Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Yerli kaynaklarla fabrika kurulacak

Yerli kaynaklarla fabrika kurulacak

AK Parti İl Ekonomi İşleri Başkanı Sedat Cesur, işadamlarını 15 yıl alım garantili YEKA yatırım yapmaya davet ederek, “YEKA ile yerli kaynaklarla üretilen fabrikaların kurulması sağlancak” dedi.

AK Parti İl Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Sedat Cesur yaptığı açıklamada, Genel Merkez Ekonomi İşler Başkanlığı tarafından hazırlanan bu ayki çalışmada Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanlarına (YEKA) yer verildiğini söyledi. YEKA projelerinin karşılıklı kazan-kazan prensibine göre dizayn edildiğini belirten Sedat Cesur, kurulacak olan elektrik üretim santraline devlet tarafından 15 yıl boyunca sabit fiyattan elektrik alım garantisi verildiğini söyledi. 1 MW’nin altında kalan tesislerde lisans şartı aranmadığını kaydeden Cesur, Ordulu işadamlarını yatırım yapmaya davet etti.

Sedat Cesur yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “2002 yılında 129 bin 399 GWh olan ve 2016 sonu itibariyle 273 bin 387 GWh seviyesine ulaşan Türkiye’nin yıllık elektrik üretiminin yüzde 49,4’ü yerli kaynaklara, yüzde 50,6’sı ise yabancı kaynaklara dayanmaktadır. Bu durum elektrik enerjisinde ithalata olan bağımlılığımızı gözler önüne sermektedir. AK Parti hükümetleri, söz konusu dışa bağımlılığın azaltılması için yenilenebilir enerji kaynaklarını ön plana çıkartmakta ve kritik bir dönüşüme öncülük etmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretiminin toplam içerisindeki payı 2002 yılında yüzde 26,3 iken 2016 itibariyle yüzde 33,2’ye yükselmiştir. Aynı dönemde rüzgâr enerjisinin payı yüzde 0,04’den yüzde 5,7’ye, güneş enerjisinin payı ise sıfırdan yüzde 0,4’e çıkmıştır. Türkiye, bu alandaki adımlarını büyütmüş ve 2017 itibariyle küresel çapta projeleri hayata geçirmeye başlamıştır. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) projeleri ile kamu tarafından tahsis edilenalanlarda yenilebilir enerji kaynaklı elektrik santralleri ve bu santrallerde kullanılacak ekipmanların ağırlık olarak yerli kaynaklarla üretileceği fabrikaların kurulması sağlanacaktır. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) projeleri sayesinde bir yandan doğayı koruyan, yerli ve yenilenebilir kaynakların elektrik üretimindeki payı arttırılırken diğer yandan bu alandaki ileri teknoloji uygulamaları ve tecrübelerininTürkiye’ye transfer edilmesi sağlanacaktır. Bu sayede, teknoloji kapasitesi ve bilgi birikimi artanTürkiye’nin bölgesinde ve küresel ölçekte söz konusu teknolojileri ihraç eden bir ülke konumuna geldiğine hep birlikte şahit olacağız.” ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?