Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Bereketli toprakları burası

Bereketli toprakları burası

9’uncu Milletlerarası Türk Halk Kültürü Kongresi Ordu’da başladı. Kongreye katılan Kültür ve Turizm Bakanı Prof Dr. Duman Kurtulmuş, “Neresine bakarsanız bakın kainat kitabının en zengin bereketli toprakları burasıdır” dedi.

Her 5 yılda bir yapılan Milletlerarası Türk Halk Kültürü Kongresi’nin 9’uncusu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un da katıldığı açılış programıyla Ordu’da başladı. Bakan Kurtulmuş, Kongrenin açılış toplantısında yaptığı konuşmada, Anadolu’nun kültürel geçmişine ve zenginliğine vurgu yaptı. Anadolu’nun kültürel açıdan fevkalade büyük bir çeşitliğe sahip olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş, “Neresine bakarsanız bakın kainat kitabının en zengin bereketli toprakları burasıdır. Büyük bir zenginliğe sahibiz ve bu zenginlik her alanda bize büyük bir sorumluluk yüklüyor. Bunlardan birisi de bu zenginliği sonraki nesillere, koruyarak, devam ettirerek aktarma zorunluluğudur” dedi.

“Bir tarafımızda Ashab-ı Kehf, bir tarafımızda Meryem Ana var.” diyen Bakan Kurtulmuş, şöyle devam etti:“Bu topraklar 24 büyük medeniyete ev sahipliği yapmış. Troya’dan başlamış Osmanlı’ya kadar büyük bir medeniyet. Her medeniyetten geriye sadece kalıntılar değil yaşayan kültürün içerisine nakşedilmiş olan gelenekler korunmuş ve bugüne kadar gelmiş. Ota Asya’dan getirdiğimiz, Mezopotomya’dan Yakın Doğu’dan gelen Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan gelen ve Anadolu’da var olan kültür hep beraber yoğrulmuş ve bugün Türk kültürü dediğimiz bu zengin son erece çeşitli kültürel zenginlik ortaya çıkmış.”

Bakan Kurtulmuş, Türkiye’nin geçtiğimiz günlerde UNESCO Yürütme Kurulu Üyeliğine seçildiğini hatırlattı ve şöyle devam etti: “Bu büyük bir başarıdır. UNESCO gibi uluslararası bir platformda var olmak söz sahibi olmak önemlidir ama daha önemlisi şu; birileri Türkiye’yi köşeye sıkıştırmaya çalışıyor, siyaseten yalnızlaştırmaya hatta uluslararası alandan izole etmeye gayret ediyor. Yalnızlaşmayacağız, Türkiye’nin yalnızlaştırılmasına müsaade etmeyeceğiz, bütün uluslararası platformlarda gücümüz arttırarak varlığımızı sürdüreceğiz.” 

“Batı’nın da Doğu’nu da Kökleri Bu Coğrafyada”

Türkiye’nin iki asırdır kültürel bağımsızlık mücadelesi verdiğini aktaran Bakan Kurtulmuş, şunları söyledi: “Bizim yerli ve milli kültür derken anlatmak istediğimiz Anadolu toprakları içerisindeki sadece bir tek kültür değil bu coğrafyada var olan bütün kültürel zenginliğe sahip olmaktır. Burada Ashab-ı Kehf de var Aziz Nikola da var, Troya da var Helenistik Dönem de var Bizans da var, Selçuklu da, Osmanlı da var. Batı kültürünün kökleri de bu coğrafyadadır, Doğu kültürünün kökleri de bu coğrafyadadır. Biz kültürleri şuralı buralı diye ayırmadan ama kendi milli kültürümüzün tamamını kuşatarak yolumuza devam ederiz. Ama asla şu anda maddi olarak güçlü olan bir başka medeniyetin kültürünü bizim kültürümüzden üstün bizden daha güçlü olarak kabul etmeyiz. Dolayısıyla milli kültürel bağımsızlıktan kast ettiğimiz zihni kamaşmadan, zihninde kültürel kodlarını değiştirmeden kendi topraklarının kendi ülkesinin kendi milletinin kültürel zenginliğine sahip olmak ve burada bağımsız bir ruha sahip olmaktır. Bütün bu bağısızlıktan kastettiğim kapıları kapatıp sadece kendi içimize dönmek değil kendi gücümüzün kıymetini bilmek ve kendi gücümüz üzerinde, kendi ayaklarımız üzerinde yükselebilmektir.” 

Bakan Kurtulmuş, konuşmaların ardından Kongre için sunulan bildirileri değerlendiren bilim kurulu üyelerine plaket takdim etti, ardından da Kongre kapsamında hazırlanan geleneksel el sanatları sergisini gezdi ve ebru yaptı.

Kongre boyunca 205 bildiri sunulacak

Ulusal ve uluslararası sosyal bilimler camiasında önemli bir yeri olan Kongre için “halk edebiyatı”, “müzik, oyun ve eğlence”, “gelenek-görenek ve inançlar”, “maddi kültür ve genel konular” ile “somut olmayan kültürel mirasın korunması” alt başlıklarında yurt içi ve yurt dışından toplam 396 bildiri başvurusu yapıldı. Bildiriler, akademisyenler ile konuyla ilgili uzmanlardan oluşan bilim kurulunca değerlendirildi ve 205 bildiri kabul edildi.

Türk halk kültürü araştırmalarına dair verilerin ilgili bilim dallarının  yöntemleriyle ve disiplinler arası yaklaşımlarla derli toplu olarak ele alınmasına, bir arada tartışılmasına olanak sağlaması bakımından önemli bir işlevi yerine getiren Kongreye,  Azerbaycan, Çin, Filistin, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım, Kosova, Moğolistan, Moldova, Özbekistan, Rusya, Sırbistan ve Türkmenistan’dan bilim insanları katılıyor.

Bakanlığın, Türk halk kültürü ürünlerinin araştırılması, derlenmesi, arşivlenmesi ve çeşitli bilimsel faaliyetler aracılığıyla değerlendirilmesi adına yürüttüğü çalışmaların en önemlilerinden biri olan Kongre, halk kültürü alanında yaşanan son gelişmeler ile araştırmalara dair verileri bir arada tartışmaya olanak sağlayacak. Kongrede ilk 3 gün bildiriler sunulacak, son gün ise Ordu gezisi yapılacak. ORDU OLAYEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?