Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

İşte vefa budur

İşte vefa budur

Prof. Dr. İsmet Ertaş ‘vefatıyla içimde bir boşluk oluşturdu, sanki hayat dengem bozuldu’ dediği yakın arkadaşı Doktor Ahmet Hamdi Engür ile ilgili oldukça ilginç ve sıra dışı bir kitap hazırladı.

Ordu’nun ilk hekimlerinden biri olan ve 2016 da 90 yaşında iken vefat eden Opr. Dr. Ahmet Hamdi Engür adını taşıyan kitapla ilgili bilgi veren Prof. Dr. İsmet Ertaş (90),  “Ordu’nun kültür tarihinde yeni bir çağı başlatan Ordu Özel Lisesi, 17 Kasım 1947 Pazartesi günü öğretime başladı. Ahmet Engür’ü bu tarihten sonra tanıdım. Ben, merkeze bağlı Turnasuyu köyünden, o Eyüplü köyünden gelmişti. Değişik ortamlardan gelen bireylerin oluşturduğu toplulukta doğal olarak köylüler birbirlerine daha çok yakınlık duyarlar. Biz de yakınlaştık ve arkadaş olduk. Edebiyat öğretmenimiz, Türk Edebiyat Tarihinde silinmez izler bırakan bazı edebiyatçılarımızın hayatlarını ve eserlerini araştırıp inceleyerek sınıfta o konuda konuşma yapmaları için ödev vermişti. Bu bağlamda ben Evliya Çelebi’yi, Ahmet de Gevheri’yi hazırlayıp anlatacaktı. Ahmet çok iyi hazırlanarak Gevheri’yi anlattı. Bu nedenle arkadaşlarımızdan Kenan Odabaş ona “Gevher Ahmet” adını taktı. Sınıfımızdaki diğer Ahmet’ten ayırt edici olan bu isim benimsendi ve kısaca “G Ahmet”e dönüştü.” dedi.

İyi arkadaş kardeşten ileri oluyor

Arkadaşlıklarının İstanbul Üniversitesi’nde iken de devam ettiğini aktaran Prof. Dr. Ertaş, “Üniversiteden mezun olduktan sonra farklı illerde görev yaptık ama gözden uzaklık arkadaşlığımızı zayıflatmadı. Ben İzmir’de Ege Üniversitesinde iken o da askerliğini İzmir’de yaptı ve yine bir yıl kadar yakın olduk. İnsan akrabalarını seçme şansına sahip değil ama arkadaşlarını seçebiliyor. İyi arkadaş, kardeşten daha ileri oluyor. Yalnız kaldığım zamanlar bazen arkadaşlarımı düşünür, onlarla birlikte yaşadığımız olayları yeniden yaşar mutlu olurum. Candan arkadaşlarımdan biri olan Ahmet’in aramızdan ayrılması ile bende bir boşluk, bir eksiklik oluştu. Sanki hayat dengem bozuldu. Onun insanlığını, gerçek arkadaşlığını, anılarını geleceğe aktarmak için bu kitabı hazırlamaya başladım. Arşivimde kalanlarla aklımda kalanları bir araya getirdim. Onun oldukça iyi bir özgeçmişini yazmak için eşinden ve evlâtlarından bilgi derlemek için formlar hazırlayıp gönderdim. Bu konuda en çok kızı Neylan Engür Ökmen bana yardımcı oldu.” diye konuştu.

Dilerim köklerini aydınlatıcı bir ışık olur

Ahmet Engür’ün güçlü bir hafızası bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Ertaş, “Ben kendi cep telefonumun numarasını ezberleyemedim ama o, arkadaş ve akrabalarının telefon numaralarını, cep defterine değil hafızasına yazardı. Hafızasına çok güvendiği için olmalı, bana yardımcı olmak için didinen kızı Neylan Hanım, onun yaptığı görevleri, yaşadığı önemli olayları belgeleyen bir dosyasını arşivinde bulamadıklarını söyledi. Hafızasındaki kayıtları ise beraberinde götürdüğü için özgeçmişindeki bilgileri tarihleyemedim. “Söz uçar, yazı kalır” sözünün değerini bu vesile ile gençlere hatırlatmak isterim. Elimden geldiğince iyi bir belge olmasına çalıştığım bu kitabın aziz arkadaşım Ahmet Hamdi Engür’ün torunlarına, torunlarının torunlarına, köklerini aydınlatıcı bir ışık olmasını gönülden diliyorum.” şeklinde konuştu. YASİN ÇANAKÇI-ÖZEL HABER

Kutu… kutu… kutu….

Aynı zamanda ‘bir zamanlar Ordu’ kitabı

Prof. Dr. İsmet Ertaş tarafından hazırlanan Ahmet Hamdi Engür kitabı sadece bir biyografi kitabı değil. İçerisinde Ahmet Hamdi Engür’ün öz geçmişi, soy ağacı, arkadaşlarının hatırlarının yanı sıra bol boy fotoğrafların bulunduğu kitap aynı zamanda bir zamanların Ordu’sunda eğitim almanın ne kadar güç şartlarda yapıldığını, imkansızlıkların ne kadar büyük boyutlarda  olduğunu buna rağmen insanların ne kadar büyük bir ümit ve azimle hayata sarılarak güçlükleri aşmak için ne müthiş bir gayret gösterdiğini de anlatıyor. O sebeple sadece Ahmet Hamdi Engür’ün ailesine değil nereden geldiklerini unutmak istemeyen tüm Ordululara hitap ediyor.        

 

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?