Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

Torun bu kez balıkçılığı sordu

Torun bu kez balıkçılığı sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun,  balıkçılık için TBMM’ye araştırma önergesi verdi.

Seyit Torun, Türkiye’nin sahip olduğu denizlerinin korunması,  sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması, balıkçılık sektörünün sorunlarının araştırılıp, uzun süreli yönetim strateji ve planlarının ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla TBMM Başkanlığına araştırma önergesi verdi. Torun, üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’nin balıkçılık için çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu, en çok balık üretiminin de Karadeniz’de gerçekleştiğini ifade etti. Torun, önergesi hakkında yaptığı açıklamada; “Dünyada artan nüfus karşısında besin maddelerine olan ihtiyaç su ürünlerinden daha çok yararlanılması kaçınılmaz olmuştur. Özellikle dengeli beslenmenin bilincinde olan ülkeler, denizlerden yüksek oranda yararlanmanın yollarını aramakta, bugünden geleceğe yatırım yapmaktadırlar.”dedi.

Balıkçılık Karadenizlinin vazgeçilmezidir 

Seyit Torun verdiği araştırma önergesinin gerekçesinde; “Karadeniz kıyı arazisi tarıma elverişli değildir. Karadeniz’in kıyı şeridinde yamaçlı arazilerde çay ve fındıktan başka bir ürün yetiştiremeyen Karadeniz insanı için yaşamını idame ettirecek iktisadi faaliyet alanları çok azdır. Bu anlamda balıkçılık önemli ve vazgeçilmez bir alan olarak da öne çıkmaktadır. Son yıllarda Karadeniz’de doğal ve çevresel faktörler nedeniyle balık üretiminde ciddi bir düşüş yaşanmaktadır. 1986 yılında yaşanan Çernobil faciasıyla birlikte denizdeki ekosistem bozulmuştur. Balık türlerine biyolojik olarak yeni türler katılamamaktadır. Denizdeki ekosistemin olumsuz yöndeki değişiminde diğer etkenlerden birisi de, kıyı kaynaklarının yanlış yönetimidir. 1980’li yıllardan itibaren Karadeniz de dâhil olmak üzere deniz kıyı alanları, doğal yapısından uzaklaşarak yoğun bir bozulma sürecine girmiştir. Kentsel alan ve karayolu geçirmek amacıyla denizin doldurulması, şehirlerin ve sanayi kuruluşlarının katı ve sıvı atıklarının denizlere boşaltılması, fındık, çay, tütün ve meyve bahçelerinde kullanılan zirai ilaçların coğrafik şartlar nedeniyle derelere, oradan da denize ulaşması, akarsu ağızlarında ve kıyıya yakın mesafelerde faaliyet gösteren kum-çakıl ocakları, trol ve gırgır balıkçılığının doğru alanlarda yapılmaması, avlanan balık miktarındaki azalışlara duyarsız kalınması bu durumun belli başlı  nedenlerindendir. Hatalı avlanma ve deniz kirliliği balık avlama eylemini, bir iktisadi faaliyet kolu olmaktan çıkartıp, katliama dönüştürmüştür. Son 10 yılda avlanan deniz balıkları türlerinde ve miktarında ciddi bir azalma söz konusudur. Türkiye’deki toplam su ürünleri üretimi 2007 yılında yaklaşık 772 bin tona ulaşmışken, 2014 yılında bu üretim yaklaşık 500 bin tona inmiştir.” ifadelerinde bulundu.

Haber Videosu

0


HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?