Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

TAKIM OLAMADIK

TAKIM OLAMADIK

Yeni Orduspor Kulüp Başkanı Faruk Zavalsız, sezonu değerlendirdi: “Belki takım olamadık, belki aile olamadık, o ruhu, o havayı yakalayamadık, sağlayamadık.”

Röportaj: ÇETİN GÜMÜŞ


Yeni Orduspor Kulüp Başkanı Faruk Zavalsız, başkanlığı bırakma konusu ve sezonun değerlendirmesini Ordu Olay Gazetesi’ne yaptı. Başkan Zavalsız’ın sorularımıza verdiği cevaplar;

Bu sene neden şampiyon olunamadı veya play-offlara kalınamadı?

Genel bir soru oldu bölüm bölüm incelemek lazım. Sezon boyunca biz elimizden gelen herşeyi yaptık. Futbolcu ve futbolcu ihtiyaçları anlamında herşeyi yaptık ama işin sonucunda başarı gelmedi zaten bu başarısızlıkta bizim görevi bırakmamızı getirdi.

 

Biz sezon başladığında lige iyi başladık, spor kamuoyundaki genel görüş bu takım bu ligin üstünde açık ara lider olur düşüncesindeydi biz de öyle düşünüyorduk. İlk 8 haftalık liderlik var, başarı var, çok güçlü iyi bir takım var. Sezona böyle başladık, işin sonunda başarısız olduk.Belki biz yanlış yönettik belki bizim işte görevlendirdiklerimiz yanlışlıklar yapmış olabilirler ama farketmez işin genel total yekününde  sorumluluk bize ait, başarısız olduk. Bu başarısızlıktan dolayı da ben Van Büyükşehir Belediyespor karşılaşmasından sonra bırakmak istiyordum, bu çile çekilmez yani sağlığından olacak şekilde çok üzülüyorsun. Bizde başarısızlıktan dolayı devam etmeme kararı aldık. Belki de bizim bir eksikliğimiz şehri tam anlamıyla kucaklayamamamızda olabilir.

 

Bu sezon içerisinde geriye dönüp baktığınızda nerelerde hata yaptınız şimdi olsa aynı hatayı yapmam dediğiniz neler var?

Onu o şekilde kişiselleştirmeyelim. Genel anlamda sezon başı yaptığım birçok şeyi tekrar yapardım. Çünkü bu benim ve arkadaşlarımın yolu ve bu yolda hatalar olduğu için bu takım başarılı olamadı. Lig başına geri dönelim bu gruba göre bu takım güçlü bir takım. Neyi yapamadık? Belki takım olamadık, belki aile olamadık, o ruhu, o havayı yakalayamadık, sağlayamadık. Yoksa baktığınızda futbolcuların bireysel kalitesinde sıkıntı yok hepsi geçmişte şampiyonluklar yaşamış, üst liglerde oynamış demek ki o birlikteliği yakalayamadık, çarktaki bazı dişliler eksik kaldı.

 

Şu anki tabloya baktığınızda Mustafa Özer ile devre arasına kadar devam eder miydiniz?

Yine kişiselleştirmek istemiyorum ama Mustafa hoca gittikten sonra o dönemde başarı gelse belki tam tersini konuşacaktık. O günden sonra seri başarısızlıklar geldiği için şuan bunu sorguluyoruz. Geçen yıl da Cahit Terzi’yi göndermediğimiz için geç karar aldığımız, hamle yapmadığımız için bizi eleştiren bir kamuoyu vardı. Bugün o kararı aldık ama başarılı olamadık diye erken aldığımızı düşünen ve bizi eleştiren kamuoyu var. Ben Ordu’da şunu gördüm çok enteresandır çok konuşuluyor herkesin çok bilgisi ve fikri var ama iş yapmaya gelince ortada hiç kimse yok.

 

Başarısızlıkların sebebi hocalar mıydı?

Bu başarısızlığın hocayla alakası olduğunu düşünmüyorum. Bizim gerçekten bir havaya ihtiyacımız vardı. Ben takıma o havayı o birlikteliği Mehmet Ali Karaca ile görüştüğümde onun vereceğini düşündüm. Sezonun üçte ikisi bittikten sonra gelen bir hoca var. Ben gelecek seneyi planlamadan ziyade bu sene bu takımı Play-Off’a atıp takımı nasıl şampiyon yaparım. Hala inanıyorum takımım çok iyi, futbolcularımın hepsi iyi oyuncular diyorum o anlamda düşündüğüm için hocanın motivasyon kaynağı olmasını istiyorum, işin özü bunu yapmaya çalıştık bu anlamda başarılı olamadık. Takımı şampiyon yapıp bir üst lige çıkaramadık ama bu yönetim başarısız derken ben mütevazi olayım ama şöyle bir şeyde söz konusu bu yönetimle beraber hiç taraftarımız yokken profesyonel bir takımımız oldu. Ordu’da ilk defa amatörden profesyonel lige çıkan bir takım var. Biz bu yönetimle kulüp olarak ne bir düşme potasına girdi ne de bir borç, haciz işlemiyle karşı karşıya kaldık. Futbolculardan paramızı alamıyoruz, antrenmana çıkmıyoruz diye bir şey duydunuz mu? Birçok takımda bunu duyduk. Bu anlamda gerçekten yönetimi başarılı buluyorum gerçekten çalıştık ama sportif anlamda başarı sağlayamadık. Genel anlamda bu takım üst lige çıkamadığı için bu yönetim başarısız oldu.

 

2 yıl içerisinde 49 futbolcu transfer etmenizden dolayı bütçeniz çok tartışılıyor. Bu konuda neler söylersiniz?

Geçen sezon 5 milyon 600 bin harcadık bu yılda yaklaşık 6 milyon 500 bin harcandı. Bu yıl yaklaşık 2 milyon civarında Türkiye Futbol Federasyonundan geldi. Bu yıl ayda 100 bin liradan 10 ay boyunca toplam 1 milyonluk Büyükşehir Belediyesinden forma sponsorluk gelirimiz vardı. Geri kalanı da yönetim olarak ve kombine satışı yaptığımız dost, arkadaşların desteğiyle karşıladık. Şuan 630 bin futbolculara borcumuz var. Fatih Şerifoğlu ve Mustafa Öztürk’ten 50’şer bin civarında bonservis parası aldık. Biz hep veren taraf olduk biz hiç buralardan nemalanmadık. 4 senedir başkanlık yapıyorum bizim şehrin borçsuz bir profesyonel takımı olsun istedik, bu kadar yapabildik inşallah böyle çıtayı yükselte yükselte devam eder. Ne olmalı? Yine borçsuz bir takımımız olmalı, altyapıdan oyuncu yetişmeli. Bu nasıl olur? Bütün takımlar birleşerek olur. Altınordu Belediyespor akademi ligiyle ilgili çalışmalarını aynı şekilde devam ettirir, Yeni Orduspor’da kadroya giremeyen bizim küstürmek zorunda kaldığımız genç çocuklar BAL’da kiralık oynar gelir orda yetişir, burada devam eder. Her sene bu şekilde 7-8 futbolcuyu kendi bünyemizde bulursak bu takım hiçbir zaman borçlanmaz.

 

Enver Yılmaz gittikten sonra bir performans düşüklüğü oldu bu konuda neler söylersiniz?

Burada ekonomiden önce moral anlamında bir çöküş oldu. Biz ne kadar hem şehri hem takımı motive etmeye çalışsak da olmadı. Şu anki tabloda gelmemizde Enver Yılmaz gittikten sonra borçsuz tabloyu oluşturmamızda onun ilgisi, teşviki olmasa ne bizim yöneticilerimiz ne ben bu kadar ilgili bir şekilde parasını vermezdi, yönetime girmezdi. Enver başkan bizim için çok kıymetli bir insan, bu Ordu’ya çok şey kattı. Hem takımın hem şehrin motivasyonu bir dönem çok ciddi olarak düştü ve takım buralara kadar geldi. Enver başkandan sonra biraz yalnız kaldık. Enver başkanımız Ordu’da spora çok ciddi yatırımlar yaptı.

 

Kulübün yapısı hakkındaki eleştiriler hakkında neler söylersiniz?

Kulübün yapısı geçmişten bugüne böyle gelmişti. 2 yıl önce bu yapıyla başarılı olan bir kulüp var şuan başarısız oldu ve yönetim ben bu sene başarılı olamadım, bırakıyorum, devam etmiyorum diyor ve bunu gerçekten bunu daha iyi yapacakların önü açılsın, bu kulübe katkı sağmak isteyen iyi niyetli olarak kulüpte gerçekten mücadele etmek isteyen herkese kulübün kapısı açık bir şey kaybetmiş değil. Kulübün şuan 20 milyon borcu var da ben kaçıyor değilim. Bu kulüp geçen yıl neredeyse şuan aynı yerde ve ben aynı yerde olmama rağmen bu sefer diyorum ki daha iyi yapabilecek olan varsa gelsin buyursun veya yapmak isteyenler birleşsin, yapsın.

 

Futbolcular alacaklarını almak için Türkiye Futbol Federasyonuna başvuru yapabilirler mi?

Bu sezon olan futbolcuların karakter yapısını tanıdığım için sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Futbolculara da söyledim eğer sportif başarı olsaydı şuan hiçbirinin alacağı olmazdı. Bu zamana kadar kazandıkları hiçbir şeyin verilmediği olmamıştır. Bende bazı şeyleri görüyorum veya hissediyorum. Bazen oluyor karşıma geliyor bazen olmuyor. İşin içinde bulunmak farklı bir şey, işin içinde bulunduğun zaman o tehlikeyi söylemekten ziyade yaşıyorsun. Ben olmaması taraftarıyım, bunlar olmasın, yaşanmasın, futbolcu arkadaşlarla da görüştüğümde düzgün bir tavırla geldiklerini hissettim onlara da anlattım. 1,5 ay içerisinde kongre olacağını bunun daha da erken olabileceğini, sakin olmalarını söyledim. Acil bir sıkıntısı olan zaten beni arıyor.

 

Kongre ne zaman olacak, yönetimi isteyenler var mı?

Bu tür çalışmalar yapan arkadaşlar var ben 15 gün içinde yapmalarını tavsiye ediyorum. Normalde  Haziran ayı içinde olacak. Bu yapıyı idare edecek ve devamında nasıl bir program uygulayacağını düşünen bir yönetim olması lazım, bir teknik heyet olması lazım.

 

4 yıllık başkanlık sürecinizde unutamadığınız maç hangisidir?

Ankara 19 Mayıs Stadı’nda 23 Nisan 2017 tarihinde Arsinspor ile oynadığımız ve 2-1 kazanarak 3.Lig’e çıktığımız maç. Ben kulüp başkanlığı, yöneticilik hissini o gün gördüm. Karşılaşmayı oturup izlerken kalp çarpıntısı, bittiğinde bağırma ve sevgi seli, hayatımda hiç o kadar sevindiğimi hatırlamıyorum.

 

Son mesajınız nedir?

Taraftarlarımıza fazlasıyla teşekkür ediyorum. Her ne kadar bizler için olumsuz konuşsalar da büyük Orduspor taraftarlarına teşekkür ediyorum. Bize destek olan, olmayan siyasilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bence bu takım bu şehrin geleciğidir, biz bunun temellerini atmış olduk inşallah sporu seven büyüklerimiz bunu tek çatı altında toplar ve üst liglerde müsabakalar izlemeyi Allah bize nasip eder.Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?