Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
ALANLAR HABER İÇİ

BİRÇOK ESERDE O’NUN EL İZLERİ VAR!

BİRÇOK ESERDE O’NUN EL İZLERİ VAR!

Bugün 82 yaşında olan Sadullah Karadeniz henüz 24 yaşındayken öyle büyük işler yaptı ki, hâla biz O’nun o hizmetlerinden yararlanıyoruz .

Ordu’da ilk turistik otel 1962 yılında açıldı. Bu ‘Turist Otel’ ayni zamanda Türkiye’nin 42’inci turistik oteliydi. Oteli Sadullah Karadeniz yaptırmıştı. Şimdi oteli bir tarafa bırakalım da size önce Sadullah Karadeniz’i tanıtayım.

Sadullah Karadeniz 1934 yılında Ordu’da doğdu. Bugün 82 yaşındadır. Sadullah Bey ilk, orta ve lise tahsilinden sonra İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesine girdi. Ve bu fakülteden 1958 yılında mezun oldu.

Sadullah Karadeniz 50 yıllık evli. 3 çocuğu var. 2 kız 1 erkek, hepsi de Amerika Birleşik Devletlerinde mastır yaptı. Halen bir kızı ve oğlu Amerika’da, küçük kızı İstanbul’da yaşıyor.

Sadullah Beyin yaşına rağmen hiçbir ciddi rahatsızlığı yok. Şekeri yok, tansiyonu yok, kolestrolu, kalp-damar hastalığı yok. Sadece gözlerinde sorunu var, o da yaşlılıktan kaynaklanan ‘sarı nokta’ hastalığıymış..

 24 YAŞINDA BAŞLAYAN MEMURLUĞU 18 YIL SÜRMÜŞ

Sadullah Bey 1958 yılında üniversiteden inşaat yüksek mühendisi olarak mezun olduktan sonra Ordu’ya gelmiş ve devlet memuru olmuş. Kısa süre sonra da, şimdiki adı ‘bayındırlık’ olan Nafıa Müdürlüğü görevine getirilmiş. 24 yaşında başladığı memurluk görevini 18 yıl sürdürmüş. Ordu’da kendisinden başka inşaat yüksek mühendisi yokmuş. ‘Hatta Karadaniz Bölgesinde de yoktu’ diyor.

Nafıa müdürlüğünün görev sınırları içinde Köy Hizmetleri(YSE), imar ve bayındırlık müdürlükleri de varmış. Bu da yetmemiş, dönemin valisi O’na bir de ek olarak (geçici) Beden Terbiyesi İl Müdürlüğü (şimdiki Gençlik Spor İl Müdürlüğü) görevini vermiş. Bu görevini de 12 yıl sürdürmüş.. Esas işleri iyice yoğunlaşınca bu görevini bırakmak zorunda kalmış. Yerine Kara Ali’yi (Ali Ataoğlu) tavsiye etmiş.. ‘O benden çok daha iyi yapar’ demiş. Ali Ataoğlu’nun görevi işte bu gelişmelerden sonra başlamış..

NEDEN OTEL YAPTIRMA KARARI ALMIŞ ?

Şimdi gelelim Turist Otel’in hikâyesine; Sadullah Beye neden otel açtığını, bu işe nasıl başladığını sordum. Şöyle anlattı: “1962 yılı idi, Ankara’dan bakanlıktan mühendisler Ordu’ya geldiler. İçlerinde bir de bayan vardı. Onları akşam yemeğine götürdüm. Yalı hamamının arkasında bir yerde lokantaya gittik. O yıllarda Ordu’da doğru-dürüs ne otel vardı ne de lokanta.. Gittiğimiz lokanta onlar için pek uygun olmayabilir düşüncesiyle  yemek masasını müdüriyet odasına kurdurdum. Biraz sonra garson geldi ve siparişlerimizi istedi. Adamın yakası bağrı açık, üzerinde beyaz kirli bir gömlek, pos bıyıklı, ayakkabının topuklarına basmış, tam bir kabadayı tipini andırıyordu. Biz yiyeceklerimizi söyledik. Garson daha yanımızdan ayrılmadan, mutfağa doğru dönüp yiyecekleri isimlerini saymaya başladı. Hem de çok yüksek sesle.. Çok mahçup oldum, utandım ama misafirlere de belli etmemeye çalıştım.”

“EV YAPACAKTIM OTEL YAPTIRDIM”

Sadullah Bey “Bu olay beni çok etkiledi ve neden Ordu’da iyi bir lokanta yok diye hayıflandım ve işte o anda düşündüm; içinde lokantası da olan bir otel yaptırmaya  karar verdim. Ev yaptırmak  için satın aldığım yere otel yapıyordum.Otele ismi de halk koydu. Gelip geçenler, yolun hemen kıyısında yapılan otelin turistler için inşa edildiğini sanıyorlarmış. Onların daha kolay ulaşabilmeleri için yapıldığına inanıyorlarmış. O yüzden turistler için otel yapılıyor, diye diye adı turist otele çıktı. Ben de başka bir isim aramadım..  Otel inşaatı bitti. Şimdi sıra içini düzenlemeye gelmişti.. Onu da kısa sürede tamamladık. Lokantaya aşçı bulamadım. Aklıma Vali Nusret Budunç geldi. Ordu’da valilik yaparken Bolu’ya tayini çıkmıştı. Hem kendisini otel açılışıma davet ettim, hem de ondan bana bir aşçı bulmasını rica ettim. Bir süre sonra genç bir delikanlı yanıma geldi. Aşçıymış.. Hiç aşçı kılığı da yok, bizim bildiğimiz aşçılar daha yaşlı ve biraz da göbekli olurdu. Bu ise daha toy bir çocuktu. ‘Beni vali bey gönderdi’ deyince şaşırdım. Oturup konuştuk, Bolu Mengen’den geliyormuş. Daha önce Ankara’da İran Büyükelçiliğinde aşçılık yapmış. Neyse işe başladı. Öyle yemekler yaptı ki, Ordu’da biz daha önce o yemeklerin adını bile duymamıştık.”

FINDIK MİTİNGİNDE OTELE DE SALDIRDILAR

Otelle ilgili ilginç bir anısı olup olmadığını sorduğum Sadullah Bey şöyle anlattı: “Sene 1968’di galiba. Fındık mitingi vardı. Belediye binası önünde binlerce insan toplanmıştı. Çoğu il dışından gelmiş, ellerinde pankartlar bağırıp çağırıyorlardı.

Miting dağıldı mı ne, gruplar halinde sağa sola koşuşturmaya başladılar. İşyerlerini taşlıyor, cam-çerçeve kırıyorlardı. Bir grup da bizim otelin önüne geldi. Kapıları kapattık. Otel müşterileri köşe-bucak korkudan saklanmaya çalışıyordu. Grubun en önündeki adam kırık kapı camından içeri girdi. Ben resepsiyondaydım, adamı yakalayıp tabancayı kafasına dayadım. Genç adam bir-iki hamleden sonra elimdem kurtuldu ve geri kaçmaya başladı. Ben de arkasından havaya ateş etmeye başladım. Silah sesini duyan kalabalık da geri dönüp koşarak dağılmaya başladı. Kimi deniz kenarına, kimi de otelin arkasından dolaşıp Fiskobirlik binasına doğru kaçtı. Orada da Fiskobirlik binasını taşlamışlar. Ben, belki başka saldırganlar gelir diye tabancama ikinci şarjörü sürdüm, ama gelen-giden olmadı.. Şimdi düşünüyorum da, Madımak faciası gibi bir olay yaşayabilirdik.”

MESLEĞİNİN AVANTAJLARINI  HİZMET ETMEDE KULLANMIŞ

Sadullah Bey, Köy Hizmetleri, İmar, Bayındırlık, Beden Terbiyesi İl

Müdürlüğü (şimdiki Gençlik Spor İl Müdürlüğü) gibi kuruluşların başında olmanın avantajlarını iyi kullanarak, Ordu’ya hizmet yapma şansını yakalamış. Bu sayede daha kolay hizmet etme imkânı bulmuş. Devlet Hastanesi (şimdiki Diş Hastanesi binası), şimdiki Vali Konağı, Efirli Cezaevi, Atatürk Heykeli, Ordu Lisesi ve Atatürk Spor Salonu binalarının inşaasında öncülük etmiş.. Ayrıca 19 Eylül Stadının zemin direnajıyla, tel örgüleri de yine O’nun gayretleriyle hayat bulmuş!

Ordu’da ilk kez 1962 yılında Turizm Derneğini de kuran Sadullah Bey olmuş ve ilk başkanı olarak da kayıtlara geçmiş..

Haber Videosu

0


HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?