Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

DAĞLARI DİZE GETİRİYOR!

DAĞLARI DİZE GETİRİYOR!

Herkesin istediği ancak cesaret gösteremediği dağlara tırmanan, özgüveniyle uçsuz dağları dize getiren birisi… O, 41 yıllık yaşamının son 10 yılını dağcılık sporuna adayan isim. Ordulu milli dağcı Yılmaz Seferoğlu’ndan söz ediyoruz. ‘Milli’lik unvanını da geçtiğimiz hafta 7 bin 134 metrelik Peak Lenin Dağına tırmanarak kazandı ve Ordululara büyük bir gurur yaşattı.

Dağcılık, dağlarda yürüme, tırmanma ve kamp kurmayı kapsayan bir doğa sporudur. Ülkemizde de 1920'li yıllarda başlayan dağcılık sporu, günümüzde federasyonuyla ve kulüpleriyle yaygınlaşmıştır. Ordu’da da dağcılık sporu Ordu Dağcılık İhtisas Kulübü’nün (ODAK) faaliyetleriyle gelişiyor, yaygınlaşıyor ve tanınıyor. Bu kulübün başkanlığını yapan öyle de bir isim var ki; cesaretiyle ve özgüveniyle cambazlara taş çıkartıyor. Gece-gündüz demeden kendini dağcılık sporuna adayan Yılmaz Seferoğlu, birçok tırmanış gerçekleştirdi. İlk olarak 10 yıl önce amatör olarak yaptığı dağcılık sporunda her tırmanışın kendisine kattığı deneyimle milli takımın yolunu tuttu ve Türkiye Dağcılık Federasyonu Yüksek İrtifa Milli Takımı ile 7 bin 134 metrelik Peak Lenin Dağına tırmanmayı başaran Ordulu dağcı Yılmaz Seferoğlu büyük bir başarıya daha imza attı.

Bizde başarılarıyla Ordu’ya büyük bir gurur yaşatan, 7’den 70’e her yaşa dağcılığı sevdiren Yılmaz Seferoğlu ile konuştuk. Biz sorduk o anlattı, o anlattı biz dinledik. İşte Seferoğlu’nun sorularımıza verdiği yanıtlar…

Yılmaz Bey merhabalar. Geçtiğimiz hafta hem kendiniz hem de bizler büyük bir gurur yaşadık. Dağcılık sporunda Ordu ilk kez bir milli sporcu çıkardı. Milli takıma seçilme süreciniz nasıl oldu? (Kolay olmadı diyerek başlıyor anlatmaya;)

Seçim süreci 3 aşamalı olarak gerçekleştirildi. İlk olarak ön değerlendirme süreci yapıldı.  Bu süreçte 2015-2017 yıllarında yapılan tırmanışlara göre 51 aday arasından 16 kişilik Lenin kadrosuna seçildi. Ardından doğal ortam değerlendirmesi yapıldı.  16 aday Aladağlarda yoğun bir tırmanış programına tabi tutuldu. Bu tırmanışlarda adayların teknik yeterlilik, bilgi, beceri, deneyim dereceleri ve ekip uyumları gözlendi. Tüm sporcular çeşitli kriterlere göre tek tek değerlendirildi ve bende ülkemizi yurt dışında Milli Sporcu olarak temsil edebilecek 5 kişilik tırmanış  listesine seçilmiş oldum. Son olarak 5 kişi Ankara Üniversitesinde detaylı bir sağlık taramasından geçirildik. Yola çıkmadan önce tüm sporcularımıza İstanbul Yeditepe Üniversitesi’nde Yüksek İrtifa Fizyolojisi ile çıkılacak dağların rotaları hakkında seminerler verildi.

Gelelim benim ve okuyucularımızın en merak ettiği konuya… (Gülüyoruz.) Tırmanış nasıl geçti, neler hissettiniz?

Tırmanış toplam toplam 22 gün sürdü. İnsanlar 22 gün boyunca tırmandığımızı düşünebilir ama durum böyle değil. Lenin gibi yüksek dağlara çıkarken Aklimatize olmamız yani yüksek irtifaya uyum sağlamamız gerekiyor aksi taktirde sonuçları ölümcül olabilir. Tırmanışımız esnasında Lenin 6 bin 700 metrelerde iranlı bir dağcının kalp krizi nedeni ile öldüğü yine bize yakın bir bölgede tırmanış yapan Federasyon antrenörlerimizden Hakan Coşkun’un Khan Tengri zirve dönüşü 6600 metrelerde fenalaşarak öldüğü haberini almamız morallerimizi biraz bozmuştu. Lenin Ana kampı Aciktash 3600 metrede bulunuyor burada 2 gün dinlenip 4 bin 400 metrede yer alan ileri anakampa çıktık. Burada da 2 gün dinlendikten sonra 5 bin 300 kampına çıkıp çadırlarımızı kurduk ve geceyi burada geçirdik. 5 bin 300 çadırımız artık burada sabit ertesi sabah 6 bin 100 kampına çıkıp bir çadırda burada kurup konakladık sonra tekrar 4 bin 400 kampına inip 3 gün dinlendik. Yüksek kamplarda vücut dinlenemiyor ve istahsızlıktan dolayı beslenmek biraz zor oluyor. İstemesekte yemek zorundayız yoksa zirve hayal olur. 4 bin 400 kampında geçen 3 gün sonunda hava durumuna göre zirve taaruzumuz başladı. Sırası ile 5 bin 300 ve 6 bin 100 de birer gece kaldık ve daha sonra 6 bin 100 deki kampımızı söküp 6 bin 400 metreye taşıdık. Zirveye ne kadar yakın olursak şansımız o kadar fazla. Telsizden zirve için uygun hava koşulllarının olduğu öğrenince 6 Ağustos Pazar günü erkenden yola çıkarak zirve tırmanışını yapmış olduk. Zirve için programa alınan 3 yedek günümüz vardı bu günlerimizi alt kamplarda ve şehirde gezerek kullandık.

Peki zorlukları neler?

Çok yüksekte olduğumuz için hava sıcaklığı genelde eksilerde. Sabah kahvaltımız donmasın diye geceden her şeyi uyuduğumuz tulumun içine atıyoruz, aksi halde aklınıza gelen her şey peynir, ekmek, recel, sarelle vb. sabaha hepsi donmuş oluyor. Botlarımızı dahi poşete koyup çadırın içine alıyoruz yoksa sabaha onlarda donmuş oluyor, bağcıkları bağlanmıyor giyince ayaklarımız ısınmıyor. Kar suyu eritmek için kullandığımız gaz kartuşları dahi donuyor. Yürüyüşlere çok erken saatte başlıyoruz genelde sabaha karşı 04:00 gibi kalkıp 05:00 gibi yola koyulmuş oluyoruz. Zirve günü bu durum 2 saat öne geliyor.

Başka bir 7 binlik tırmanış olcak mı?

Lenin tırmanışını başaranlar bir üst seviye olan Korjenevskaya ve Kommunizma (Somoni) dağlarını tercih ediyorlar. Bu 3 zirve dışında eski Sovyetler sınırında yer alan Khan Tengri ve Pobeda’yı da yapanlar 5 adet 7 binlik sonunda “Kar Leoparı” ünvanını alıyor. Federasyonun 2018 yılında 8 binlik bir zirve ve 2020 yılında Everest planı var. Hepimiz şu an bu sürece adayız, benim şu an bu dağlarla ilgili net bir düşüncem yok.

En büyük hayaliniz nedir?

Dağcılık kariyerinde Alplerin zirvesi 4810 metrelik Mont Blanc’a, Türkiye’de 5 bin 137 metrelik Ağrı Dağının yanı sıra Kaçkarlar’da, Aladağlar’da, Erciyes’de birçok başarılı zirve tırmanışı gerçekleştiren Seferoğlu; hayalim 7 bin metrelik bir zirve yapabilmekti, bunu önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde mutlaka yapmak istiyordum, TDF 2017 yurt dışı tırmanış başvurularını açtığımda fazla umutlu değildim yine de başvurdum ve seçildim, henüz yeni göreve başlamış TDF kadrosunun bu süreci iyi yönettiğini düşünüyorum.

 

YILMAZ SEFEROĞLU KİMDİR?

1976 Ordu doğumlu. İlk orta ve liseyi Ordu’da okudu. Atatürk Üniversitesinde Acil Yardım ve Afet Yönetimi okudu. 20 sene çeşitli takımlarda lisanslı basketbol oynadı. 10 yıldır ilgilendiği dağcılık sporunda özellikle son 2-3 yıl profesyonel birçok tırmanışa imza attı. TDF tarafından verilen 2 yıl süren 8 farklı dağcılık eğitimini başarıyla  tamamladı. Ordu ilinin ilk dağcılık kulübü olan Ordu Dağcılık İhtisas Kulübü (ODAK)’ın kurucu başkanı. 20 yıllık esnaf, evli ve 2 kız çocuğu babasıdır.               

SEFEROĞLU’NUN BUGÜNE KADAR TIRMANIŞLARI

Ağrı Dağı 5 bin 137 metre

Mont Blanc (Fransa Alpleri) 4 bin 810 metre

Dome du Gouter (Fransa Alperleri) 4 bin 304 metre

Kaçkar 3 bin 932 metre

Altıparmaklar (Kaçkarlar) 3 bin 492 metre

Kemerli Kaçkar (Kaçkarlar) 3 bin 562 metre

Verçenik (Kaçkarlar) 3 bin 711 metre

Mezovit (Kaçkarlar) 3 bin 711 metre

Geztepe (Kaçkarlar) 3 bin 760 metre

Demirkazık (Aladağlar) 3 bin 756 metre

Küçük Demirkazık (Aladağlar) 3 bin 425 metre

Kızılkaya (Aladağlar) 3 bin 767 metre

Kaldı (Aladağlar) 3 bin 734 metre

Emler (Aladağlar) 3 bin 723 metre

Alaca (Aladağlar) 3 bin 578 metre

Davlumbaz (Aladağlar) 3 bin 475 metre

Allahüekber Dağları 3 bin 125 metre

Erciyes Dağı 3 bin 917 metre

Karagöl Dağları 3 bin 107 metre

Razdelnaya (Kırgizistan) 6 bin 448 metre

Peak Lenin (Kırgizistan) 7 bin 134 metre

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?