Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

TÜRKLERİN BİYOKİMYASI FARKLI

TÜRKLERİN BİYOKİMYASI FARKLI

Ordu Üniversitesi(ODÜ) Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Noyan, "Uluslararası kit üreticilerinin verdiği değerlerle bizim bulduğumuz bazı referans değerlerinde farklılıklar olduğu ortaya çıktı" dedi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Özarda öncülüğünde başlatılan, Uluslararası Klinik Kimya ve Laboratuvar Tıbbi Cemiyeti Referans Aralıkları ve Karar Sınırları Komitesi ile Türk Biyokimya Derneği tarafından desteklenen "Türkiye'de Yaygın Kullanılan Biyokimyasal Aralıkların Belirlenmesi" çalışması 2014 yılı sonlarında tamamlandı. Biyokimya testlerinin referans değerlerini belirlemek amacıyla Türkiye'nin 7 farklı bölgesinde gerçekleşen çok merkezli çalışmaya Türkiye genelinde toplam 3 bin 66 sağlıklı yetişkin birey katıldı.  25 biyokimya testinin referans aralığını belirlenmesi için ülkenin değişik şehirlerinden 28 farklı laboratuvarda alınan kan numuneleri toplanarak projenin yürütücülüğünü üstlenen Uludağ Üniversitesi Merkez Laboratuvarına gönderildi. Burada incelenen numunelerin ardından bölgeler arasındaki biyokimya testlerinin aralık değerleri ile uluslararası referans aralıklarının değerlendirilmesi yapıldı.

Türklerin bazı biyokimya referans değerlerinde farklılık var

Uluslararası kit üreticilerinin yaptıkları referans değerleri ile Türk vatandaşlardaki bazı referans değerlerinin farklılık gösterdiğini ifade eden Noyan, "Çalışmanın ikinci aşamasında uluslararası araştırmaların verdikleri referans değerleri ile bizim bulduğumuz değerleri karşılaştırdığımızda halk arasında iyi kolesterol ve kötü kolesterol diye isimlendirilen lipit parametreleri açısından özellikle dikkat çeken farklılıkların olduğu ortaya çıktı. Bunlardan bir tanesi koliner kalp hastalıklarına karşı koruyucu faktör diye bildiğimiz HDL kolesterol seviyesinin referans değerinin uluslararası kit üreticilerinin önermiş olduğu değere göre daha düşük olduğu tespit edildi. Böbrek fonksiyonlarının göstergesi olan kreatin değerlerinde ise kit üreticilerinin önerdiği referans değerlerine göre daha düşük olduğu belirlendi. Bir diğer farklılık ise total kolesterol, trigliserit ve kötü kolesterol olarak isimlendirdiğimiz LDL ile ilişkiliydi. LDL kolesterol seviyesinin yüksek olması ise kolenel kalp hastalıklarına yatkınlığı arttıran bir faktördür" şeklinde konuştu.

Enzim seviyeleri yüksek

Araştırmanın sonucunda bazı enzim seviyelerinde de kit üreticilerinin belirlediği referans aralıklarının üzerinde sonuçlar ortaya çıktığının altını çizen Noyan, "Çalışmanın sonucunda ülkemizde referans değeri olarak trigliserit, total kolesterol ve LDL kolesterol seviyelerinin uluslararası kit üreticilerinin bize önermiş olduğu değere göre daha yüksek olduğu tespit edildi. Bunun dışında karaciğer fonksiyonlarını gösteren alanin amino transferaz(ALT) ve gamma glutamil transferaz(GGT) enzim seviyelerinin yüksek olduğu da yapılan çalışmalarda ortaya çıktı" ifadelerini kullandı. 

Değerler hastalıkların tanısında kullanılmalı

7 farklı bölgede 3 bin 66 kişinin kanları alınarak yapılan ve ortaya konan test sonuçları hastalıkların tespit edilmesinde kolaylıklar sağlayacağını vurgulayan Noyan, şöyle konuştu: "Yapılan çalışma sonucunda varsayacağımız nokta, hastalıkların tanısını değerlendirirken özellikle ulusal bazda elde ettiğimiz referans değerlerini hastalıkların tanısı için kullanılmasının daha doğru olacağını düşünüyoruz. Bu sonuçlarla birlikte değerlendirme yapılırken çalışmaya katılan bölgelerde Türk insanının özellikle kit üreticilerinin değerlerine göre yüksek veya düşük bulduğumuz değerler baz alınırsa klinik olarak da tanı konulmasında daha gerçekçi bir yaklaşım olacaktır." –İHA-

Haber Videosu

0


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?