Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
  • HABERLER
  • YAŞAM
  • EKOTURİZMİN ORDU’DAKİ MERKEZİ  KABAKDAĞI MUCİZESİ

EKOTURİZMİN ORDU’DAKİ MERKEZİ  KABAKDAĞI MUCİZESİ

EKOTURİZMİN ORDU’DAKİ MERKEZİ   KABAKDAĞI MUCİZESİ

Güven Özel Ordu Olay için yazdı 

TURİZM ORDU’DA BİZE GELECEK

Turizm günümüzde dünyanın her yerinde en yaygın şekilde kullanılan sözcük. Son yıllarda İlimizde özellikle üzerinde durulan ve üzerinde önemle durulması gereken bir kavram. Öyle ki içinde ilimizin ve bizim geleceğimiz saklı. Gelecekte buralarda yaşamak için turizm yapmak zorundayız. Neden?

Malum ilimizin gelir getiren kaynakları arasında fındık başta geliyor. Onu da her zaman  söylüyoruz “fındık kendini kurtarmıyor.’’ Bu gün kurtarmıyorsa ilerleyen yıllarda hiç kurtarmayacağı aşikar. Çünkü başka ülkeler fındık üretiyor, birim alanda bizden çok fazla verim alıyor, bizden daha ucuza satıyor. Öyle ise böyle fındık üreteceksek rekabet edemeyeceğiz.

Sanayi gelişiyor fakat bizler sanayici değiliz. Sanayiden elde edilen gelir burada kalmıyor. Büyük bölümü  başka yerlere gidiyor. Sanayi önemlidir ancak, bizi maaşlı olarak belli sayıda istihdam edebilir. Diğer kısmına ‘’elemana ihtiyacımız yok’’ der.

Başka ara işler vardır ancak dışardan para girmezse onlarda yeterince çalışma ve kazanma fırsatı buralarda yakalayamazlar. Hal böyle olunca da başka yerlerde geçinmenin yolunu ararlar. Çünkü burada yaşamanın başka doğru yolu yoktur.

Yapabileceğimiz iki şey kalıyor. Birincisi turizm, ikincisi tarım. Konumuz turizm olduğuna göre turizmle devam edelim.

TURİZM YAPMAK İÇİN KAYNAK VAR MI? 

 

Turizm yapmak bizim için zor mudur?

Bu sorunun cevabını şöyle arayalım. Biz 2001 yılında Kabakdağı köyünde EKO TARIM EKO TURİZM adı altında bir çalışma başlattık. O tarihten beri sivil insanlarla organik tarımda dahil olmak kaydı ile turizm faaliyetlerimizi sürdürdük. Öncelikle kaynaklarımızı tespit ettik. Sonra yapacağımız işleri sıraya koyduk. Sonra da sırasıyla yapmaya başladık.

Bu kaynaklar nelerdi? Evlerimiz, yemeklerimiz, oyunlarımız, kültürümüz ve çevremiz. Evet hepsi bu kadar. Biz turizmi bunlarla yapıyoruz. Sizin de köyünüz var, sizin de köyde evleriniz var, sizin de yemekleriniz var, sizin de oyunlarınız var. Sizde de göl, ırmak, çiçek, böcek var. Kültür var. O zaman siz de turizm yapabilirsiniz. Ordu’nun her köyünde, her beldesinde, her ilçesinde turizm yapılmasını çok arzu ediyorum.

Bunun için sizin kaynaklarınızı fark etmeniz, yapacaklarınızı sıraya koymanız, çalışmalara liderlik etmeniz ve sivil insanların katılımını sağlamanız önce yeterli olacaktır. İyi diyenlere sevinmeyecek, kötü diyenlere üzülmeyeceksiniz. Faydalı bir iş yapmış olmanın mutluluğu size enerji verecek.

10 YILDA 150 TURİST 1 YILDA NASIL 1500 TURİST OLDU

Biz on yılda 150 turist getirebildik. Fakat 2011 Aralık ayından-2012 Aralık ayına kadar turist sayımız 1500 e çıktı. Birden bire ne oldu da sayı arttı? Avrasya Hastahanesi’nin sağladığı küçük bir destekle SARI TUR gezi programımızı oluşturduk. Bu sayede turizm algısı arttı insanlar turlarımıza katıldı.

NELER NASIL DEĞİŞTİ?

 

Gezi güzergahı boyunca turizmin harekete geçirdiği faktörleri fark ettiler. Pazar gün yatan otobüs çalışmaya başladı, Gaga Gölü etrafındaki insanlar ürünlerini gelenlere satmaya başladı. Pazar günü kapalı olan bir fabrika artık pazar gün açılmaya başlandı, ürünler satıldı. Şifalı su için bidonlar satıldı. Kışın hiç köyüne gitmeyen ev hanımları köylerine giderek gelen turistlere evlerinde yemek vererek para kazandılar. Bunları gören insanlar sarı turun reklamını iyi yaptılar.

Sarı tur, başka gezi programlarının da gelişmesine sebep oldu. Şimdi 12 değişik gezi programı Fatsa’da yapılıyor. Köyde turistler konaklatılıyor. Bu sayede Fatsa Ordu’da turizmin gelişmesine vesile olurken turizmin merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Çünkü herkes ne yapılabilirle meşkul iken Fatsa ürünlerini ortaya koymuş ve satıyor.

Bizler kırsal turizm yapıyoruz. Çok büyük paralara gerek duymadan yapılabilecek çok şey var. Yeter ki sivil liderler çıksın. Yeter ki sivil halk çalışmalara sahip çıksın. Ama kamu ve sivil toplum örgütleri de bu çalışmalara küçükte olsa destek versin. Başka sektörlerde kazanç direk  emekçiye gitmezken turizmde direkt emeği verene gider. Böylece refah artar. Dışarıdan para gelir ve harcanır. Bu sayede her sektör canlanır.

OKULLAR ÖNCE ORDU’YU GEZMELİ

Okullarımız, sivil toplum örgütleri ve kamu kurumları zaman zaman il dışı, bazen de yurt dışı geziler düzenliyorlar. Oralarda turizmin gelişmesine işlemesine katkı sağlıyorlar. Fakat bu günkü mesajım şu olacak. Artık bizim de Ordu ilinde düzenli gezi güzergahlarımız, aktivite alanlarımız var. Buralara düzenli turlarımız var. Bundan böyle önceliğimiz bu programlara katılmak ve onlara işlerlik kazandırmak olmalı. Okullarımızda var olan gezi kulüpleri turizm kulübüne dönüştürülmeli

Ordu turizm kenti olmak zorunda. Ordulular turizm yapmak zorunda. Ordu’ya turizm gelecek, Ordu’da turizm gelecek. Hep beraber el ele turizmli günlere.Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?