depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

İSTİKRAR ABİDESİ

İSTİKRAR ABİDESİ

Orduspor takımında yıldızı parlayan Orduspor takımından bir süper lig takımına transfer olmayı başaran son Ordulu yetenek transfer olduğu Bursaspor takımında 10 yıl forma giydi ve takım kaptanı olan istikrar abidesi Ömer Kılıç futbol hayatındaki anılarını, tecrübelerini Ordu Olay Gazetesi’ne anlattı. Gazetemiz muhabiri Çetin Gümüş’ün sorularını içtenlikle yanıtladı. İşte Ömer Kılıç’ın  sorularımıza verdiği cevaplar.

Nasıl futbolcu oldunuz?

Futbola başladığımda o kadar küçüktüm ki  elimize futbol topunu aldığımız andan itibaren futbolun içerisindeydik. Sülalede futbolcuların olması bize futbolu biraz daha sevdirmeye yol açtı. Onun neticesinde de bu yolda ilerledik. Sülalede rahmetli babam önceden Ordu amatöründe Ocak kulübü ve İdmanyurdunda, amcaoğlu Mahmut Kılıç Orduspor süper ligdeyken oynadı. Yine başka bir amcaoğlu İstanbul’da. Bizim sülalede bir okuyan kısım var birde okumayan futbol oynayan kısım var. Okuyanlar pilot, avukat, mühendis oldu. Futbola Orduspor altyapısında başladım. Bizim zamanımızda junior  takımı vardı ilk defa o zaman kuruldu bizim jenerasyon içerisinden daha sonraki yıllarda bu jenerasyon içinden süper ligde oynayan oyuncuların çıkmasına neden olmuş bir jenerasyon oluştu.     9-10 yaşından itibaren yıldızlar, genç takımlar, amatör takımlar Orduspor derken ilerledik.

Hangi takımlarda oynadınız?

Orduspor, Sökespor, Bursaspor, Çanakkale Dardanelspor, Şanlıurfaspor

Orduspor Yıllarınız ve sonrası nasıl gelişti?

16 yaşındayken kulübün önünde altyapının antrenmanını  kulüp binası önünde beklerken Fikret Ayabakan hoca beni gördü o gün takımın Giresunspor ile hazırlık maçı vardı. Gabara Müslüm ağbi vardı ona git sana forma verecek dedi içeri girdim şaşırdım. 16 yaşındayım  o zaman yetenekli olduğumuz o zamanlardan belliymiş. Rahmetli kaleci Tomic’in olduğu Orduspor’un süper ligden düştüğü sene bende heyecan  üst düzeyde ben yıldız genç takımda oynarken hayal ettiğim  oyuncular arasında maça çıkıyorsun formayı giydim ikinci yarı oyuna girdim. Oyuna girerken tabelayı kaldıran rahmetli babamdı o zaman saha komiserliği yapıyordu o da benim için ayrı bir duygusal yönüydü. Orduspor serüvenimiz yavaş yavaş başladı.17, 18, 19 yaşlarına geldiğimizde tam profesyonel olduk. Daha sonraki senelerde üst düzey performans gösterince bir Sökespor takımına kiralık dönemim oldu. Gürhan Bacınoğlu ile birlikte kiralık gittim. Haluk Ulusoy Federasyon başkanı değildi Sökespor’un fahri başkanıydı. Bizi oraya yarım sezon  kiralık olarak çağırdı Sökespor’da 2.Ligdeydi.

            O sezondan sonra Trabzonspor maceram oldu resmi imzayı attım sezonbaşını bekliyorum. Orduspor ile Trabzonspor bonservis parasında anlaşamadı. Rahmetli Hakkı Yılmaz başkanımızdı bir sene daha mecbur Orduspor’da oynadım. Daha sonraki sezon  Bursaspor takımı 1993-1994 sezon sonunda 800 milyon  yada 1 milyar bonservis bedeli ödeyerek beni transfer etti. Orduspor’a yüksek bonservis parası kazandırarak gittim. Bizim jenerasyon üst liglere transfer oldu o dönemlerde rahmetli Salih Başköy, Ögür Kaymaz, Hüseyin Sarı gibi arkadaşlar transfer olmuştuk sanırım benden sonra da başka bir Ordulu futbolcu süper lige transfer olamadı. Ordu futbolu için kötü bir durum keşke sayısız oyuncu gönderebilsek. Bizler çok kısıtlı imkanlarla büyüdük çocukken Yeni Mahalledeki evden kulübün oraya futbol topumuzla gelerek akşama kadar top oynuyorduk. Ramazan turnuvaları, genç takım turnuvalarda yetiştik. Şimdi ki futbolcular o yönden biraz şanssız bu tür gençlerin kendilerini yetiştirebilecekleri semt sahaları yok. Ellerinde bir telefon ya da bilgisayar gelişen çağa ayak uydurmak zorunda kalıyorlar.  Tabi onların şanssızlığı bizim çocukluğumuz gerçekten iyidi.

Orduspor  ve Bursaspor takımlarındaki anılarınızdan paylaşabilirmisiniz?

Yozgatspor deplasmanına gitmiştik orada çok güzel dayak yediğimiz maç var. Erzurum’da buzlu havalarda geceden sahayı suluyorlardı bunun üstünde maç yapıyorduk. Bursaspor’da ilk yıl çok şaşalı bir sezon geçirdik. Kaleci Gançev, Musisi gibi güzel kadromuz vardı. Daha sobnraki sezon Selim ve Baliç gibi arkadaşlar da dahil oldu. İlk yıl gittiğimde 4.haftadan sonra A Milli Takıma davet edildim ondan sonra da bayağı bir süre çağrıldım.  O sene Bursaspor tarihine geçen İnter Toto başarısı  sağlandı. İngiltere deplasmanda Wimbledon  takımını 4-0 mağlup ettik. İngiltere takımlarına karşı Avrupa’da en farklı galip gelen takımlardan birisiyizdir. Orada benim attığım 1 gol var o da benim için ayrı bir değerlidir. İnter Toto Kupası’nda Karlsruher takımına final maçında penaltılarla elendik. Orada timsah yürüyüşü  hareketini takım olarak biz başlattık. O hareketi yaratan rahmetli Musisi  de benim oda arkadaşımdı çok güzel günlerimiz geçti. Hatta timsah yürüyüşünü yaratmadan önce otel odasında bir denemesini yapmıştık. Güzel anılarımız oldu daha sonraki senelerde de çok güzel günlerimiz geçti tabi acı günlerimizde geçti diyebiliriz. Futbolda her zaman günler geçecek diye bir kaide yok ama çok dolu dolu bir 10 yıllık Bursaspor macerası yaşadım.

Bursaspor takımından ayrılma nedeniniz neydi?

Hem yaştan dolayı hem de o sene Bursaspor 40 puanla Türkiye tarihinde küme düşmeyecek puanla düştü. Orada Beşiktaş olayları, husumetler o sene başladı tabi bazı olaylar döndü. Türkiye’de malesef o bizim oynadığımız dönemle şuanda yok denecek kadar az olsa da bizim oynadığımız dönemler malesef futbol dışı olayların çok olduğu bir dönemdi. Biz çok rastladık takım düşünce 10 yıl sonra ayrılma nedenimiz oluştu.

            Ondan sonra Çanakkale Dardanel maceramız oldu. Orada da çok güzel takımımız vardı. Kaleci Eser Altın, Hasan Kabze, Selçuk İnan, Mehmet Şen, Mehmet Topal’lı güzel ve o sene süper lige çıkacak kadromuz vardı. Niyazi Önen başkanın devre arası 3-4 oyuncu satma hatasından dolayı takım çıkamadı. Ondan sonraki sene de Yavuz İncedal hocamız beni Şanlıurfaspor takımına çağırdı ve futbol dönemimizin sonuna geldik ve futbolu bıraktıktan sonra Ordu’ya dönerek  inşaat şirketimizle  yaşantımıza devam ediyorum.

Antrenörlüğü neden düşünmediniz? Futbolculuk hayatınızda çok mu yoruldunuz?

Antrenörlük diplomasını elimde bulunsun diye gittim aldım. Yorulmakla alakası yok fakat Türkiye’de gördüğüm kadarıyla futbol sektörü çok sağlıklı bir şekilde işlemiyor. Kimin adamı varsa, kimin lobisi fazlaysa antrenörlük yapma şansı biraz daha fazla oluyor.futbolda yaşadığımız olaylardan sonra futbolun içerisine fazla girme düşüncem olmadı. Televizyonda yorumculuk yapıyorum. Burada ki kulüplere elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz.

Oynadığınız dönemde kendinize örnek alıp beğendiğiniz isimler varmıydı?

Galatasaray’ın eski teknik direktörü Belçikalı sağ bek oynayan Eric Gerets vardı.  Türkiye’de Hagi karşılıklı oynuyorduk. Bazen adam adama veriyorlardı  ama tutma şansımız yoktu çok özel oyuncuydu. Daha sonra Bursaspor’da hocamız oldu. Müthiş futbolcuydu kendisini dışarıda izlemek başka sahanın içerisinde oynamak başka insan oynayınca biraz daha farklı oluyor. Daha sonra sayabileceğim futbolcu arasında Hakan Şükür iyi futbolcuydu. Ben saha dışındaki davranışlarını, olaylarını kesinlikle tasvip etmiyorum. Ben futbolculuğuna bakıyorum futbolculuğu gerçekten iyidi. Gördüğüm kadarıyla benim oynadığım  Baliç iyi futbolcuydu.  Musisi benim unutamadığım çok müthiş oyuncuydu onu da erken kaybettik rahmetli oldu. Kocaelispor takımından bize gelen Moshe  çok iyi futbolcuydu o da vefat etti. Eskisi gibi şuanda da çok iyi  futbolcular var ama yanında çürüklerde çıkıyor.

Türk futbolundaki 14 yabancı uygulaması faydalı mı yoksa zararlı mı  oldu?

Biz zamanında 2-3 yabancıyla oynadık gayette başarılıydık. Galatasaray UEFA Kupası’nı kazandığında takımdaki yabancı sayısı şuan ki kadar çok değildi. Avrupa’da çoğu takımda yabancı sınırlaması yok  istedikleri kadar alıyorlar ama Avrupa’daki ligler kaliteli mesela İngiltere’de belli bir kriterler var. İngiltere liginde oynayabilmek için normal Türkiye’de ki profesyonel futbolcuyu gidip oraya almıyorlar. Belli kriterler var. Milli takımda olacaksın, kaliteli bir sistemi getirmeleri lazım. Bizde malesef elini kolunu sallayan yabancı Türkiye’ye geliyor. Süper ligde yabancı oyuncu oynayabilir. Şuan toplasanız süper ligde Türk olarak oynayan oyuncu sayısı her takımda ilk 11’de başlayan iki oyuncu saysanız 36 oyuncu yapar. Bu oyuncular arasından siz Milli Takım oyuncusunu seçeceksiniz ne kadar acı bir durum. Bunun nedenlerinden birincisi bizim Türk futbolcuların  kendilerini geliştirmemesi ikincisi de Futbol Federasyonu Türkiye’deki kulüplere bakış açısı. Futbolun başında olan insanların yeterli derecede altyapılara önem vermemesi bir de iyi futbolcu olsa adam dışarıdan oyuncu getirme şansı yok. Bizim eski süper lig şuanda ki 1.Lig eski Türk oyuncular hepsi orada süper lig tamamen yabancılardan oluşan bir lig görünümünde bunda da altyapılara önem verilmemesinden dolayı yetişmeyen Türk oyunculardan kaynaklanıyor. Yetişmiyor derken  sadece futbolcu olarak değil mantalite olarak da yetiştirmek gerekiyor düşünce olarak da yetiştirmek gerekiyor. Oraya hazır bir şekilde getirmek gerekiyor. Esas sıkıntı Futbol Federasyonunda malesef yeteri kadar altyapılara eğilmiyor, hep kulüplerin dediğini yapıyor. Mesela yayın ihalesinde yüzde 12’lik payını yüzde 4’e düşürdü. Bu nedir 500 milyon dolarlık yayın ihalesinde 60 milyon doları kendi alması gerekirken, 20 milyon doları aldı 40 milyon doları tekrar kulüplere geri verdi. Kulüpler ne yaptı dışarıdan yabancı futbolcuları getirdi 4-5 milyon dolarlara hiçbir şey elde edemediler o oyuncuları tekrar geri gönderdi. Halbuki o 40 milyon doları üç sene bazında 120 milyon dolar yapar altyapılara harcasa yaklaşık 550 milyon Türk Lirası yapar. Ama kulüpler ne dedi o parayı bize verde çarçur edelim borçlanalım geldiğimiz noktaya bakın üç büyük takımın borcu 7 milyar bu  bu düşüncelerden dolayı olmuştur. Halbuki bunu frenleseler,  Almanya’ya bakın federasyonun sadece altyapılara ayırdıkları para milyon euroları geçti. Ama bizim Federasyon malesef azaltıyorlar şuanda o paraları altyapılara harcasalar belki daha farklı sonuç elde edebilirlerdi. Esas sıkıntı bu senede olacak yayın ihalesinden dolayı ihale olurken yayıncı kuruluş 3.60 kuru sabitledi. Burada da Federasyonun büyük hatası var. Kulüplerin hakkını savunması gerekirken malesef  yayıncı kuruluşun hakkını savundu.

Video Yardımcı Hakem uygulaması (VAR) sistemi futbola size göre olumlu katkı sağlar mı? Yoksa olumsuz mu etkiler?

Eğer bunu süper ligde uygulayacaklarsa alt liglerde de uygulamaları lazım çünkü alt liglerde çok nahoş hakem olayları olmaya başladı. Baktığımız zaman sadece süper ligdeki hakemlerin performansına dayalı bir şekilde yürüyen bir sistem var.  Biz burada malesef Yeni Orduspor  ve Orduspor maçlarında gördük hakemler gerçekten yeterli derecede iyi değiller. Bu sistemi daha aşağılara indirmek gerekiyor. Bence faydalı bir sistem ama o zamanı  iyi ayarlamak gerekiyor. Avrupa’da bazı maçlarda Var sistemiyle ilgili bazı görüntüler geliyor gerçekten çok komik olaylara rastlıyorum. İnşallah bu Türkiye’de rast gelmez ama bence fayda var.  zamanı çok kısa tutarak bir an önce karar vermeleri lazım ama sadece süper ligle sınırlı değil alt liglere de inmeleri gerekir.

51 Yıllık Efsane Ordusporumuz tarihinde ilk defa Ordu 1.Amatöre Lige düştü. Şuanda 100 milyonu aşan borçlardan bahsediliyor Size göre bu borç kapatılabilir mi? Orduspor eski günlerine profesyonel liglere geri dönebilir mi?

Futbolu bırakıp Ordu’ya geldikten sonra Orduspor ile ilgili gazetelerde köşe yazarlığı yaptım, televizyonlarda yorumculuk yaptım. Bunu belli tecrübelerimizi dışarı aktarmak insanların da bilgisi dahilinde söyledik.Orduspor süper lige çıktığı dönemlerde insnların alkışladığı dönemlerde ben uyarılarda bulundum. Benim onunla ilgili yazılarım benim arşivlerimde mevcut. Bu şekilde yönetilirse kulüp ilerki yıllarda çok büyük sıkıntılar yaşayacağını, batma noktasına geleceğini 7-8 yıl önce belirttim. Hatta iki tane oyuncunun maliyetiyle  bir kulübün bir yıllık  gelirinin verilmeyeceğini, Hector Cuper’in bu kulübün batışına neden olacağını söyledim. Bunu da neden söyledim çünkü bizim çok yabancı hocalarla çalıştığımız dönemlerde yabancı hocaların Türkiye şartlarında hiçbir şekilde uyum sağlayamadığını getirdiklerinden çok götürdüklerini gördüklerimizden dolayı söyledik. Haklı çıkmasaydık da bu duruma gelmeseydi. Bunun tek nedeni Nedim Türkmen ve ekibidir. Nedim Türkmen döneminde borcu yapıp buna göz yuman yöneticilerdir. Bu kulübü bu hale getirenler vicdanen nasıl rahatsa bilemiyorum. Bu kulübü bu halden çıkarabilecek insanların başında da kendisi geliyor. Nasıl olacak derseniz kendi alacaklarından feragat edip faktoring kuruluşuna  olan borçları öderse  bence futbolcuya  olan borçlar bir şekilde halolur diye düşünüyorum ama bunu da kendisi halletmeyeceğine göre Orduspor Kulübünün kurtuluş şansı bence çok zor gibi görünüyor.

BAL Liginde şampiyon olan diğer temsilcimiz Fatsa Belediyespor takımı da gelecek sezon 3.Ligde mücadele edecek bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Fatsa Belediyespor takımının çıkması Ordu futbolu için güzel şeyler oluyor. Biz final maçını izlemek için Malatya’ya gittik destekledik. Fatsa Belediyespor çıktı tebrik ediyorum tabi kalıcı olmaları gerekiyor. Artık 3.Ligde bir takım 2 milyona yakın gelirleri var. birazda şehirden destek bulduktan sonra bu takımların yürümeme şansı yok yeter ki art niyet olmasın. İyi bir yapılanmayla beraber bu kulüplerin devam etme şansı var. İyi bir takım kurulup iyi bir oluşum yakalanırsa yukarılara doğru çıkabilirler.

Lige şampiyonluk parolasıyla başlayan Yeni Orduspor takımı bu sezon ligi yedinci sırada bitirdi ne düşünüyorsunuz?

Ordu’da futbolun ilerlemesi gerekiyor. Orduspor Kulübümüzün  bir yerlere gelme şansı çok zor. Orduspor Kulübü olmayacak diye burada Ordu’daki insanlar futbol izlemekten kimseyi mağdur bırakmaya hakkı yok. Gördüğünüz gibi çok güzel bir stadyum yapılıyor burada futbolu seven çok insan var. ordu’da bunların başında da Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz geliyor. Onun da katkılarıyla yeni bir takım kuruldu. Biz şimdi stadyumda 3-5 sene sonra büyük takımları izlemek varken Ordu şehri olarak amatör ligde amatör takımları izlememeliyiz. Onun için iyi bir takım kuruldu tabi geçen sene bazı hatalar yapıldı. Bence bunda gerekli dersler alınmış diye düşünüyorum. Bizde elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz ve herkesin destek olması gerekir. Çünkü bunu Yeni Orduspor veya alternatif olarak bakmamak lazım. Ordu’daki futbol takımı olarak bakmak gerekir. Bir başka takım da olsa herkes aynı şekilde desteği vermelidir. Buna çanak tutan insanlarda, bu kini sürdüren insanlarda  Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın malesef  siyaseten kötü olmasını istediği için bu şekilde davranıyor. Halbu ki spor yönünden bakarsak bence Yeni Orduspor’un biran önce yukarılara çıkması gerekiyor. Bunlara kim yukarılara çıkmasına destek veriyorsa biz de her türlü desteği vermemiz gerekir. Yeni Orduspor’da  bu sene yine  hedef büyük ben iyi bir yapılanma olacağını iyi şeyler olacağını düşünüyorum. Bu sene mutlaka üst lige çıkması gereken bir takım yaratılacağını düşünüyorum.

            Ordu şehrinde futbolu seven Büyükşehir Belediye başkanı Enver Yılmaz var. bu futbolun Ordu’da bir yerlere gelmesi için herkesin destek vermesi gerekiyor. Bir de futbolu sevmeyen birileri olsa ne olurdu? Ordu’da öyle bir düşünce de var. Yeni Orduspor olmazsa ne olacaktı yeni yapılan stadyumda kendi aramızda maç yapmaya giderdik. Bunun başka şeyi yok işte çıkan takımları Yeni Malatya, Afjet Afyonspor görüyoruz. Ordu’da futbolun gelişmesi için herkesin destek olması lazım birileri sırf kötü olsun diye sporu heba etmemek gerekir

Futbolculuk hayallerinizi gerçekleştirebildiniz mi? 

Futbolculuk hayallerini derken çok hayallerimiz vardı. Milli Takımda oynamak, Avrupa’ya gitmek hayalimizdi ama   4 büyük takımların hepsi beni istedi. Biz o zamanlar kulübe bağlı olduğumuz için mukavele sona erse de bir başka takıma gitme şansımız yoktu tamamen kulübün elinde olan birşeydi. Bursaspor takımına ilk gittiğim sene ve sonra ki senelerde  büyük takımların  hepsinin beni istemesi benim için ayrı bir güzellik olmuştur. Tüm spor gazetelerinde boy boy manşet olmam onlar bizim için güzellik olmuştu. Şuan çoğu futbolcunun hayal edebileceği birşeydir. Ben şuan çocuk olsam belki ggazetelerde boy resmimi  hayal ederim. Milli Takıma gitmem, büyük takımların istemesini hayal ederdim ama hayallerimi gerçekleştirdiğimi düşünüyorum. Bursaspor gibi çok büyük camia da dışarıdan gelip özellikle 10 sene futbol oynayıp takım kaptanlığı yapmak. Ordulu olarak son senelerde 52 numaralı formayı giymek benim için ayrı bir gururdu. Orada çoğu insanda benim Ordulu olduğumu biliyor güzel günlerdi. Hiçbir zaman yaşadığım günlere heba edecek bir durum olarak görmüyorum futbol olarak hepsini dolu dolu yaşadım.

Futbolcu olmak isteyen gençlere tavsiyeniz nedir?

Eğer sadece futbolu kendi kafalarına koyup futbolcu olmak istiyorlarsa kendilerini iyi yetiştirmeleri gerekiyor. Sadece futbolcu değil çünkü ilerleyen yıllarda karşınıza daha değişik şeyler çıkıyor.  Düşünce ve mantalite olarak bazı şeylerden eksik kaldığınız zaman malesef ilerleyen yıllarda sizin karşınıza çıkıyor. Kültürel olarak da kendinizi çok iyi geliştirmeniz gerekiyor mikrofon uzatıldığında konuşamıyorsanız o sizin için bazen dezavantaj olabiliyor. Kendinizi çok iyi psikolojik olarak zarar vermiş oluyorsunuz. Çok çalışmaları gerekiyor şansın da çok iyi olması gerekir. Şansı yakaladığınız zaman hazır olması lazım şansı bulduğunuz zaman eğer hazır değilseniz ne kadar iyi futbolcu olursanız olun o şansı iyi değerlendiremezseniz hazır olmazsanız futbolculuk hayatınız sona eriyor.  Ben çok gördüm çok değerli, çok iyi yerlere gelebilecekfutbolcu arkadaşlarımız vardı ama malesef onlar yakaladıkları şansı iyi kullanamadılar biz yakaladığımız şansı çok iyi bir şekilde kullandık.  Ondan sonra Allah yürü ya kulum dedionun sayesinde bir yerlere geldik.

            Eskiden futbolda çok büyük paralar yoktu şuanda süper lige ayak basan bir takım 30 milyon nakit para alıyor, galibiyete 2,5 milyon para veriyorlar küme düşen bir takımın geliri 60 milyonu buluyor. Bu paralar iyi idare edilmediği sürece bu paranın heba edilme şansı yok ama yeter ki orada düzgün insanları yakalamak lazım egoları biraz aşağıya indirmek lazım malesef  bütün takımlar çok büyük hata yapıyorlar yukarılara çıkıp para geldikçe bu paranın peşine düşen insanlar çok onun için bu parayı sadece futbola harcayan insanları oralara getirip, seyircilere iyi bir takım izletmek lazım diye düşünüyorum.

Röportaj: Çetin GümüşEtiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?