Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ORDU BOŞANMADA TÜRKİYE’DE 6’NCI

ORDU BOŞANMADA TÜRKİYE’DE 6’NCI

Ordu Üniversitesi’nde Dünya Kadın Günü kapsamında düzenlenen panelde, kadın ve erkek eşitliğinin sağlanması için 100 yıla ihtiyaç olduğu vurgulandı. Türkiye’deki boşanma vakalarının il il incelendiği panelde, Ordu 6’ncı sırada yer aldı.

Rakamlar korkunç!

Ordu Üniversitesi’nde (ODÜ) “Ceren Özdemir Anısına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü” panel düzenlendi. Ordu Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Araştırma Merkezi tarafından Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Ceren Özdemir Konser ve Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünü ODÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sebiha Kablay üstlendi. Panele, ODÜ Öğretim Üyesi Tuba Acar Erdol, Ordu Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Birsen Uçar, Ordu Şiddeti İzleme ve Önleme Merkezi (ŞÖNİM) Müdürü Semra Ay Hülür, ODÜ Öğretim Görevlisi Tuğba Kontaş Azaklı konuşmacı olarak katıldı.

100 YILA İHTİYAÇ VAR

Panelin açış konuşmasını yapan Ordu Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Nalan Arabacı’nın verdiği rakamlar tüyler ürpertti. Dr. Arabacı, Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 Cinsiyet Eşitliği Raporuna göre kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olabilmeleri için en az 100 yıl, erkeklerle eşit ücrete sahip olabilmeleri için ise 275 yıl geçmesi gerektiğini aktardı. Dr. Arabacı, “Yine rapora göre Türkiye, kadınların iş hayatına katılımı konusunda 153 ülke içinde 130. sırada yer aldı. Şubat 2019’da Dünya Bankası’nın yayınladığı Cinsiyet Ayrımcılığı ve Buna Karşı Verilen Mücadele adlı raporda ise Türkiye 187 ülke arasında 87. sırada yer aldı” dedi.

ORDU BOŞANMADA TÜRKEYE 6.’SI

Panelde üstelik Ordu’yla ilgili tüyler ürperten bir başka çarpıcı rakamı ise Ordu Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Birsen Uçar açıkladı. Kadının hukuki hakları hakkında bir sunum yapan Uçar, Ordu’nun boşanma rakamlarının nüfusu oranı bakımından Türkiye’de en fazla boşanma vakasının yaşandığı 6. il olduğu bilgisini verdi. Uçar, “ Ülke olarak boşanmanın çok fazla olduğu bir ülkedeyiz şehir olarak da boşanma konusunda 6. sıradayız. Yine Ordu’da 2019’da 1425, 2020’de 382 tedbir kararı var. Yani 2019’da şiddet ihtimaline karşı 1425 erkeğe 2020’da 382 erkeğe tedbir kararı uygulanması kararlaştırılmış” diye konuştu.

BU SALONDAKİ HİÇ KİMSE GÖREMEYECEK

Ordu Üniversitesi Öğretim Üyesi Tuba Acar Erdol, da konuşmasında Ordu Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Nalan Arabacı tarafından verilen rakamlara değinerek, “Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 Cinsiyet Eşitliği Raporuna göre gelişmeler bu hızla devam ederse kadın-erkek eşitliği için en az 100 yıla ihtiyaç var. Muhtemelen bu salonda olan bizler büyük bir ihtimalle dünyada toplumsal cinsiyet eşitliğinin yaşandığını göremeyeceğiz. Zor bir ihtimal ama çocuklarımızın görmesini umut ediyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin önündeki en büyük engel kadına şiddet sorunudur. Bu sorun hem dünyanı sorunu hem de Türkiye’nin sorunudur” şeklinde konuştu.

FAZLA VAKA ÖZEL BİRİM KURDUDTU

Ordu’daki kadın dernekleri hakkında sunum yapan Ordu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tuğba Kontaş Azaklı ise “Ben kendim de o derneklerden biri olan Ordu Kadını Güçlendirme Derneği’nin yönetiminde bulunuyorum. Bu dernekte pek çok çalışma yapıyoruz. Ancak dernek olarak kadın ve çocuklar konusunda çok fazla istismar, taciz, tecavüz vakası bize geldiği için özel takıp birimi kurmak durumunda kaldık. Bu birim gelen vakaları değerlendiriyor ilgili kurumlarla iletişime geçiyor ve olayın takipçisi olarak raporlama yapıyor. Bana göre şiddeti önlemek için aklın eğitimini yanında kalbin eğitimi de gerekiyor. Bu galiba biraz ıskalanıyor. Çünkü insan insanı yapan aklı kadar kalbidir.” şeklinde konuştu.

ŞİDDETİ HERKES İHBAR EDEBİLİR

Ordu Şiddeti İzleme ve Önleme Merkezi (ŞÖNİM) Müdürü Semra Ay Hülür ise merkezin çalışmaları hakkında bilgi verdiği konuşmasında şiddet ihbarı için illaki şiddet görme şartı olmadığını şiddeti gören kişilerin de ihbarda bulunabileceğini belirtti. YASİN ÇANAKÇI

 

Kutu …. Kutu… kutu…

KENDİ GERÇEKLİĞİMİZ BİZE YETER

Panel öncesi yaptığı konuşmada kendisini 23 yaşında dul kalan bir kadının yetiştirdiğini belirten Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, “Aslında kadın-erkek ayrımı diye bir şey yok insanız ya. Biz bir bütünün iki parçası şeklinde insanız. Everenin ontolojik yapısı bu. Yaratıcı böyle takdir etmiş. Biz kadın hakları denince şuradan buradan hak arayışı nedenine girmemize gerek yok. Kendi medeniyet gerçekliğimiz bize kadına hakkını vermeye bir emir olarak gösteriyor.” dedi.Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?