depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Sağlığı finansman sistemine soktular

Sağlığı finansman sistemine soktular

CHP 27. Dönem Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, sağlıkla ilgili yaptığı değerlendirmede; “Sağlık sistemini finansmanla dönen bir sisteme soktukları için, finans öncelikli bir yapıyla karşı karşıyayız. Modern ülkelerde koruyucu sağlık sistemi ön plandadır. Bizim sağlık hizmetini hem daha kaliteli, ulaşılabilir hale getirmemiz lazım” dedi.

CHP’den 25’inci dönem Ordu Milletvekili olan, 27. Dönem Milletvekili adayı Dr. Mustafa Adıgüzel, 24 Haziran’da yapılacak olan seçimlerle ilgili açıklamalarda bulundu. İlk olarak partilerin milletvekili listesini değerlendiren Adıgüzel, “En iyi liste bizim liste diyorum. Hakikaten ben bunu iddialı şekilde söylüyorum. Zaten 7 Haziran ve 1 Kasım’da iki tane seçim ve arkasından yapılan referandumda sahadan olan ekibimizle yine devreye giriyoruz. Arkalarına genç arkadaşlarımız da takviye edildi ve güzel bir liste oldu. Diğer listelerde daha büyük bir hayal kırıklığı var. Rakibimiz olan iktidar partisinde de böyle daha büyük bir karmaşa var. Emek verip de beklenti içerisinde olan arkadaşlarımız, hizmet etme noktasında fırsat bulamadıkları için üzüntüleri var ama bu tür tartışmalar her zaman olur. Bizim partimizde üye olan yukarda olan başkanından milletvekiline kadar herkes en iyisini yapmanın çabası içerisindedir. Dolayısıyla ben buradaki kırgınlıkların kısa süre içerisinde geçeceğini düşünüyorum. Listenin tamamını gördüğümüzde en iyi listenin kendimizde olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

 

Film yeni başlıyor

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimlerde 4 aylık milletvekili geçmişinin bulunmasına da değinen Adıgüzel, şöyle konuştu: “Bunu ben Ordu’ya ve Türkiye’ye olan bir aşk hikayesi olarak yorumlarsam, 7 Haziran’ı bu aşk filminin fragmanı olarak değerlendirip esas film şimdi başlıyor demek lazım. İnşallah ben Ordu ile ilgili hayallerimi, yapmak isteyip de yapamadıklarımı bu dönemde yapmak istiyorum. Onu görüyorum. Vatandaşın sevgisini ve sempatisini görüyorum. Fırsat verilir de milletvekili seçilirsem yarım kalan bu hayallerimi tamamlayacağımı düşünüyorum. Önceleri sadece vatandaşın kenarına, köşesine kadar gelmişti ancak artık direkt cebine ve evin içerisine giren kimsenin, “aman canım sende” diyemeyeceği bir noktaya geldi bu ülke. Ordu’nun sorunları tarım sektöründen tutun, yola ve sağlık hizmetlerine ve ülkenin diğer adalet ve eğitim hizmetlerine baktığınız zaman ötelenebilecek, göz ardı edilebilecek noktayı geçmiş durumda. Bunları çözerken yandan siyaset yapmayacağız, damardan siyaset yapacağız.Fındıksa kardeşim bunun taban fiyatı olacak. Yok şuraya devredelim, yok buraya devredelim şundan finanse edelim çiftçiyi oyuncak haline getirmeyeceğiz. Bunu artık Sayın İnce de zaten bahsetti.  15 lira taban fiyat verince zenginleşecektir. Geçmiş dönemi incelerseniz söylem geliştiren, bir şeyler ve çözüm üretmeye çalışan ve halkın bu konudaki taleplerini dile getirmeye çalışan tek partinin CHP olduğunu görürsünüz. Diğerlerinin karikatürlere konu olacak ifadeleri oldu. İktidar partisi milletvekillerinin, “şu kadar olmazsa kendimi yakarım” gibi. Bunlar hiçbir şey ifade etmiyor. En azından biz fındık çalıştayımızı, yürüyüşümüzü yaptık. Cumhuriyet Halk Partisi olarak sorunları çözme noktasında madde madde sıralayarak şunları yapmamız gerektiğini ifade ettik. Kendimiz kapalı bir alanda çalışma şekli ile değil de bunu paydaşları ile yani üreticisiyle, manavına, ticari sektöründen herkesle ziraat odaları, üniversiteleri ile bir araya gelip çözümler üretmeye çalıştık. Yönetim kademesinde olup da bunu direkt icara noktasında olursak bunun nasıl çözüldüğünü bütün coğrafyaya göstereceğiz bu konuda iddialıyız. Üreticinin de bu konuda bize el vermesi lazım. Yandan siyaset değil ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız. Öteleyecek bir durum kalmadı. Fındıkta böyle, tarımda böyle, adalette böyle, eğitimde böyle yaşamın her alanında böyle. Bize Türkiye’de ihtiyaç var.”

 

Vatandaşla sağlık arasında bir duvar olmamalıdır

Doktor olması nedeniyle sağlıkta yaşanan sorunları da açıklayan Adıgüzel, “Yıllardır kangren olan bir sağlık yapısı var. Bu pansuman tedbirleriyle götürülmeye çalışıldı. Sosyal Güvenlik Kurumları’nın birleştirilmesi, ilaç alımları ile ilgili bir takım kolaylıklar oldu. Bunlar olumlu gelişmelerdi. Ancak daha sonra bu iş biraz ticarileşmeye başladı. Özel hastanelere gelen uygulamalarla hatta devlet hastanesine gelen uygulamalarla iyice bir ticarileşti. Önceleri sırayla diyorlardı ancak şimdi hem sırayla hem parayla hale geldi. Köprüde diğer hizmet sektörlerinde işte yolda böyle hizmeti yapıp vatandaşa finanse edecek bir hizmet yarattılar. Bunu şimdi sağlık sisteminde de yapmaya çalışıyor. Mesela şehir hastaneleri; hastaneyi yapacak, beş kuruş para ödemeyecek. Sen hasta oldukça ödeyeceksin onu. Nasıl sağlanacak bu döngü. Döngü sağlanamayacaksa gene siz karşılayacaksınız bu döngüyü. Sağlık sistemini finansmanla dönen bir sisteme soktukları için burada öncelik olan sağlık değil de finans öncelikli bir yapıyla karşı karşıyasınız. Modern ülkelerde korucu sağlık sistemi ön plandadır. İşte Küba bu işi böyle aşmıştır. Bizim 60’lı yıllarda sosyalleştirme yasasıyla bu işler böyle aşılmıştır. Önce hasta olmayacağız, hasta olmayı engelleyecek şeyler yapacağız. Bunların çözümü noktasında da kimseye engel koymayacağız. Vatandaşla sağlık arasında bir duvar olmamalıdır. Bu parayla da olan duvar olabilir, başka şeylerle de olabilir. Bunların en iyi bilen bir kişi olarak ki; bunun finansman yönüne yönelmiş, işin sağlık hizmeti kalitesi yönünden çıkmış bir yapıyla karşı karşıyayız. Sağlık hizmetini hem daha kaliteli, hem ulaşılabilir hale getirmemiz lazım” şeklinde konuştu. CAHİT TÜRCAN-ÖZEL HABEREtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?