sadece bir ilçenin, bir belediyenin değil topyekûn Ordu’nun ve Orduluların projesi olduğunu ifade eden Başkan Tören, “Bu proje topyekün bir Ordu kalkınma projesidir. Bu alanın sahibi Maliye Hazinesine bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’dür. Söz konusu taşınmazın Büyükşehir Belediyemiz ve Gülyalı Belediyesi’nin müsaadesine bağlı bir taşınmaz olmadığının hususen altınız çizerim. Şehrimizin ekonomisinin, turizminin, sosyal kalkınmasının değil aynı zamanda bölge kalkınmasının ve Türkiye’de ki turizmin canlanmasına vesile olabilecek bu şehrin ihtiyacı olan altyapının gerçekleşmesi adına atılmış bir adımdan, bir iradeden bahsediyoruz” dedi.

 

PROJEYİ GÜLYALI’YA SUNACAĞIZ

 

“Mevcut alana yapacağımız projemizi Büyükşehir ve Gülyalı Belediyesine sunacağız.” diyen Tören, Turnasuyu’nda bulunan arazinin 20 yıldır âtıl durumda olduğunu, Milli Emlak Genel Müdürlüğünce daha önce 3 defa satışa çıkarıldığını, söz konusu araziye Ordu’nun yeni cazibe merkezi ve çekim merkezi yapmak üzere talip olduklarını belirtti.

 

GÜLYALI BAŞVURMAMIŞKEN BAŞVURDUK

Altınordu Belediyesi olarak arazinin tahsisi için Gülyalı Belediyesi’nin resmi makamlara hiçbir başvurusu ya da girişimi yokken kendilerinin ilgili kurumlara başvurduklarına işaret eden Başkan Tören, “Tahsis sürecinde her şeyin yasalar çerçevesinde usul ve hukuk kurallarına uygun ve aleniyet içerisinde gerçekleşti. Tüm bu işlemler ilgili yasalar dahilinde ve aleniyet içerisinde, usul ve hukuk kurallara uygun bir şekilde ve gerekli hukuki ve idari prosedürler takip edilerek gerçekleştirilmiş olup söz konusu arazinin hiçbir kişi, kurum ya da kuruluşun elinden alınması gibi bir durum asla söz konusu değildir. Gülyalı Belediyesi’nin bir taşınmazına el koymadık, müdahale etmedik. Aksine 20 yıldır kenarda duran bir yeri şehrimizin sosyal yaşamına, ilimizin turizmine ve Ordu’nun stratejik planına katkı sağlayacak insanımız için bir faydaya dönüştürecek ve tur operatörlerinin bugün ilimizi ziyaret ettiklerinde gelebilecekleri ve memnuniyetle ayrılacakları bir sosyal yaşam merkezi haline getireceğiz. Biz burayı turizme, Gülyalı ekonomisine Altınordu’nun sosyal yaşamına farklı bir alternatif olsun diye şehrimizin dokusuna uygun mimari ile şehrimize kazandıracağız. Dolayısıyla burası ile yaklaşımımızda Gülyalı Belediyesini ötekileştiren bir tavır içinde değiliz. Ordu turizmi ayaklansın belki hedefimiz Kabadüz’de ve Çambaşı’nda bir konforu yakalayacak mekanlar için belki de Aybastı’da yatırım yapmak için cesaretliyiz.  Biz birlikte büyüğüz. Ve biz birlikte büyürsek başarırız.“ diye konuştu.

 

AMACIMIZ İSTİHDAM SAĞLAMAK

Ordu ve Orduluların refah ve mutluluğunun her türlü görüş ve düşüncenin üstünde olduğunu belirten Başkan Tören, bu alanı bir cazibe merkezi haline getireceklerini belirterek projeyle ilgili şu görüşlere yer verdi: “Böyle bir projeyi yapmaktan gayemiz, oluşturacağımız cazibe merkezi ile ilimiz turizmine canlılık kazandırmak, insanımıza yeni istihdam alanları açmak, şehrimizi turizmde, kültürde, iktisadi teşebbüslerde çekim merkezi haline getirmek suretiyle insanımıza hizmet ve şehrimize vizyon kazandıracak değerler yaratmaktır. Bütün bunları yaparken bütün şehir eşit hizmet düsturu ile hareket ediyoruz. Bizim için Ordu ve Orduluların refahı, mutluluğu, konforu, gelecek tasavvuru her türlü anlayış ve düşüncenin üzerindedir.”

BU ŞEHRİN TEMEL SORUNLARINDAN BİRİ GÖÇ

Proje üzerinden bir ayrılık çıkarmaya çalışanlara da sert çıkan başkan Tören, “Gülyalı’lı dostlarımızla biz akrabayız, biz komşuyuz biz ayrıca Ordu üst kimliğinin birer parçasıyız.” diyerek Altınordu Belediyesi tarafından yapılacak projeyle oluşturulacak istihdama da dikkat çekti. Başkan Tören “Bu şehrin temel sorunlarından biri göçtür.  Bugün çok değerli Gülyalılı hemşehrilerimizin yüzde 60’ı ilçemize katma değer sağlıyor. Neredeyse yarısından fazlası ilçe sınırlarımız içinde bir mükellef, istihdam yaratıyor. Ekmek veriyor, ekmek kazanıyor. Şehrimizin gelişmesine katkı sağlıyor. Biz akrabayız, biz komşuyuz biz ayrıca Ordu üst kimliğinin birer parçasıyız. Biz o bölge insanın kalkınmasını, artık göçün durması ve bu şehrin sadece bu kaygılardan uzak hafta sonu geldiğinde diğer yarımız olan gurbetteki insanlarımızın geldiğinde, büyükşehirlerden gelen insanlarımızın yurda döndüğünde oradaki konforu kendi şehirlerinde, bugün onları var eden anne, baba, dede ve aileleriyle birlikte aynı zamanda şehrimize turizm amacıyla gelen konuklarımıza daha iyi şartlarda, uzaklarda gördüğümüz ama memleketimizde hayalinden öte geçemediğimiz tesisleri kazandırmak için bir hayalimizi gerçekleştirmek adına bir adım ortaya attık.” şeklinde konuştu.  

BEN BU ALANI RANTA AÇMADIM

Tören sözlerini şöyle bitirdi: “Ben bu alanı toplu konuta açmadım. Başka bir amaca yönelik bir plan çalışması içinde değilim. Belki de Karadeniz turizmine Türkiye turizmine katkı sağlayacak bir destinasyonda bir cazibe merkezi oluşturmak için büyük bir bütçe ile bir yük altına giriyoruz, yani bir yük paylaşımından bahsediyorum. Orada istihdam edilecekler dışarıdan gelmeyecek. Biz burayı turizme, Gülyalı ekonomisine Altınordu’nun sosyal yaşamına farklı bir alternatif olsun diye şehrimizin dokusuna uygun mimari ile şehrimize kazandıracağız. Dolayısıyla burası ile yaklaşımımızda Gülyalı Belediyesi’ni ötekileştiren bir tavır içinde değiliz.” ORDU OLAY

 

 

 

 

 

 

 

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?