Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
  • HABERLER
  • YAŞAM
  • ORDU İLİNİN GÜREŞTE YETİŞTİRDİĞİ UNUTULMAZ YILDIZLAR

ORDU İLİNİN GÜREŞTE YETİŞTİRDİĞİ UNUTULMAZ YILDIZLAR

ORDU İLİNİN GÜREŞTE YETİŞTİRDİĞİ UNUTULMAZ YILDIZLAR

H. Naim GÜNEY

CUMHURİYET TARİHİNİN EN GENÇ BAŞPEHLİVANI “RECEP KARA”

Recep Kara, 25.05.1982 Ünye doğumluydu. Kökleri Ünye’nin Sarı Halil Köyü’ndendir. Ailesi Samsun’a yerleşen Recep Pehlivan, ilk, orta ve Liseyi Samsun’da okuduktan sonra Konya Selçuk Üniversitesi’ne bağlı Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nu bitirmişti.  Recep Kara ata sporumuz güreşe çok küçük yaşlarda başlamıştı. Babası güreşle uğraşmamasına rağmen, dedesinin babası (Tingillo Ali Pehlivan) eski bir güreşçiydi. 11 Yaşında Samsun’da Hikmet Kesen’in himayesinde başladığı güreş sporunu, 16 yaşında Ankara TEDAŞ Spor Kulübü’nde minder güreşiyle sürdürdü. Erken yaşta büyük başarılar kazandı. Minder güreşine hazırlandığı halde daha çok yağlı güreşte yer almak istiyordu. Esas aklı er meydanı denilen yağlı güreşlerin merkezi olan Kırkpınar da idi. Güreşmek için gittiği Kırkpınar er meydanlarından yaşının küçük olduğu gerekçesiyle geri çevriliyor, gözyaşları içinde arenayı terk ediyordu. 
Genç Recep Kara, bütün bu olumsuzluklardan hiç yılmadı. Bir sonraki yıl yeniden Kırkpınar’ın yolunu tuttu. Karşısına son on yılda sekiz kere şampiyon olarak iki altın kemer daimi sahibi Başpehlivan Ahmet Taşçı çıkmıştı. Son yılların galibiyet rekorunu elinde tutan Başpehlivan Ahmet Taşçı’yı yendiğinde Recep Kara daha 19 yaşındaydı.  Recep Kara, profesyonel güreş hayatını Ünye Belediye Spor ’da başlamıştı. Recep Kara’nın 2004-2008 yılları arasında üç kere Kırkpınar Başpehlivanı şampiyonluğu, bir adet de ikinciliği mevcuttur. 20 Yaşında Gençler Avrupa Şampiyonu, 2003, 2004, 2005 yılları Büyükler Türkiye Şampiyonu olmuştur.

2005 Yılında Avrupa şampiyonasında güreşirken ön çapraz bağları kopan Recep Kara’nın sol ayağındaki iki adet çivi yüzünden bir yıl boyunca spordan uzak kalmıştı. Bu sakatlık yüzünden Recep pehlivan zaman zaman zorlanmaktaydı. Daima sıkı bir tempoda çalışan Recep pehlivan geçirdiği bu sakatlık nedeniyle 5-6 ay yattığı dönemi ise “dinlenme” olarak kabul ediyordu. 

2010 yılındaki Kırkpınar güreşlerinden birkaç ay sonra Tekkiraz Kara Armut Yaylasında, rakibi Yeşil’i de yenen Recep Kara, ayağındaki bu sakatlık nedeniyle güreşe daha fazla devam edememiş, Kırkpınar’ın rövanşını almak Recep Pehlivan’a yetmişti.

Recep Kara’nın örnek aldığı hatta hayranlık duyduğu güreşçi, defalarca Başpehlivan olarak Kırkpınar’a adını son yılların altın kemer rekortmeni yazdıran Ahmet Taşçı idi. 19 Yaşında Ahmet Taşçı’yı yendiğinde Recep’e Kırkpınar Yolu henüz kapalıydı. Ancak 22 yaşına geldiğinde Recep başpehlivan olmuştu. Erken yaşta bu anlamlı ve büyük başarıyı kazanan Recep Kara’nın , 130 kg. ağırlığında, 1.85 m. boyunda olup,  beslenmesinden çalışmasına kadar hayli disiplinli bir hayatı vardı. Çocuklarını da sık sık kamplara girdiği için yeterince göremediğinden şikâyetçiydi.
2010 Yılı Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Recep Kara, rakibi Mehmet Yeşil Yeşil’e yenilmiş kabul edilince, Yeşil’e şampiyonluk yolu açıldı. “Erken final” tabir edilen Kara-Yeşil karşılaşması, normal sürede rakipler birbirlerine üstünlük sağlayamayınca uzatmalara gitti. Her ikisinin de ikişer ihtarı vardı. Bir ara Recep rakibini bastırdıysa da puan almasına yetmedi. Rakibi tarafından güreş alanının dışına itilince üçüncü ihtar geldi ve diskalifiye edildi…  Çünkü Mehmet Yeşil Yeşil, 11 Temmuz 2010’da davetli olarak geldiği Tekkiraz Belediyesi’nin 11.’sini düzenlediği Kara Armut Yaylası İpek Yolu Kültür Sanat ve Turizm Festivali başpehlivanlık güreşlerinde Recep Kara’ya yenilmişti.

2016 YILINDA “RECEP KARA”  TEKRAR KIRKPINAR BAŞPEHLİVANI OLMUŞTU…

2016 YILI Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan olan Recep Kara, altın kemerin sahibi oldu. Finalde zorlu rakibi Yeşil Yeşil'i yenerek, Kırkpınar tarihinde dördüncü birinciliğini kazanmıştı. Recep Kara, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde 655. başpehlivan unvanını finalde 2009-2010 yılları birincisi olan rakibi Mehmet Yeşil Yeşil'i yenerek kazandı. 2016 yılı Kırkpınar Yağlı Güreşleri Şampiyonu Recep Kara, ilk turda Fatih Koyuncu'yu, ikinci turda Hasan Zeybey, üçüncü turda ise Ali Gökçen'i yenerek çeyrek finale çıkmıştı. Çeyrek final müsabakasında zorlu rakibi Serhat Balcı'yı geçerek, yarı finale çıkan Recep Kara, altın kemer yolculuğunda yarı finalde Şaban Yılmaz'ı eleyerek finale çıktı. Finalde zorlu rakibi Mehmet Yeşil Yeşil'i yenerek, Kırkpınar tarihinde 4. birinciliğini kazanmıştı.

RECEP KARA’NIN KAZANDIĞI BAŞARILAR

2002 Arnavutluk, Tiran, Gençler Serbest stil 130 kg’da  Avrupa Şampiyonu,
2003 İstanbul, Türkiye, Ordular arası Serbest stil Dünya 2.
2003 Büyükler Serbest stil 130 kg Türkiye Şampiyonu
2004 Büyükler Serbest stil 130 kg Türkiye Şampiyonu
2005 Büyükler Serbest stil 130 kg Türkiye Şampiyonu
2008 Büyükler Serbest stil 130 kg Türkiye Şampiyonu
2011 Büyükler Serbest stil 120 kg Türkiye Şampiyonu
2006 Guangzhou Çin Büyükler Serbest stil 130 kg Dünya 5.
2009 Vilnius Litvanya Büyükler Avrupa Serbest stil 120 kg Avrupa 3.
2004 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı 1.
2006 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı 2.
2007 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı 1.
2008 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı 1.
2009 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı 2.
2011 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı 2.
2012 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı 2.
2013 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı 3.
2014 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı 3.
2016 Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlığı 1

RECEP KARA, “ BÜYÜK ŞEHİR GENÇLİK VE SPOR DAİRESİ BAŞKANI” OLUYOR…

2016 yılında tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde tekrar şampiyon olan Recep Kara, Nisan 2017 tarihinde Ordu Büyükşehir Belediyesi Spor Daire Başkanlığına getirildi.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 2004, 2007, 2008, 2016 yılları başpehlivanı ve altın kemer sahibi Recep Kara, Ordu Büyükşehir Belediyesi Spor Daire Başkanı olduktan sonra yeni yetenekleri Türk sporuna kazandırmak için kolları sıvadı.
Ordu Büyükşehir Belediyesi Spor Daire Başkanı olduktan sonra Nisan ayında Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın himayelerinde, ‘Ordu Büyükşehir Belediyespor’ kulübünün kurulmasını sağlayan Recep Kara, şimdiden 6 branşta 600 sporcuyu spora kazandırdı. İl genelinde geniş bir tarama yaparak yetenekli çocuk ve gençleri sporla tanıştıran Başpehlivan Kara, güreş, judo, tekvando, tenis, yüzme ve satranç branşlarında 600 gencin sporcu olmasına katkı sağladı.

Daha sonra da Ordu Büyükşehir Belediyesi, Serhat Balcı, Abdullah Güngör ve Nedim Gürel'i de transfer etti. Makamında düzenlediği basın toplantısında sporcuları kamuoyuna tanıtan Başkan Enver Yılmaz, “Her biri ülkemizde ve dünyada başarılara imza atmış ve spor camiasında adı geçen kardeşimizdir” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Dairesi Başkanı ve Kırkpınar Başpehlivanı Recep Kara ise "Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nde başarıyla mücadele vermiş ve daha önce Milli Takım’da Avrupa ve dünya şampiyonu olmuş arkadaşlarımızı, Ordu Büyükşehir Belediyemizin bünyesine katmakla işe başladık. İlk olarak, Temmuz ayında yapılacak Tarihi Kırkpınar Güreşleri önceliğimiz. Hedefimiz, 2017'de de altın kemeri Ordu ilimize ve Büyükşehir Belediyemize getirmek olacak" dedi.

Kırkpınar'ın unutulmaz başpehlivanlarından birisi olan Recep Kara, " Güreşirken sürekli madalya kürsüsüne çıktım. İşime önem veriyor ve güreşi sadece spor karşılaşması olarak görmüyorum. Yağlı güreş, Türk ve İslam figürlerini içinde bulunduran bir spor dolayısıyla bu işin bir ağırlığı var. Öz kültürümüz, 1000 yıldır yaşayan bir gelenek ve biz de bu geleneği temsil etmeye gayret gösteriyoruz. Yaşantımız ve duruşumuzla Türk kültürünü temsil ediyoruz. O yüzden pehlivan, sadece güreş yapan değil, vatanı ve bayrağını seven ve bu kültürlere sahip çıkan kişidir. Biz de bu yolda devam edeceğiz, İnşallah, hedefimiz, Ordumuzun kendi evlatlarını keşfedip yetiştirerek Türk sporuna kazandırmak. Bunun için de çok çalışacağız…”dedi.

KAYNAKLAR:

Adnan Yıldız- “Ordulu Mustafa “ordukentgazetesi.com .2017                                                                                              Sıtkı Çebi- “Ordu’da Güreş ” Ordu’nun Spor Tarihi etütleri.  1990                                                                     Ünye Tarih Araştırma Grubu “Gönlümüzdeki Başpehlivan” Canik Dergisi 2010 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?