Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

TARIMIN VE HAYVANCILIĞIN MERKEZİ ORDU OLACAK

TARIMIN VE HAYVANCILIĞIN MERKEZİ ORDU OLACAK

SP Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı İdris Naim Şahin, “Ülkede gıdada sıkıntı baş gösterdi. O halde biz Ordu olarak hem organik hem de kültürel tarımda rol almalıyız. Bunu hem kendi insanımıza hem de ihtiyacı olan pazarlara acilen arz etmek durumundayız. Ondan da öngörülenden fazla miktarda kâr dahi edebileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Saadet Partisi (SP) Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı İdris Naim Şahin, yerel seçim çalışmalarını sürdürüyor. Mesudiye ilçesinde vatandaşlarla bir araya gelen Şahin, hayata geçireceği projeleri anlatıyor. Bu kapsamda tarım ve hayvancılık konusunda projelerinden bahseden Şahin, Ordu’nun tarımın ve hayvancılığın merkezi haline geleceğini açıkladı. Şahin’in konuşmasından satır başları şöyle;

“ORGANİK ÜRETİME GEÇİLMELİ”

Ordu’muzda patates üretiminden fasulye ve mısır üretimine kadar olan bütün ürünlerimizin organik üretilmesi gerekildiğine inanıyoruz. Bunu destekleyeceğimiz konusunda iddialıyız. Bahçede hem tohum ve fideyle yapılan üretim hem de yabani sebzeciliği Ordu’muzda teşvik edeceğiz. Tabi teşvik edeceğiz de ne olacak; bununla ilgili pazarlama ağını kurup, ilimizde üretilen fazla organik ürünleri bozulmadan ihtiyacı olan bölgelere götüreceğiz. İstanbul, Ankara bizim için hedef kitlelerdir ve hedef pazarlardır.  Bunları hayır namına değil, zarar etmeyen kâr getirici işler olarak yapacağız. Alıcısı olduğu müddetçe biz satıcısı olmaya devam edeceğiz.

“SOKAKLAR VE CADDELER MEYVE AÇACAK”

Meyveciliği özendireceğiz ve destekleyeceğiz. Bizim çok güzel meyvelerimiz var. Armut, elma gibi bize has olan meyvelerin aroması ve tadı, başka bölgelerde yok. Yine meyvecilikle ilgili de koruma, depolama, soğuk zincirle onları üretme, satma projelerimizi hayata geçireceğiz. Şahsi mülkiyete konu olmayan, uygun kaldırımlar ve meydanlarda, döküldüğünde kirlilik yapmayan meyvelerin dikimini gerçekleştireceğiz. Oraya dut diktiğinizde çevre kirlenebilir ama bir elma, mandalina, limon ağacı diktiğinizde kirlilik yapmaz. Ne yapar; ağaç olarak dikildiğin de hem bize güzellik verir hem de meyve verir. Biz meyveli ağaçlarla ağaçlandırma yapmak istiyoruz. Yani Fatsa’nın bir sokağından vatandaş geçerken, o ağacın dalından limonu alabilmelidir. Kirazı daldan alabilmelidir. Şehirdeki de kırsaldaki ürünlerle ve ağaç cinsleriyle karşılaşabilmelidir. Sadece süs ağaçları değil, süs özelliği de taşıyan uygun meyve ağaçlarını şehrimize dikmeliyiz. Çok yüksek maliyetli bir iş değil. Sadece biraz titizlik, biraz merak isteyen işler. Korunur mu? Korunur. Her yere dikilince ben bizim çocuğumuzun, gencimizin onu kendi ağacı ve fidanıymış gibi koruyacağına tüm kalbimle inanıyorum.

“YERLİ TOHUM ÜRETİMİ TEŞVİK EDİLECEK”

Yerli tohum maalesef Türk tarımının şu anda kanserojen olmuş konusudur. Adeta ulusal güvenliği tehdit eder bir tehlikeli politikanın sonucundayız. Sonucuna varmadan, son nokta konulmadan biz Ordu’da mısırın, fasulyenin, patatesin, kabağın, domateslerin son tohumları tükenmeden, onları acilen koruyarak çoğaltmamız gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca, bizim yaylalarımızda doğal yetişen bitkilerimiz var. Bunların da sanayiye kazandırılması ve özendirilmesi için daha da üretiminin artması için projemizi hep birlikte hayata geçireceğiz.

“SÜS BİTKİSİ SERALARI KURULACAK”

Süs bitkileri seralarının kurulması da ticari amaçlıdır. Özel sektörümüzü teşvik edeceğiz. Bunların pazarlanmasında da biz belediye olarak rol alacağız. Burası havaalanı imkânıyla özellikle süs bitkisi tüketen başta Rusya olmak üzere bize yakın pazarlar itibariyle uygun bir sektördür. Bununla ilgili bir iki teşebbüs var. Biri Fatsa’da başladı ama başaramadığını ne yazık ki biliyorum. Bizim gurbetteki hemşerilerimizin de Yalova’da ve İzmir’de süs bitkileri yetiştiriciliğinde ve üretiminde uzman olduklarını da biliyorum. Oradan bazı müteşebbis arkadaşlarımızı Ordu’ya davet edip, onların üretimine biz de paydaş olarak, pazarlamasına destek olarak süs bitkileri seralarının kurulmasını da düşünüyoruz. İnşallah hayata geçireceğiz.

“SÜT VE ET ÜRETİMİNE ALIM GARANTİSİ VERECEĞİZ”

Süt hayvancılığı bugün iyice azalma noktasında. Ordu’da neredeyse yeterli ve sağlıklı sütü bulamıyoruz. Süt hayvancılığı çoğaltılmalı.  Et hayvancılığı çoğaltılmalı. Et ve süt üretiminde alım garantisi vereceğiz. Üreticimize; ‘senin ürettiğin süt elinde kalmayacak. Ne kadar üretiyorsan biz belediye olarak alıp, pazarlıyoruz’ diyeceğiz. Bu garantiyle inanıyorum ki et ve süt üretimi bu bölgede yeniden başlayacaktır. Öyle bir pozisyondayız ki, bazı dezavantajları avantaja çevirecek konumdayız. Ülkede gıdada sıkıntı baş gösterdi. O halde biz Ordu olarak hem organik hem de kültürel tarımda rol almalıyız. Bunu hem kendi insanımıza hem de ihtiyacı olan pazarlara acilen arz etmek durumundayız. Ondan da öngörülenden fazla miktarda kâr dahi edebileceğimizi düşünüyorum.

“HAYVANCILIKTA DOĞRUDAN ÜRETİCİLİĞE GEÇECEĞİZ”

Avrupa’dan gelen ırklar tabi ki çoğaldı ama hala bizim kaldıysa yerli ırkımızın bir özelliği vardır; az süt verse de bizim sütümüz daha değerlidir. O hayvanların eti daha değerlidir. 40-50 yıl önce yediğimiz etin, içtiğimiz sütün lezzetini bugün maalesef arar olduk. O ırkları teşvik etmek gerekirse Fatsa Belediye, Ünye Belediyesi, Altınordu Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi olarak biz boş yaylalarda, mekânlarda hayvancılıkta da doğrudan üreticiliğe geçeceğiz.Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?