Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ORDU-ÇAMBAŞI YOLU

ORDU-ÇAMBAŞI YOLU

TCK ile görüşmeleri, yol ve baraj projeleri konusunda uluslar arası deneyime sahip, Temelsu firmasının ortaklarından, Sayın İbrahim Eski Bey ile birlikte yaptık

En baştan bu yolun güzergâhı Kurul kalesinin dibinden geçirilmeli idi. Burada OSKİ’nin şehir suyu isale hattı geçiyor diye yapılmadığı söylense de, asıl neden, buradaki taş ocağı işletmesi sahiplerinin, AKP’li olmasıdır. 

Bu taşocağı 2300 yıllık Kurul Kalesinin dibini de oymaktadır. Hâlbuki yol Kurul Kalesi’nin dibinden geçmiş olsa idi, Kurul kalesini de tamamen koruma altına almış olacaktı. Ayrıca uzun bir viyadük ile 315 metre uzunluğundaki tüneli de yapmak zorunda kalmayacaklardı ve de istimlak bedeli de ödenmeyecekti.

Burada önemli bir konuda görüşümü bildirmeden geçemeyeceğim. Eskiden DSİ ve TCK gibi köklü idareler, sözleşme ekindeki iş programları ile müteahhitleri yönlendirirlerdi. Şimdi yandaş müteahhitler idareleri yönlendiriyor. Müteahhit firma burada işe ayrılan parayı işine geldiği gibi kar edeceği kalemlerde harcayıp bitirmiş. İşe ayrılan ödenek ile viyadük ve tünelin kırk metrelik kısmını yapmış. Bu yapılan kısımların kaç sene sonra kullanılabileceği ise meçhul. Oysa bu ödenek ile Kabadüz-Çambaşı arası yolu ıslah edilip yapılsaydı, yazın yayla turizmi, kışın da kayak turizmi ulaşımı çok rahatlamış olacaktı.

TCK Genel Müdürlüğü ve 7. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile yapmış olduğumuz görüşmelerde anladığımız kadarı ile bölge sakinleri ile çevre bilgilendirme toplantısı yapılmamış. Bu toplantı yapılmadan hazırlanan proje güzergâhı üzerinden kamulaştırma kesinleşmiş ve ödeme aşamasına gelinmiş. Kamulaştırma işlemlerini tekrar yapmak kendilerine zor geliyor.

Tünelin bir kısmı R=800,00 metre yarı çapındaki S20 kurbuna oturuyor, S19 kurbunun yarı çapı ise R=175,00 m. S19 kurbundan sonra, S19 kurbunun çapını R=200,00 m ye çıkararak ve güzergahı mevcut köy yoluna da yaklaştırarak, S20 kurbunun yarı çapını R=500,00 metreye düşürerek yine aynı şahısların arazisinden geçerek, daha az dolgu ile problem çözülebilir. TCK Genel Müdürlüğü etüt proje dairesi yetkilileri; tünelde R=800,00 m den küçük yarıçapı kabul etmiyoruz diyor. Oysa R=500,00 m yarıçapında Rize de yapılmış.   

TCK uygulayacağı projede bazı evleri kurtarmak için, dolgusu az olan yerlerde, istinat duvarı ile geçmiş. Feridun Savaşkan’ın evinin ve tavuk çiftliğinin olduğu yerde, dolgu yüksekliği çok fazla olduğu için (10-12 m ) istinat duvarı yapmak istemiyorlar.  O zaman burayı da viyadük ile geçiverin teklifini de reddediyorlar. Anlaşılmayan bir inat ile Feridun Savaşkan’ın hem evi hem de tavuk çiftliği yolun dolgusu altında kalıyor.

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?