Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Kentler yaşanmaz hale gelmiştir

Kentler yaşanmaz hale gelmiştir

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, “Kentlerimiz, sahil ve arazi yağması, kirletilmiş doğa, tüketilmiş su kaynakları, hava ve ses kirliliği ile beton yığınına dönüştürülerek yaşanmaz hale getirilmiştir” dedi.

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, seçim için açıklanan projelerde insan ve doğa uygunluğunun olmadığını belirterek, rantçı ve betoncu belediye istemediklerini söyledi. Poyraz, “Kentin yönetimi olarak belediye, en başta kentin yapılandırılması ve imarı ve bunun planlanması demektir. Günümüzde planlamanın rant paylaşımını esas aldığı, merkezi hükümetin dayatmalarıyla, imar komisyonları tarafından, yerli ­yabancı tekellerle ve onlarla içli­ dışlı mafyanın bilgi ve müdahalesine açık ama halktan gizli olarak, günübirlik ve tepeden inme kararlaştırıldığı bilinir. Kentlerimiz, sahil ve arazi yağması, kirletilmiş doğa, tüketilmiş su kaynakları, hava ve ses kirliliği ile beton yığınına dönüştürülerek yaşanmaz hale getirilmiştir” diye konuştu.

Çevre korunmuyor, rant öne çıkarılıyor

 Doğanın korunmadığını ve kentler halkın çıkarlarına göre doğayı koruyarak inşa edilmediğini vurgulayan Poyraz, “Ne kent dokusu ne de çevrenin korunması önem taşımış; kentleri üst üste sel basarken, betonlaşma rantı uğruna milyonlarca ağaç kesilip su kaynakları kurutularak dört bir yan yağmaya açılmıştır. Oysa halkın yaşam alanı olan kent halkındır, gelişmesi ve yenilenmesinin planlanması da en başta kent halkının sorunudur. Kentin planlanması, insanı ve doğayı esas alarak ve kent halkının ihtiyaçlarından hareket ederek, doğanın tahribini değil korunmasını gözeterek halka açık yapılmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Ortak kararlar alınmalı

“İnsan ve kent halkının çıkarları, halkçı belediyeciliğin tüm politika ve uygulamalarına yön veren birinci önceliktir.” diyen Poyraz, halkçı belediyeyi önemsediklerine dikkat çekerek, “Çevrenin korunmasıysa halkçı belediyeciliğin vazgeçilmez bir amacıdır, çünkü çevrenin tahribinin insanı vuracağı tartışmasızdır. Bu nedenle, havası ve suyuyla doğanın ticarileştirilmesine ve tahribine yönelik her türlü girişim, yatırım ve atıklarla mücadeleden taviz verilemez. Planlama ve uygulamalarda halkın katılımı ve denetim esas olmalı” şeklinde konuştu.

Tarihi-kültürel değerler korunmalı

Altınordu ilçesi Taşbaşı Mahallesi’ndeki iki çeşmeyi örnek gösteren Poyraz, şöyle konuşru: “Taşbaşı Mahallesi’nde karayolu kenarında tarihi iki çeşme önce görünür hale getirildi ama kaderine terk edildi. Oysa kültürel-tarihi değerlerimizi korumak isteselerdi çeşmeler tamamen ortaya çıkarılıp çevresi düzenlenebilirdi. Ama böyle bir niyetleri yok.”  ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?